TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Katowice: Aglomeracje za dwa lata
PAP 18.02.2008 - Opublikowano: 18.02.2008 08:59:37 1 komentarz
Katowice: Aglomeracje za dwa lata
Związki aglomeracyjne, tworzone dzięki opracowywanej właśnie ustawie regulującej zasady działania obszarów metropolitalnych, mają - według planów - zacząć działać z początkiem 2010 roku. Sama ustawa ma być przyjęta jeszcze w tym roku.

W piątek w Katowicach obradował zespół, który decyzją resortu spraw wewnętrznych i administracji ma przygotować projekt ustawy aglomeracyjnej. Dzięki niej łatwiejsze ma być funkcjonowanie takich obszarów jak aglomeracja katowicka czy Trójmiasto, ale także miejscowości wokół innych dużych miast.
Decyzja o tym, że projekt ustawy powstanie na Śląsku, z wykorzystaniem trzech istniejących już projektów, zapadła tydzień temu. Założenia projektu mają być znane po Wielkanocy, a w maju projektem ma zająć się rząd.
Zdaniem uczestniczącego w pracach doradcy ministra spraw wewnętrznych i administracji, Marka Wójcika, to bardzo napięty, ale realny termin.
'Chcemy, aby pierwsze czytanie projektu w parlamencie odbyło się jeszcze przed wakacjami. Projekt musi też zostać szeroko skonsultowany z samorządami, uregulowania wymagać będą sprawy majątkowe związane z funkcjonowaniem takich obszarów. Jest jednak szansa, aby związki metropolitalne zaczęły działać od 1 stycznia 2010 roku' - ocenił Wójcik na konferencji prasowej.
Podczas piątkowego spotkania członkowie zespołu przesądzili przede wszystkim, że musi powstać jedna, uniwersalna ustawa regulująca funkcjonowanie związków aglomeracyjnych, a nie kilka odrębnych np. dla Śląska czy Trójmiasta. Rozmawiano też o kryteriach tworzenia takich związków. Mógłby to być np. próg 1 mln mieszkańców danego obszaru i dużej gęstości zaludnienia.
'W tym zakresie chcemy wysoko postawić poprzeczkę' - mówił jeden z twórców projektu, prof. Czesław Martysz z Uniwersytetu Śląskiego. Oprócz Katowic i Gdańska ustawa mogłaby mieć zastosowanie np. także do obszarów w pobliżu Łodzi, Poznania, Wrocławia czy Krakowa, ale także Bydgoszczy i Torunia czy Zielonej Góry i Gorzowa.
Wśród głównych zadań związków aglomeracyjnych twórcy projektu wymieniają m.in. planowanie strategiczne dla danego obszaru, transport publiczny, komunikację oraz zagadnienia ochrony środowiska. Prawdopodobnie jednak ostateczna lista zadań, którymi mogłyby zająć się związki, będzie dłuższa.
Aglomeracje miałyby być finansowe zarówno bezpośrednio z budżetu państwa (np. w formie udziału w określonych podatkach), jak i z dobrowolnych składek gmin członkowskich oraz środków samodzielnie pozyskiwanych przez związki, np. unijnych. Założenia jednego z wcześniejszych projektów nie przewidywały finansowania budżetowego, co krytykowały samorządy.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
aglomeracja
Katowice
ustawa
  • straphan – 20.02.2008

    Poza GOPem i Trojmiastem wiekszosc wielkich miast w Polsce ma przeciez cos takiego jak powiat ziemski, w ramach ktorego miesci sie przeciez wiekszosc "aglomeracji" -ale niestety polska administracja lubi wynajdywac od nowa kolo...

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....