TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Jaworzno pionierem autonomicznych autobusów [FILM]
InfoBus.pl - Opublikowano: 15.05.2018 11:00:05 1 komentarz
Jaworzno pionierem autonomicznych autobusów [FILM]

Podczas spotkania "Kierunek e-mobilność" - zorganizowanym przez Solaris Bus & Coach - rozmówiliśmy z Pawłem Silbertem, prezydentem Jaworzna o elektryzującej przyszłości miejskiego transportu w tym mieście.

Już niebawem - w 2020 roku - po Jaworznie będzie jeździło kolejne 20 autobusów elektrycznych. Na ich zakup miasto otrzymało dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko w wysokości ponad 30,5 mln zł. Docelowa udział elektrobusów we flocie PKM-u ma wynieść 80%, co ma nastąpić w ciągu pięciu lat.

-"Jaworzno staje się liderem innowacji, to u nas na regularnych trasach jeździł pierwszy elektryczny autobus. Nasze doświadczenia pozwoliły go udoskonalić, teraz dysponujemy 24 elektrycznymi autobusami w naszej flocie – mówi Paweł Silbert, prezydent Jaworzna. Nie poprzestajemy na tym, do 2020 roku zakupimy kolejnych 20 ekologicznych – elektrycznych autobusów. Aby zachęcić mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej, wspólnie z moimi współpracownikami zaproponowałem wprowadzenie rewolucyjnej taryfy biletowej – u nas mieszkaniec będzie mógł podróżować za 180 zł przez cały rok (50 groszy dziennie), na wszystkich liniach PKM-u, bez ograniczeń – podkreśla prezydent Silbert.

Równolegle miasto chce podpisać list intencyjny z Ministerstwem Rozwoju, Ministerstwem Energii, PFR, NCBiR oraz NFOŚiGW ws. pojazdów autonomicznych. Jaworzno chce być tutaj pionierem i już w 2023 r. uruchomić pierwsza linię autonomicznego autobusu, gdzie kierowca pełniłby tylko funkcje kontrolne.

-"Te prace się materializują, końcem lutego fragmenty naszego miasta zostały zeskanowane na potrzeby stworzenia cyfrowej mapy, tak aby pojazdy autonomiczne mogły poruszać się po mieście - mówi prezydent Jaworzna.

Naukowcy wybrali na początek trzy miejsca. To droga dojazdowa do autostrady A4, trasa autobusu nr 321 oraz okolice rynku. Czy autonomiczne pojazdy rozwiążą problemy współczesnych miast?

-"W Europie do pracy transportowej brakuje kilkudziesięciu tysięcy kierowców. Z punktu widzenia producentów samochodów i firm spedycyjnych im szybciej takie pojazdy się pojawią, tym lepiej. Maszyny wyparły ludzi pracujących przy taśmach produkcyjnych, tak samo zatem stanie się z kierowcami. Automatyzacja jest nieuchronna. Warto jednak pamiętać, że zanim takie pojazdy wyjadą na "normalne" ulice, to konieczne będą szerokie zmiany w prawie - podkreśla Paweł Silbert.

Zapraszamy na wywiad z prezydentem Jaworzna, który jest wyjątkową postacią na w samorządowej polityce:Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
konferencja
elektrobus
PKM Jaworzno
autonomia
  • PauloBusiak – 15.05.2018

    Bardzo futurystyczna wypowiedz:-) Pojawienie się autonomicznych autobusów raczej nie zależy od przewidywań urzędników w Jaworznie.Skanowanie miasta w tym też nie pomoże, chyba że po Jaworznie jeżdżą tylko autobusy.I na czym niby polegałyby te funkcje kontrolne kierowcy? wezwaniu karetki?Na NCBiR też bym nie liczył: zapowiadali konkurs w którym wyłonią 30 potencjalnych wykonawców znaleli ledwo 9 i jedyne co mają to obrazek autobusu (ponoć elektrycznego) i chcą ich zrobić 600 szt. podobno:-)Nastały takie czasy że każdy bajkopisarz wydaje się futurystą, a gdzie nauka i kompetencje???

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....