TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Jubileusz podmiejskich autobusów w Warszawie, czyli 10 lat eLek!
InfoBus.pl - Opublikowano: 02.04.2019 10:30:12
Jubileusz podmiejskich autobusów w Warszawie. 10 lat eLek!; fot,. ZTM Warszawa

10 lat temu - 1 kwietnia 2009 r. - na trasy ruszyły pierwsze autobusy linii podmiejskich, tzw. "eLek". Teraz, w warszawskiej sieci ZTM, funkcjonuje aż 48 takich połączeń. W niedalekiej przyszłości czekają je kolejne zmiany.

Razem podwarszawskie eLki to:

  • prawie 800 km tras

  • 85 kursujących autobusów, dostępnych dla niemal pół miliona mieszkańców podwarszawskich gmin.

Pierwsza eLka

Historia podmiejskich połączeń autobusowych, dowożących pasażerów mieszkających w podstołecznych miejscowościach do stacji kolejowych lub miejskich linii autobusowych, rozpoczęła się równo dekadę temu. Na podstawie umowy z gminą Lesznowola uruchomiono wówczas pierwsze trzy z nich. Linia L-1 połączyła stację kolejową w Piasecznie z Jankami, L-3 – Piaseczno z Wolą Mrokowską, a L-4 – Lesznowolę z Mysiadłem.

- "Może to być nieco zaskakujące, ale wszystko zaczęło się od rozmów z władzami Starych Babic. Gmina ta jest dość rozległa, stąd też tam pojawił się pomysł linii dowozowych do kolei czy miejskich linii autobusowych – wspomina Andrzej Franków, dyrektor Pionu Przewozów Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie. - Należało jednak najpierw pokonać pewne problemy prawne. Kiedy to się udało, pierwsze "eLki" uruchomiliśmy w gminie Lesznowola, a dopiero później w Starych Babicach. Oznaczenie literą "L" przyjęło się jako skrót od określenia "lokalne", jednak nawiązywało także do nazwy pierwszego samorządu, z którym podjęliśmy taką współpracę.

-"Dla mieszkańców rozwiązania te gwarantują sprawny i dostępny cenowo transport publiczny. Swobodnie mogą oni korzystać z transportu publicznego na podstawie Biletu Metropolitalnego. Jest to przykład skutecznej i efektywnej organizacji transportu zbiorowego we współpracy z m.st. Warszawa – mówi Maria Jolanta Batycka-Wąsik, wójt gminy Lesznowola,.

Strzał w dziesiątkę

"ELki" okazały się doskonałym pomysłem. Linie szybko zyskiwały na popularności. W 2010 r. uruchomiono połączenia L-2 do Złotokłosu i L-5 do Bobrowca, na terenie gminy Piaseczno. W tym samym roku w powiecie legionowskim po raz pierwszy na swoje trasy wyjechały autobusy linii L-9 (z Wieliszewa do Legionowa) i L10 (z Janówka do Wieliszewa). Kolejnym krokiem było uruchomienie L12 w Piastowie i L13 z Zalesia Górnego do stacji w Piasecznie.

Sieć "eLek" rozbudowywano w następnych latach. Kolejne samorządy zdecydowały się na współpracę z ZTM. Teraz to już 48 połączeń. Najnowsze uruchomiono w październiku zeszłego roku w Sulejówku. Po raz pierwszy na trasy wyjechały wówczas autobusy linii L47 (kursujące po mieście) i L48 (łączących Michałówek z PKP Miłosna).

Obecnie autobusy linii "L" jeżdżą na mocy umów z gminami: Góra Kalwaria, Izabelin, Jabłonna, Kampinos, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Lesznowola, Nieporęt, Otwock, Piaseczno, Prażmów, Radzymin, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wołomin, Wieliszew i Zielonka. W sumie mieszka w nich ponad 480 tys.osób.

-"Autobusy linii "L" zrewolucjonizowały komunikację w naszej gminie – uważa Daniel Putkiewicz, burmistrz Piaseczna. - W ciągu ostatnich 10 lat liczba lokalnych linii zwiększyła się u nas z dwóch do dwunastu, z czego osiem linii jest współorganizowanych przez gminę Piaseczno, a cztery linie przez nasze sąsiednie gminy. Dzięki temu skomunikowana została większość z 32 miejscowości z naszego terenu. Aby zachęcić naszych mieszkańców do korzystania z tego środka transportu w zeszłym roku zdecydowaliśmy o wprowadzeniu na naszych liniach "L" darmowych przejazdów dla posiadaczy Piaseczyńskiej Karty Mieszkańca. Dzięki temu w ostatnim czasie obserwujemy znaczny wzrost zainteresowania lokalnym transportem – dodaje burmistrz Piaseczna.

-" listopadzie 2017 r. razem z ZTM uruchomiliśmy dwie linie lokalne L34 i L41. Już pierwsze miesiące funkcjonowania nowych linii pokazały, że ich uruchomienie było bardzo potrzebne – mówi Jarosław Chodorski, wójt gminy Jabłonna. - W ciągu krótkiego czasu zaczęło korzystać z nich średnio kilkanaście tysięcy pasażerów miesięcznie. Linie "L" w gminie Jabłonna uzupełniają cztery linie regularne, a na ich uruchomienie czekało wielu pasażerów szczególnie z tych terenów gminy, gdzie transport publiczny nie dochodził – zaznacza samorządowiec.

eLki w statystyce

Średnia długość linii "L" to prawie 17,8 km. Najkrótszą trasę przejeżdżają autobusy niedawno uruchomionej linii L47 – jedynie ok. 3,6 km. Najdłuższą mają wozy obsługujące linię L11 – aż 34,9 km. Łączna długość wszystkich "eLek" to obecnie ponad 790 km. W porannym i popołudniowym szczycie na podwarszawskie drogi wyjeżdża codziennie ok. 85 9- i 12-metrowych autobusów linii lokalnych.

Linie "L" to przykład udanej współpracy warszawskiego Zarządu Transportu Miejskiego z podwarszawskimi gminami. ZTM zajmuje się organizacją przetargu, wybiera przewoźnika, układa rozkład jazdy dla danego połączenia i zamieszcza informacje na jego temat na swojej stronie internetowej. Natomiast samorząd gminny, z którym podpisano umowę, przygotowuje niezbędną infrastrukturę. Może on liczyć na znaczne oszczędności, ponieważ stawki w przetargach na "eLki" są niższe niż w przypadku linii strefowych. Mieszkańcy mogą korzystać z połączeń uwzględniających ich lokalne potrzeby – zapewniających dojazdy do urzędu, pracy, szkoły, stacji kolejowych itd. i dzięki jednemu biletowi WTP kontynuować podróż także w Warszawie.

–"Linie "L" likwidują "białe plamy" na mapach transportu publicznego podwarszawskich gmin i przeciwdziałają wykluczeniu transportowemu – podkreśla dyrektor Andrzej Franków.

Co dalej?

Zarząd Transportu Miejskiego pracuje nad dodatkowym podwyższeniem jakości połączeń "L". Plany zakładają zawarcie jednej, dużej umowy przewozowej, tak aby na liniach lokalnych pojawił się standardowy tabor. Teraz zbierane są opinie i uwagi samorządów gmin aglomeracji. Zakładane jest wprowadzenie do obsługi "eLek" autobusów o standardzie warszawskim – niskopodłogowych, wyposażonych w biletomaty i o ekologicznym napędzie (zgodnym z normami Euro 6 lub alternatywnym).
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
linie
ZTM Warszawa
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....