TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Kampania 2019: O przywróceniu połączeń kolejowych do Jastrzębia minister … ds. pomocy humanitarnej
InfoRail.pl - Opublikowano: 11.10.2019 12:15:47
Kampania 2019: O przywróceniu połączeń kolejowych do Jastrzębia minister … ds. pomocy humanitarnej (źródło: Wikipedia/Mariuszjbie, lic. CC BY-SA 3.0)

Włączenie projektu przywrócenia połączeń kolejowych do Jastrzębia-Zdroju w plan rozwoju kolei związany z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego daje gwarancję realizacji tego przedsięwzięcia w najbliższych latach – ocenił w piątek minister ds. pomocy humanitarnej Michał Woś.

Samorząd blisko 90-tysięcznego Jastrzębia-Zdroju, wspierany m.in. przez parlamentarzystów, od dawna zabiega o przywrócenie zlikwidowanych 18 lat temu połączeń kolejowych do miasta. Jastrzębie to obecnie największe w Polsce miasto bez dostępu do kolei pasażerskiej. Pociągi przestały docierać tu w 2001 r.

Wiosną tego roku, gdy obecny minister Michał Woś był członkiem zarządu woj. śląskiego, wypracowano porozumienie dotyczące finansowania studium wykonalności przywrócenia linii kolejowej. Natomiast w minioną środę wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild oraz p.o. prezesa spółki CPK Piotr Malepszak poinformowali, że spółka CPK uzyskała 1,75 mln euro unijnej dotacji z instrumentu CEF na prace przygotowawcze do budowy 30-kilometrowego odcinka nowej linii kolejowej w woj. śląskim - chodzi o fragment połączenia Katowic z Ostrawą przez Jastrzębie-Zdrój.

"To początek likwidowania kolejowego wykluczenia w Polsce poprzez włączenie Jastrzębia-Zdroju – największego polskiego miasta bez kolei – w obsługę kolejową. Jednocześnie jest to początek zmian na sieci kolejowej" - mówił w środę w Katowicach wiceminister Wild.

Informacje w tej sprawie przedstawiono także podczas piątkowego briefingu prasowego w Jastrzębiu-Zdroju, z udziałem ministra Wosia. Ocenił on, że decyzja dotycząca włączenia projektu przywrócenia kolei do Jastrzębia w plan związany z CPK ma dla przedsięwzięcia kluczowe znaczenie. Przypomniał, że wcześniej sprawa była omawiana podczas wielu spotkań i konsultacji.

"Kluczowe decyzje z tego tygodnia pokazują, że to nie było tylko działanie bez żadnego owocu, ale że są konkrety, te konkrety się realizują i już w perspektywie kilku lat miasto będzie przywrócone światu kolejowemu" – ocenił Woś wskazując, iż w tej chwili najistotniejsze będzie sprawne przygotowanie studium wykonalności projektu.

"Decyzja o CPK daje pewność, że to studium wykonalności jest przydatne, że to na pewno będzie zrealizowane - że wariant (przebiegu linii kolejowej – PAP), który będzie wskazany w studium wykonalności, posłuży do szybkiej ścieżki uruchomienia później przetargu i budowy tej linii kolejowej" – podsumował minister. Poinformował, że przyszła kadencja będzie czasem ogłoszenia przetargu na realizację przedsięwzięcia.

Wiosną tego roku Urząd Miasta w Jastrzębiu-Zdroju szacował, iż prace nad studium wykonalności, wraz z tzw. operatem środowiskowym, mogą trwać od dwóch do trzech lat, a rozpoczęcie odbudowy linii kolejowej z Jastrzębia-Zdroju do Katowic mogłoby rozpocząć się już w 2023 r.

Jesienią ub. roku wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel ocenił w Sejmie, że odtworzenie pasażerskiej linii kolejowej do Jastrzębia-Zdroju będzie możliwe po przygotowaniu studium wykonalności, w ramach kolejnego Regionalnego Programu Operacyjnego. Koszt odbudowy infrastruktury kolejowej do Jastrzębia i przywrócenia dawnej linii nr 159 szacowano wcześniej wstępnie na co najmniej 200 mln zł.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Jastrzębie-Zdrój
linia

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....