TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Katowice: Nie będzie Centrum Przesiadkowego
DZIENNIK ZACHODNI 5.03.2008 - Opublikowano: 06.03.2008 10:44:54
Katowice: Nie będzie Centrum Przesiadkowego
W Katowicach przy ul. Rzepakowej nie powstanie Centrum Przesiadkowe Międzynarodowej i Dalekobieżnej Komunikacji Autokarowej. O takiej lokalizacji dworca mówiło się już od kilku lat. Niestety władze miasta nie dogadały się z inwestorem. - Po raz kolejny daliśmy się w tej sprawie wpuścić w przysłowiowy kanał. Inwestor się wycofał - tłumaczy Marian Zych, naczelnik Wydziału Rozwoju Urzędu Miasta w Katowicach. - Wycofał się, ponieważ miasto nie dało zielonego światła dla tej inwestycji - denerwuje się Jan Hollain z Kancelarii Obsługi Inwestycji M.B. Consulting, która jest autorem koncepcji projektu dworca i przedstawicielem inwestora.
Plany związane z powstaniem w Katowicach międzynarodowego dworca o światowym standardzie mają już swoją długą historię. Trzecim i ostatnim inwestorem zainteresowanym finansowaniem budowy była brytyjska firma Hollybrook. Prace nad projektem trwały kilka lat. Główna hala dworca miała być gotowa w pierwotnej wersji już we wrześniu 2006 roku. Budowa nie mogła się jednak rozpocząć, bo nie było uchwalonego planu zagospodarowania przestrzennego miasta dla terenu, na którym zlokalizowany byłby dworzec. Gdy z kolei Rada Miasta podjęła stosowną uchwałę, wycofał się inwestor.
Od początku było wiadomo, że z powstaniem dworca wiąże się konieczność przebudowy węzła komunikacyjnego w jego okolicy. Pieniądze na te cele miały pochodzić z budżetu gminy, państwa i w znacznej części ze środków unijnych. Zdaniem Hollaina brytyjska firma zrezygnowała z katowickiego dworca, bo przedstawiciele miasta poinformowali, że funduszy na przebudowę nie ma. - Myśleli, że to inwestor wyłoży pieniądze - twierdzi Hollain. - Nieprawda - ripostuje naczelnik Zych. - Pieniądze na przebudowę dróg są: 300 milionów złotych.
- Półtora roku temu, gdy toczyły się rozmowy, słyszeliśmy zupełnie co innego - mówi Hollain. - Katowice nie są miastem przyjaznym dla inwestorów - podsumowuje. Zamierza zainteresować projektem dworca prezydenta Chorzowa. Najpierw jednak musi znaleźć nowego inwestora. Tymczasem w Katowicach dworca autokarowego z prawdziwego zdarzenia ciągle nie ma, a turyści przyjeżdżają na pseudo-dworzec przy ul. Sądowej, szumnie nazywany międzynarodowym. Dziś to jedna z najgorszych wizytówek Katowic. Ale to właśnie w węźle ulic Sądowej i Marii Goeppert-Mayer miasto widziałoby przyszły dworzec. - Chcielibyśmy pozyskać ten teren od PKP. Toczą się w tej sprawie rozmowy - informuje naczelnik Zych.
- Tylko kiedy ten dworzec tam w końcu powstanie? - pyta Krystyna Papiernik, prezes Śląskiej Izby Turystyki. - Branża turystyczna od lat domaga się obiektu o europejskich standardach, a miasto od lat nie zrobiło w kwestii dworca nic. To skandal.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
dworzec
Katowice
budowa

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....