TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Katowice z trzecim Urbino 12 LE
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 01.09.2014 22:11:05 3 komentarze
Katowice z trzecim Urbino 12 LE
Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Katowicach wzmacnia obsługę linii lotniskowej, łączącej centrum miasta z lotniskiem w Pyrzowicach. Do jej obsługi zakontraktowano właśnie kolejny, już trzeci egzemplarz Solaris Urbino 12 LE –tym razem w wersji Euro 6. Niskowejściowa srebrna strzała –podobnie jak jej poprzedniczki –została zamówiona z układem drzwi 2-2-0, a w jej wnętrzu zostanie zabudowane dodatkowo wyposażenie –m.in. półki na większy bagaż. Najważniejszą różnicą w porównaniu z poprzednimi modelami jest nowy silnik –DAF MX-11 Euro 6 o mocy 241 kW (327 KM), współpracujący z automatyczną skrzynią biegów ZF. Najnowszy ekspresowy nabytek przewoźnika dotrze do floty firmy tuż „przed choinką”–w połowie grudnia 2014 r. W przetargu zorganizowany na zakup pojazdu wystartowała tylko jedna firma - Solaris Bus &Coach, która złożyła ofertę na dostawę pojazdów z ceną, która w zasadzie pokrywała się z wcześniejszym szacunkiem przewoźnika (830 000 PLN netto). Dodajmy, że tego typu konstrukcje Solarisa cieszą się cały czas niską popularnością w Polsce. Do tej pory krajowi przewoźnicy zakupili zaledwie 5 szt. Urbino 12 LE, w tym PKM Katowice (2 szt. w 2013 r. + 1 zakontraktowana na rok 2014), PKS Dzierżoniów (2 szt. U12LE CNG w 2009 r.) i PKS Oława (1 szt. w 2008 r.)Zakup trzeciego pojazdu z Bolechowa spod znaku Low Entry to kontynuacja dobrej współpracy katowickiej spółki z wielkopolskim producentem, która m.in. w tym roku zaowocowała odbiorem 10 szt. Solarisów Urbino 15. Dołączyły one do 8 szt. niskopodłogowych Urbino 12, które wzmocniły floty przewoźnika w grudniu 2013 r. Łącznie po tegorocznych inwestycjach w taborze PKM, liczącym w sumie ok. 250 pojazdów, jest eksploatowanych 76 „jamników”. Pierwsze szersze zakupy pojazdów tej marki PKM rozpoczął w 2010 r., kiedy przedsiębiorstwo nabyło 25 szt. Solarisów, w tym dziesięć krótkich (12-metrowych) i 15 przegubowych (18-metrowych). Kosztowały one 22 mln zł, były wyposażone w monitoring, ale już nie w klimatyzację, co nie spodobało się pasażerom. Rok później PKM naprawił błąd –kupił 25 klimatyzowanych pojazdów marki Mercedes-Benz Citaro (ponownie: 15 przegubowych i 10 krótkich) za 28 mln zł. Kolejny przetarg został ogłoszony w 2012 r., tym razem na 15 pojazdów przegubowych i to postępowanie wygrała ponownie firma Solaris. W 2013 r. przewoźnik odebrał kolejnych 10 szt. autobusów 12-metrowych z logo jamnika, w tym dwa srebrne, niskowejściowe egzemplarze Urbino 12 LE.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Solaris
Katowiec
PKM Katowice
lotnisko
 • olaf – 02.09.2014

  małą a nie niską popularnością

 • Zenon – 02.09.2014

  Jest szczytem bezczelności pobieranie takich pieniędzy za przejazd autobusem, gdzie podróżni pozbawieni są możliwości wyglądania przez okna.

 • andrzejh69 – 04.09.2014

  "Pierwsze szersze zakupy pojazdów tej marki PKM rozpoczął w 2010 " - to nieprawda - pierwsze Urbino 12 dostarczono bodajże w 2002r.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....