TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Jaworzno pionierem autonomicznych autobusów [FILM]
InfoBus.pl - Opublikowano: 15.05.2018 11:00:05 1 komentarz
Jaworzno pionierem autonomicznych autobusów [FILM]

Podczas spotkania "Kierunek e-mobilność" - zorganizowanym przez Solaris Bus & Coach - rozmówiliśmy z Pawłem Silbertem, prezydentem Jaworzna o elektryzującej przyszłości miejskiego transportu w tym mieście.

Już niebawem - w 2020 roku - po Jaworznie będzie jeździło kolejne 20 autobusów elektrycznych. Na ich zakup miasto otrzymało dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko w wysokości ponad 30,5 mln zł. Docelowa udział elektrobusów we flocie PKM-u ma wynieść 80%, co ma nastąpić w ciągu pięciu lat.

-"Jaworzno staje się liderem innowacji, to u nas na regularnych trasach jeździł pierwszy elektryczny autobus. Nasze doświadczenia pozwoliły go udoskonalić, teraz dysponujemy 24 elektrycznymi autobusami w naszej flocie – mówi Paweł Silbert, prezydent Jaworzna. Nie poprzestajemy na tym, do 2020 roku zakupimy kolejnych 20 ekologicznych – elektrycznych autobusów. Aby zachęcić mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej, wspólnie z moimi współpracownikami zaproponowałem wprowadzenie rewolucyjnej taryfy biletowej – u nas mieszkaniec będzie mógł podróżować za 180 zł przez cały rok (50 groszy dziennie), na wszystkich liniach PKM-u, bez ograniczeń – podkreśla prezydent Silbert.

Równolegle miasto chce podpisać list intencyjny z Ministerstwem Rozwoju, Ministerstwem Energii, PFR, NCBiR oraz NFOŚiGW ws. pojazdów autonomicznych. Jaworzno chce być tutaj pionierem i już w 2023 r. uruchomić pierwsza linię autonomicznego autobusu, gdzie kierowca pełniłby tylko funkcje kontrolne.

-"Te prace się materializują, końcem lutego fragmenty naszego miasta zostały zeskanowane na potrzeby stworzenia cyfrowej mapy, tak aby pojazdy autonomiczne mogły poruszać się po mieście - mówi prezydent Jaworzna.

Naukowcy wybrali na początek trzy miejsca. To droga dojazdowa do autostrady A4, trasa autobusu nr 321 oraz okolice rynku. Czy autonomiczne pojazdy rozwiążą problemy współczesnych miast?

-"W Europie do pracy transportowej brakuje kilkudziesięciu tysięcy kierowców. Z punktu widzenia producentów samochodów i firm spedycyjnych im szybciej takie pojazdy się pojawią, tym lepiej. Maszyny wyparły ludzi pracujących przy taśmach produkcyjnych, tak samo zatem stanie się z kierowcami. Automatyzacja jest nieuchronna. Warto jednak pamiętać, że zanim takie pojazdy wyjadą na "normalne" ulice, to konieczne będą szerokie zmiany w prawie - podkreśla Paweł Silbert.

Zapraszamy na wywiad z prezydentem Jaworzna, który jest wyjątkową postacią na w samorządowej polityce:Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
konferencja
elektrobus
PKM Jaworzno
autonomia
  • PauloBusiak – 15.05.2018

    Bardzo futurystyczna wypowiedz:-) Pojawienie się autonomicznych autobusów raczej nie zależy od przewidywań urzędników w Jaworznie.Skanowanie miasta w tym też nie pomoże, chyba że po Jaworznie jeżdżą tylko autobusy.I na czym niby polegałyby te funkcje kontrolne kierowcy? wezwaniu karetki?Na NCBiR też bym nie liczył: zapowiadali konkurs w którym wyłonią 30 potencjalnych wykonawców znaleli ledwo 9 i jedyne co mają to obrazek autobusu (ponoć elektrycznego) i chcą ich zrobić 600 szt. podobno:-)Nastały takie czasy że każdy bajkopisarz wydaje się futurystą, a gdzie nauka i kompetencje???

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....