TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Jelczem przez Sosnowiec, czyli ... czerwony autobus Szpilmana
InfoBus.pl - Opublikowano: 25.07.2020 12:00:26
Czerwony autobus Szpilmana..., czyli Jelcz M11 w Sosnowcu; fot. UM Sosnowiec

Odrestaurowany zabytkowy autobus miejski z lat 80., nawiązujący do piosenki pochodzącego z Sosnowca kompozytora Władysława Szpilmana o czerwonym autobusie, do końca wakacji dowiezie do dzielnic tego miasta przedstawienia, koncerty i animacje dla dzieci.

Jak poinformował w piątek, 24 lipca, rzecznik sosnowieckiego magistratu Rafał Łysy, chodzi o wyprodukowanego w 1988 r. Jelcza M11 z izby tradycji Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu, która działa na terenie dawnej zajezdni spółki w Będzinie.

W każdy weekend

Jelcz ma dawne czerwono-białe malowanie i zbliżony do oryginalnego stan wewnętrzny. Na jego tylnej szybie umieszczono napis: "Czerwony autobus Szpilmana …przez ulice mego miasta mknie".

"Parafrazując słynny utwór, którego kompozytorem był Władysław Szpilman, od soboty +autobus czerwony ulicami Sosnowca pomknie+. Na jego pokładzie same atrakcje. Pięknie zachowany w oryginalnych barwach i wyposażeniu pojazd, tym razem będzie brał udział w akcji +Bliżej Siebie+" – zaznaczył rzecznik Łysy.

Jak wyjaśnił, autobus w ramach akcji każdy weekend dojedzie do innej części miasta. Odwiedzi parki i osiedla, a razem z nim pojawią się przedstawienia teatralne Teatru Zagłębia, koncerty Sosnowieckiej Orkiestry Dętej oraz animacje dla dzieci. Niespodzianką ma być kino rowerowe na rekreacyjnym terenie Stawiki, położonym przy granicy z Katowicami.

Rejs z orkiestrą

Już w sobotę autobus z Sosnowiecką Orkiestrą Dętą pojawi się po południu w Parku im. Jacka Kuronia, a następnie przy placu zabaw przy ul. Bohaterów Monte Cassino. W niedzielę autobus dowiezie aktorów Teatru Zagłębia z plenerowym spektaklem "Republika Marzeń" na plac przed kasami Stadionu Ludowego (dwa popołudniowe spektakle).

W kolejny weekend autobus pojedzie pod Górkę Środulską (spektakl "Republika Marzeń") i na place zabaw przy ul. Norwida i Placu Papieskim (animacje). Zabytkowy autobus ma jeździć co weekend do 13 września i odwiedzić m.in. dzielnice Ostrowy, Maczki, Milowice, Pogoń, Sielec, Niwkę, Bór, Porąbkę i Klimontów.

Dbałość o korzenie

Izba tradycji sosnowieckiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej działa na terenie dawnej zajezdni w Będzinie, która funkcjonowała tam do 2007 r. Jeszcze do 2012 r. pracował tam zakład remontowy; izba tradycji PKM – m.in. z dawnymi autobusami – rozwijana jest od 2013 r.

Izba dysponuje takimi zabytkowymi wozami, jak m.in. Jelcz RTO 043 (czyli tzw. "ogórek") z 1974 r., Jelcz M11 z 1988 r., Ikarus 260 z 1985 r. i Ikarus – pogotowie techniczne z 1981 r. Wszystkie są sprawne i odremontowane w stanie zbliżonym do oryginalnego (są np. wyposażone w miękkie siedzenia z dermy).

Prócz autobusów można tam obejrzeć m.in. wyposażenie dawnych warsztatów, historyczne tablice kierunkowe, bilety, kasowniki, stare katalogi części zamiennych czy instrukcje serwisowe (również po węgiersku). Kolekcję uzupełniają dawne mundury pracowników komunikacji, kompletna kabina kierowcy ikarusa i prezentacja multimedialna. Izba w czasie pandemii jest nieczynna.(PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
akcja
oldtimer
Sosnowiec

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....