TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Kapena Urby już w Lubinie
Zbigniew Rafalski - Opublikowano: 22.04.2008 11:58:11 4 komentarze
Kapena Urby już w Lubinie

W ostatnim czasie na ulicach Lubina pojawiło się 5 sztuk nowych minibusów. PKS Lubin który obsługuje również linie miejskie w mieście już od zeszłego roku przygotowywał się do zakupu tego typu autobusów, testując oferowane na rynku pojazdy. Sprawdzane były m.in. Jelcz M083C Libero, Autosan H7-20MB Solina i Kapena Urby która ostatecznie została wybrana.
Po raz pierwszy minibus został zaprezentowany na targach TRANSEXPO 2006. Od tego czasu autobus przechodził badania homologacyjne i szereg testów, zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju. Zanim pierwszy polski klient zakupił Urby wozy te trafiły na rynki eksportowe, gdzie zostały bardzo dobrze przyjęty.

Urby mają 7metrów długości i mogą przewieźć do 40 pasażerów. Do wnętrza autobusu można się dostać poprzez dwoje elektrycznie otwieranych drzwi w układnie 0-1-2. Pierwsze jednoskrzydłowe drzwi posiadają stopień wejściowy, natomiast drugie - dwuskrzydłowe znajdują się na niskiej podłodze umieszczonej na wysokości ok. 360 mm, co znacznie ułatwia przepływ potoków pasażerskich. Dodatkowo w tylnych drzwiach zamontowano platformę umożliwiającą wjazd wózków inwalidzkich lub dziecięcych. Ciekawostką jest zamontowanie plastikowych siedzisk pasażerskich Astromal II znanych przede wszystkim z autobusów produkowanych w latach 1999-2002, a w ostatnich latach wypartych przez nowsze produkty takie jak AM 2000 City.
Bazą nowego autobusu jest podwozie Iveco Daily. Zamontowany silnik Iveco Sofim, o mocy 176KM, spełnia normę czystości spalin EURO 4 bez konieczności stosowania Ad-Blue. Mechaniczna, 6-biegowa, skrzynia zapewnia płynną i ekonomiczną jazdę po krętych, miejskich dzielnicach. Jedynym minusem zastosowania podwozia Daily jest zawieszenie. Resory na tylnej osi nie do końca spełniają swoje zadanie, nie mówiąc już o komforcie jazdy.
Stanowisko pracy kierowcy jest ergonomiczne i funkcjonalne. Ze względu na niewielką przestrzeń nie było możliwości zamontowania kabiny kierowcy, co w komunikacji miejskiej jest niejednokrotnie konieczne, zwłaszcza że tej klasy autobusy muszą obsługiwać linie poza szczytem i w godzinach nocnych. Sprawną wentylację przestrzeni pasażerskiej zapewniają przesuwne boczne okna oraz szyberdach.

Zgodnie ze standardem PKS Lubin system informacji pasażerskiej wraz z kasownikami dostarczył PIXEL Bydgoszcz.
Z całą pewnością autobus przyciąga wzrok i wyróżnia się z tłumu. Warto jednak pomyśleć nad zastosowaniem kilku drobnych zmian w zawieszeniu oraz w mechanizmie otwierania drzwi co z całą pewnością powinno poprawić jego sprzedaż na naszym rynku.
PKS Lubin w związku z koniecznością odświeżenia taboru, tak by spełniała zapisy określone w przetargu na obsługę komunikacji miejskiej w Lubinie w ostatnich latach kupował jedynie autobusy 12-metrowe. Ubiegły rok zaowocował zakupem 4 sztuk autobusów - po dwa Irisbus Citelis i Man Lion’s City. Oba modele autobusów były wyposażone w silniki spełniające normę czystości spalin EURO 4. Dodatkowo Many jako pierwsze nowo zakupione autobusy miejskie otrzymały klimatyzację kabiny kierowcy.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Kapena
Lubin
MPK
PIXEL
 • – 22.04.2008

  Lepszy byłby Jelcz M083C Libero niż ta biedna Kapena. Jak to w ogóle wygląda.

 • SpeX – 23.04.2008

  A jak wygląda sprawa dostępu do silnika?

 • straphan – 24.04.2008

  Brak kabiny? Reczna skrzynia? Wspolczuje kierowcom...

 • :[ – 23.06.2008

  O dwóch nowych MANach Lion's City nie ma artykułu ?

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....