TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Jutro sąd zdecyduje co z przetargiem w Kielcach
INFOBUS.PL - Opublikowano: 10.01.2018 17:44:11 11 komentarzy
fot. bip.kielce.so.gov.pl

  Jutro, 11 stycznia Sąd Okręgowy w Kielcach ogłosi wyrok w sprawie skarg Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach i Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji na decyzję Krajowej Izby Odwoławczej, która uznała, że niesłusznie wykluczono firmę Michalczewski z największego przetargu liniowego w Polsce.

  Przypomnijmy, że pod koniec września ZTM zakończył badanie ofert w przetargu na obsługę komunikacji w Kielcach przez najbliższe 10 lat, uznając za ważną droższą ofertę, jaką złożyło obecnie świadczące te usługi MPK. Drugi oferent, prywatna spółka Michalczewski z Radomia odwołała się w tej sprawie do KIO.

  Jednym z warunków zamawiającego było dysponowanie przez przystępującego do postępowania bazą transportową o określonych parametrach lub posiadanie jej w ciągu pięciu miesięcy od podpisania umowy. ZTM w decyzji wykluczającej z przetargu prywatną firmę uznał m.in., że nie jest ona w stanie spełnić warunków dotyczących organizacji zajezdni.

  W połowie października KIO uwzględniła odwołanie firmy Michalczewski i uznała, że wykluczenie tego wykonawcy z udziału w postępowaniu jest naruszeniem jednego z przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych (dotyczącego wykluczania wykonawcy, który nie wykazał warunków udziału w postępowaniu).

  Izba ustaliła, że zgodnie z treścią warunku udziału w postępowaniu, zamawiający wymagał, aby wykonawcy wykazali, że dysponują lub będą dysponowali w Kielcach w ciągu pięciu miesięcy od podpisania umowy bazą transportową o określonych parametrach, a dokumentem potwierdzającym spełnienie tego warunku było wyłącznie oświadczenie wykonawcy. W uzasadnieniu wyjaśniono m.in., że ewentualne twierdzenie zamawiającego, że ten termin nie będzie dochowany, nie rodzi konsekwencji w postaci wykluczenia z postępowania. Może przynieść wyłącznie skutki wynikające z postanowień projektu umowy - kary umowne albo odstąpienie od umowy.

  Zarówno ZTM, jak i MPK, złożyły skargi na wyrok KIO. W piątek rozpatrywał je Sąd Okręgowy w Kielcach. Sala rozpraw była pełna – zabrakło miejsc siedzących. Publiczność stanowili głównie pracownicy MPK. Zdaniem pełnomocnika ZTM Karola Ziemby, KIO w październikowym wyroku całkowicie pominęła dowody, jakie zgromadził ZTM – nie analizowała m.in. pism z oficjalnej korespondencji z prezydentem Kielc, z których wynika jakie są terminy urzędowe na uzyskanie odpowiednich decyzji administracyjnych, niezbędnych do stworzenia zajezdni.

  Z kolei pełnomocnik MPK Mieczysław Piekarski, odnosząc się do budowy zajezdni przez firmę Michalczewski podkreślił, że "wykazane postępowania administracyjne, w sposób jednoznaczny, oczywisty i wynikający wprost z obowiązujących przepisów prawa" potwierdzają, że niemożliwe jest przystosowanie terenu jakim dysponuje obecnie w Kielcach ta firma, do warunków określonych w specyfikacji przetargowej.

  Z kolei pełnomocnik spółki Michalczewski Aneta Szumowska przypomniała, że ZTM podczas wizji lokalnej potwierdził w protokole, że wybrany przez radomską firmę teren spełnia większość punktów specyfikacji przetargu co do jego wielkości, ogrodzenia i nawierzchni. Podkreśliła również, że "spółka rozpoczęła procedurę uzyskiwania stosownych pozwoleń, w związku z czym w obecnej chwili założenia skarżących są częściowo nieaktualne". "Żaden wykonawca przed udzieleniem zamówienia nie ma obowiązku czynić nakładów z przedmiotowym zamówieniem" – zaznaczyła Szumowska.

  Pełnomocnik firmy Michalczewski, odnosząc się do zarzutów stron przeciwnych, zapewniła, że spółka dopełni wyznaczone terminy jeśli chodzi o budowę warsztatu i parkingu. Zaznaczyła, że jeżeli radomski przewoźnik nie uzyskałby w stosownym czasie niezbędnych dokumentów na budowę myjni klasycznej, alternatywnym sposobem byłoby zastąpienie jej myjnią parową. "Wbrew twierdzeniom skarżących, takie rozwiązania są stosowane i pozwalają na zapewnienie obsługi komunikacji na najwyższym poziomie" – podkreśliła Szumowska.

  Sąd z wielką atencją wysłuchał stanowisk każdej strony postępowania. Przewodnicząca rozprawie sędzia Irena Szrajer-Dragan uznała, że sprawa ma charakter wyjątkowo zawiły. I stąd decyzja o odroczeniu ogłoszenia wyroku na jutro. Waszym zdaniem jakie orzeczenie zapadnie? Wydaje nam się, że możliwe są trzy opcje. A Wy jak myślicie?


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
linie
ZTM Kielce
MPK Kielce
Michalczewski
 • Warchoły – 10.01.2018

  3 opcje? ITS rulez

 • Jacek – 10.01.2018

  Oj chyba uwala ten przetarg.

 • Xx – 10.01.2018

  Nie ma podstaw do uwalenia

 • RPR – 10.01.2018

  Gdyby to nie był sąd w Kielcach tylko gdzieś indziej, np. w Krakowie, to wyrok na pewno nie byłby stronniczy, a tak to sami wywnioskujcie co będzie dalej...

 • obibok – 10.01.2018

  Pomijając absurd sytuacji z całymi jej zawiłościami (jakże typowymi) mam tylko jedno - skoro nie da się tej zajezdni wybudować w 5 miesięcy, to jakim kurde prawem zamawiający tego wymagał?

 • PO.Kierownik – 11.01.2018

  Oby to Olka wygrała . Bo w Kielcach nie lubi sie Radomia

 • Stig779 – 11.01.2018

  Jak MPK wygra to cały zarząd do zmiany. Niech wypieprzajaz hukiem Latosiński, Śreniawska i wszystkie robole po 60-tceGdy oni będą nigdy nie uświadczymy komfortowych autobusów

 • info – 11.01.2018

  Niestety skargi ZTM i MPK zostały uwzględnione.

 • Pasażer – 11.01.2018

  Sąd wydał korzystny wyrok dla MPK:http://kielce.wyborcza.pl/kielce/7,47262,22881952,michalczewski-czy-mpk-dzis-sad-rozstrzygnie-kto-bedzie-wozil.html#BoxLokKielImg

 • z przykrością stwierdzam – 11.01.2018

  NIESTETY mpk wygrało.

 • CK – 12.01.2018

  Przecież to kpina, że sprawę prowadził sąd w Kielcach....

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....