TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Katowice z trzecim Urbino 12 LE
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 01.09.2014 22:11:05 3 komentarze
Katowice z trzecim Urbino 12 LE
Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Katowicach wzmacnia obsługę linii lotniskowej, łączącej centrum miasta z lotniskiem w Pyrzowicach. Do jej obsługi zakontraktowano właśnie kolejny, już trzeci egzemplarz Solaris Urbino 12 LE –tym razem w wersji Euro 6. Niskowejściowa srebrna strzała –podobnie jak jej poprzedniczki –została zamówiona z układem drzwi 2-2-0, a w jej wnętrzu zostanie zabudowane dodatkowo wyposażenie –m.in. półki na większy bagaż. Najważniejszą różnicą w porównaniu z poprzednimi modelami jest nowy silnik –DAF MX-11 Euro 6 o mocy 241 kW (327 KM), współpracujący z automatyczną skrzynią biegów ZF. Najnowszy ekspresowy nabytek przewoźnika dotrze do floty firmy tuż „przed choinką”–w połowie grudnia 2014 r. W przetargu zorganizowany na zakup pojazdu wystartowała tylko jedna firma - Solaris Bus &Coach, która złożyła ofertę na dostawę pojazdów z ceną, która w zasadzie pokrywała się z wcześniejszym szacunkiem przewoźnika (830 000 PLN netto). Dodajmy, że tego typu konstrukcje Solarisa cieszą się cały czas niską popularnością w Polsce. Do tej pory krajowi przewoźnicy zakupili zaledwie 5 szt. Urbino 12 LE, w tym PKM Katowice (2 szt. w 2013 r. + 1 zakontraktowana na rok 2014), PKS Dzierżoniów (2 szt. U12LE CNG w 2009 r.) i PKS Oława (1 szt. w 2008 r.)Zakup trzeciego pojazdu z Bolechowa spod znaku Low Entry to kontynuacja dobrej współpracy katowickiej spółki z wielkopolskim producentem, która m.in. w tym roku zaowocowała odbiorem 10 szt. Solarisów Urbino 15. Dołączyły one do 8 szt. niskopodłogowych Urbino 12, które wzmocniły floty przewoźnika w grudniu 2013 r. Łącznie po tegorocznych inwestycjach w taborze PKM, liczącym w sumie ok. 250 pojazdów, jest eksploatowanych 76 „jamników”. Pierwsze szersze zakupy pojazdów tej marki PKM rozpoczął w 2010 r., kiedy przedsiębiorstwo nabyło 25 szt. Solarisów, w tym dziesięć krótkich (12-metrowych) i 15 przegubowych (18-metrowych). Kosztowały one 22 mln zł, były wyposażone w monitoring, ale już nie w klimatyzację, co nie spodobało się pasażerom. Rok później PKM naprawił błąd –kupił 25 klimatyzowanych pojazdów marki Mercedes-Benz Citaro (ponownie: 15 przegubowych i 10 krótkich) za 28 mln zł. Kolejny przetarg został ogłoszony w 2012 r., tym razem na 15 pojazdów przegubowych i to postępowanie wygrała ponownie firma Solaris. W 2013 r. przewoźnik odebrał kolejnych 10 szt. autobusów 12-metrowych z logo jamnika, w tym dwa srebrne, niskowejściowe egzemplarze Urbino 12 LE.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Solaris
Katowiec
PKM Katowice
lotnisko
 • olaf – 02.09.2014

  małą a nie niską popularnością

 • Zenon – 02.09.2014

  Jest szczytem bezczelności pobieranie takich pieniędzy za przejazd autobusem, gdzie podróżni pozbawieni są możliwości wyglądania przez okna.

 • andrzejh69 – 04.09.2014

  "Pierwsze szersze zakupy pojazdów tej marki PKM rozpoczął w 2010 " - to nieprawda - pierwsze Urbino 12 dostarczono bodajże w 2002r.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....