TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Jaworzno z kompletem MAXI elektryków. I szansą na kolejne
Konrad Bek - Opublikowano: 29.09.2017 18:46:07 2 komentarze
Jaworzno z kompletem MAXI elektryków. I szansą na kolejne; fot. FB Solaris

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie zakończyło odbiory już wszystkich, dziewięciu autobusów o długości 12 m z dwóch elektrycznych kontraktów.  Do przewoźnika w przyszłym tygodniu trafią kolejne zamówione elektrobusy.

Przypomnijmy, że jaworznickie zamówienie obejmuje dostawę łącznie 22 elektrobusów, osobno natomiast realizowane jest zadanie na dostawę infrastruktury niezbędnej do ładowania pojazdów, czyli 3 stacje szybkiego ładowania, które pojawią się m.in. na przystankach: "Krakowska Pętla", "Byczyna Astrów" i "Szpital Pętla".

PKM otrzymało już 9 szt. Nowe Urbino 12, w przyszłym tygodniu producent deklaruje dostawę 4 szt. Urbino 8,9LE, a na koniec października przewidziano rozpoczęcie dostaw 9 szt. Nowych Urbino 18.

Pojazdy te zostaną wyposażone w napęd oraz baterie, które umożliwią pokonanie na jednym ładowaniu jak największego dystansu. Całość uzupełniono dodatkowo sześć Nowych Urbino 12 electric z pakietami szybkowymiennych baterii, które już zostały dostarczone i od połowy września zaliczają kolejne debiuty liniowe. Te ostatnio są dosyć charakterystyczne, ponieważ to pierwsze Nowe Urbino 12 w układzie drzwi wejściowych 2-2-0.

O jedne drzwi mniej

Nieco odmienny układ drzwi wejściowych w elektrobusach powoduje zwiększenie pojemności pasażerskiej, a ponadto pojazdy wyposażone są w maksymalne udogodnienia dla pasażerów, typu gniazda USB, Wi-Fi, biletomat oraz obszerny System Informacji Pasażerskiej. Na pokład zabierają 75 pasażerów, z czego 35 może podróżować na miejscach siedzących, a 9 pasażerów znajdzie miejsca siedzące dostępne bezpośrednio z niskiej podłogi. Pojazdy te nie będą lokalizowane w systemie kiedyPrzyjedzie.pl za pomocą smartfona, tylko specjalnego urządzenia raportującego dyspozytorowi także podstawowe parametry dotyczące zapasu energii pojazdów czy też ładowania.

Uruchomienie autobusów zostało zabezpieczone alkomatem. Sześć "odmiennych" autobusów oznaczono numerami bocznymi od 312 do 317. Wszystkie pojazdy są wyposażone w dotykowe pulpity dla kierowców, informujące m.in. o pozostałym dystansie do pokonania czy też stanie baterii. Oprócz tego po delikatnym spóźnieniu wynikającym ze spraw związanych z odwołaniem w KIO, producent ładowarek dopiero zaczął je dostarczać, przez co mogło się to wiązać dla przewoźnika z utrudnieniem w eksploatacji pojazdów.

Kolejna szansa

Warto nadmienić również, że 15 września w Centrum Unijnych Projektów Transportowych po 9 miesiącach prac PKM-u, zaakceptowano wniosek o dofinansowanie zakupu kolejnych 20 autobusów elektrycznych (5 MIDI w 2019 roku i 15 MAXI w 2020 roku) wraz z infrastrukturą do ładowania na przystankach "Podłęże Osiedle", "Łubowiec Pętla", "Krakowska Pętla" oraz na zajezdni. Dodatkowa ładowarka planowana jest także do montażu wraz z przebudową placu dworcowego w Szczakowej.

-"Plany przedsiębiorstwa zakładają eksploatację 43. pojazdów zeroemisyjnych w 2020 roku." – informuje Maciej Zaremba z PKM Jaworzno. – Zeroemisyjne pojazdy przyczyniają się do poprawy jakości powietrza w mieście. Mieszkańcy doceniają także praktycznie bezgłośną pracę pojazdu. Obecnie lokatorzy domów położonych blisko przystanków czy pętli skarżą się na uciążliwości związane z kursowaniem autobusów przez 7 dni w tygodniu od 4 rano do 23 w nocy. Komfort pracy kierowcy (jak i samej jazdy) jest dla pasażerów nieporównywalny z autobusem z silnikiem diesla. Płynność jazdy (brak wibracji od silnika czy szarpania automatycznej skrzyni biegów) zauważalna jest przez każdego pasażera" – argumentuje rzecznik PKM Jaworzno. – Jeżeli chodzi o dalszą przyszłość obecnie eksploatowanych autobusów z silnikiem diesla, to zostaną one wystawione na sprzedaż."Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
elektrobus
PKM Jaworzno
Solaris
bateria
  • Obs – 29.09.2017

    A gdzie ładowarki ? Przecież miały być w czerwcu i sierpniu ...czyzby bój w KIO miał swoje konsekwencje i medcom nie dał rady?

  • KB – 29.09.2017

    Czytaj uważnie, jest napisane.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....