TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Kapena dostarczy autobusy dla Suwałk
Zbigniew Rafalski - Opublikowano: 29.04.2009 21:09:41 12 komentarzy
Kapena dostarczy autobusy dla Suwałk

Urząd Miasta Suwałki rozstrzygnął przetarg na dostawę 12 sztuk fabrycznie nowych niskopodłogowych autobusów miejskich. Pomimo wielkiego zainteresowania producentów różnych marek autobusów którzy wręcz zasypali urzędników miejskich pytaniami do specyfikacji, ostatecznie wpłynęła tylko jedna oferta słupskiej Kapeny która dostarczy Irisbusy Crossway LE.
Dotychczas na zakup tego modelu zdecydowało się JLA Jarocin, PKS Tarnów oraz MZK Ełk. W tym roku Kapena poszerzy grono swoich klientów również o takich przewoźników jak MPK Świdnica które do czerwca br. otrzyma 2 sztuki miejskich Crossway oraz ZKM Lębork które wyleasinguje 1 sztukę tego modelu.

Zakup nowych autobusów nie byłby możliwy w tak dużej ilości gdyby nie współfinansowanie inwestycji przez Unię Europejską w ramach programu ZPORR. Nowe autobusy zasilą tabor PGK najpóźniej do 15 czerwca br. Będą to pierwsze fabrycznie nowe autobusy zakupione od ponad 4 lat. Łącznie po 2000 roku PGK Suwałki zakupiło jedynie 5 sztuk nowych autobusów z czego trzy to 12-metrowe Solarisu Urbino 12 z 2002 roku oraz dwa 7,5-metrowe Jelcze M081MB z 2004 roku. Dodatkowo flota PGK została zasilona w ostatnich latach przez 9 sztuk używanych autobusów Man i Jelcz.
Crosswaye dla Suwałk będą posiadać 330-konne silniki IVECO spełniające normę czystości spalin EURO 4 oraz automatyczne 4-biegowe skrzynie VOITH. Podobnie jak egzemplarze zakupione przez MZK Ełk będą wyposażone w 3-drzwiowe nadwozie w układzie drzwi 2-2-1. We wnętrzu będzie mogło podróżować ponad 110 osób, z czego 28 na miejscach siedzących. Naprzeciw środkowych drzwi zlokalizowane zostanie stanowisko do kotwiczenia wózka inwalidzkiego lub dziecięcego którego wjazd do wnętrza będzie umożliwiać odchylana platforma oraz układ poziomujący ECAS.
Wentylacja przestrzeni pasażerskiej będzie regulowana za pomocą uchylnych okien których ma być minimum 5 na całym pojeździe. Stanowisko pracy kierowcy dodatkowo będzie wyposażone w klimatyzację, co z pewnością umili pracę w gorące dni. Standardowo każdy autobus otrzyma komplet elektronicznych tablic diodowych. Zupełną nowością będzie monitoring przestrzeni pasażerskiej składający się z trzech kamer. Dodatkowo czwarta kamera rejestrować będzie obraz na zewnątrz autobusu. Podstawowym kryterium wyboru oferty była cena –90%.Dodatkowo punktowane były również warunki gwarancji –10%.
Obecnie tabor PGK Suwałki składa się z 36 autobusów z czego 11 jest przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych. Pozostałe to autobusy tzw. wysokopodłogowe. Jak zapowiada Prezydent Suwałk nie jest to ostatnia inwestycja w tabor autobusowy. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem niebawem zostanie ogłoszony kolejny przetarg na nowe autobusy.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Kapena
PGK
Suwałki
przetarg
 • straphan – 30.04.2009

  "Obecnie tabor PGK Suwałki składa się z 36 autobusów z czego 11 jest przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych. Pozostałe to autobusy tzw. wysokopodłogowe." Co to jest autobus "tzw. wysokopodlogowy"? :P

 • Krzyś – 06.05.2009

  WSTYD !! Zamiast kupować polskie autobusy i dawać naszym ludzim pracę kupują ten makaroński szajs!! Co za naród...

 • kaz – 06.05.2009

  ...z czego 14 jest przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych (NL202/222 8 szt; NG272 3 szt; Urbino12 3 szt;) plus dwa M081MB.

 • straphan – 07.05.2009

  @Krzys: te autobusy sa budowane zapewne w miejscowosci Vysoke Myto w dawnych zakladach Karosy w Czechach... Po drugie - jestesmy wszyscy w UE, w zwiazku z tym w przetargach moze startowac dowolna firma z terenu UE (i spoza). Jesli jako Wielki Polski Patryjota chcesz, by Polskie przedsiebiorstwa kupowaly wylacznie Polskie produkty (duze litery zamierzone), mozesz lobbowac za wystapieniem Polski z UE.

 • tantus – 07.05.2009

  Ciekawe, że w ramach tej samej UE w Niemczech 80% sprzedawanych autobusów to pojazdy niemieckich marek, we Francji - Irisbus i Heuliez, w Szwecji - Scania i Volvo, we Włoszech Irisbus i BMB, a w Czechach - Irisbus i SOR...

 • look – 10.05.2009

  krzyś, gdyby tylko jakaś polska firma się zgosiła do przetargu, pewnie by rozważyli...

 • kaz – 24.05.2009

  look w tym problem, że przy tak skonstruowanych warunkach przetargu tylko ta jedna firma mogła im sprostać.

 • domino_suwałki – 12.06.2009

  przyszły citelisy

 • kokis – 16.06.2009

  to są crosswaye. niektore zrodla podaly ze citelisy

 • Agent – 20.05.2010

  Pracowałem w Karosie a puźniej w iveco (to samo - zmiana właściciela) Jeżeli uwarzasz te autobusy za szajs to przyjżyj się naszym, w 2007 r 2 autobusy scania wyprodukowane w Polsce jechały do odbiorcy na słowacji i spłoneły przez zwarcia w instalacji tuż za słowacką granicą. Szajs to produkujemy my a nie oni. Jestem ciekaw dlaczego u nas na diagnostyce autobus stoi 1-2 dni i testują, a w Iveco 7-14 dni. Iveco jest super. Apropo to citelisy to są autobusy miastowe z niskim podwoziem na jazdy komunikacji miejskiej a crossway to autobus dalekosiężny i ten model posiada 2 typy silników f2b - silny i f4a słabszy, po za tym pracowałem przy nich i są solidnie wykonane.

 • Agent – 20.05.2010

  aha i coś w tym artykule jest nie tak skoro piszą że Crosswaye są niskopodwoźiowe, takie croswaye nigdy nie istniały i nie będą. Niskopodwoziowe były kiedyś CityBus-y a teraz są Cytelisy

 • STARY KAPENIARZ – 14.03.2016

  jeszcze jest obecnie niskopodłogowy IRISBUS CROSSWAY LOW ENTRY(WYGLĄDA PODOBNIE JAK CITELIS) I CROSSWAY LE JEST NA ZDJĘCIU

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....