TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Kapena prezentuje Moveo
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 23.01.2015 20:45:11 1 komentarz
Kapena prezentuje Moveo

Podczas zeszłorocznych targów autobusowych w Rimini we Włoszech i Lyon we Francji, słupska Kapena pokazała nowy autobus międzymiastowy ?Moveo, który bazuje na podwoziu Iveco Eurocargo 100 22E. Zastąpi on w ofercie modele Tema i Proway, których produkcja została wygaszona wraz z wejściem Euro 6. ??Mamy nadzieję, że dotychczasowi użytkownicy autobusów Tema, Proway Euro 5 docenią nową alternatywę jaką przygotowała Kapena, co znajdzie swoje odzwierciedlenie w liczbie sprzedanych egzemplarzy??mówi Emilia Szubert z działu eksportu Kapena SA. Generalnie w 2014 r. słupski zakład opuściło ok. 100 autobusów ?w zdecydowanej większości w wersji międzymiastowej. Z tej sumy na polskim rynku zakupionych zostało 14 szt., w tym najwięcej miejskich minibusów typu Urby (m.in. do obsługi BKM w Żorach). W podziale na konkretne typy autobusów to produkcję Kapeny w zeszłym roku zdominował model Thesi na podwoziu Iveco Daily. Oprócz tego wykonano kilkanaście sztuk pojazdów Urby oraz Tema (na podwoziu Eurocargo 100) oraz kilka egzemplarzy Proway / Proxys. Ważnym wydarzeniem było uruchomienie we wrześniu 2014 r. produkcji kolejnej generacji Thesi ?w wersji Euro 6. Dzięki większemu rozstawowi osi, zamiast dotychczasowej konfiguracji siedzeń 28+1, pojazd może zabrać na swój pokład do 33 pasażerów. Nowy projekt charakteryzuje się nowoczesną przednią ścianą z wkomponowanymi oryginalnymi reflektorami Iveco. Uroku dodaje mu elegancka linia boczna autobusu z poszerzonymi nadkolami i listwami ozdobnymi. Największym zeszłorocznym wyzwanemu dla słupskiej fabryki było niewątpliwie wygaśniecie kontraktu na produkcję autobusów Proway / Proxys na zlecenie Iveco Bus oraz konieczność opracowania następcy Temy w wersji Euro 6. Ten cel udało się osiągnąć poprzez opracowanie modelu Moveo, który wejdzie do produkcji seryjnej na początku 2015 r.

Jak już wspomnieliśmy Moveo bazuje na podwoziu Iveco Eurocargo 100 22E o długości 8980 mm, szerokości 2390 mm, rozstawie osi 4185 mm, wysokości (z klimatyzacją) 3350 mm i DMC na poziomie 10 250 kg. To górny pułap segmentu wagowego, w którym Kapena czuje się najlepiej. Pojemność pasażerska autobusu wynosi 38 + 1 miejsc. W układzie napędowym zastosowano silnik Iveco (FPT) Tector 7 o pojemności 6,7 l i mocy 162 kW przy maksymalnym momencie obrotowym 800 Nm. Pneumatyczne zawieszenie tylnej osi autobusu otrzymujemy w standardzie, natomiast z przodu figuruje ono jak opcja (w standardzie sztywna belka). Na pewno na plus Kapenie trzeba zapisać szeroki zakres dodatkowych elementów wyposażenia, które umożliwia przewóz nawet małych grup turystycznych. Moveo może także transportować osoby niepełnosprawne poprzez montaż windy dla wózków inwalidzkich w środkowych drzwiach. Podsumowując: Moveo to ciekawa propozycja w dość niszowym segmencie na pograniczu dwóch klas: MINI i MIDI. Jego kolejnym atutem może być uniwersalność zastosowania ?od klasycznego pojazdu szkolnego poprzez obsługę regionalnych połączeń po wynajem na krótkie wyjazdy turystyczne. Biorąc pod uwagę tak szeroki zakres, naszym zdaniem są duże szanse na to, że Moveo powtórzy sukces swojej poprzedniczki Temy. Jej sprzedaż na polskim rynku w latach 2003-2014 wyniosła 133 szt. Szczególnie rekordowy w historii tego modelu okazał się rok 2008 r., kiedy 21 pojazdów tego typu odebrał MEN, a 40 - Komenda Główna Policji.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Kapena
Słupsk
Kapena Moveo
Iveco EuroCargo
Iveco
premiera

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....