TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Jawor z miejskimi autobusami. Bezpłatnymi i dla wszystkich
InfoBus.pl - Opublikowano: 21.12.2017 09:55:08 7 komentarzy
Jawor z miejskimi autobusami. Bezpłatnymi i dla wszystkich

20 grudnia 2017 roku zapisze się piękną kartą w historii Jawora. Tego dnia na miejskie ulice wyjechały dwa autobusy linii nr 1 obejmujące trasę: Stary Jawor - Władysława Reymonta. Dzień wcześniej po raz pierwszy zaprezentowano je mieszkańcom.

-"Tworzymy w mieście zręby pierwszej w historii komunikacji miejskiej. Jawor się rozwija i chcemy, aby był przyjazny dla ludzi. – mówi burmistrz Jawora Emilian Bera. - Miło mi poinformować, że uruchamiamy w Jaworze pierwszą w historii komunikację publiczną. Komunikacja miejska zostaje uruchomiona po to, by Jaworzanie, którzy mają trudności z codziennym dojazdem do miejsc pracy, nauki, ośrodków zdrowia czy instytucji miejskich mogli podróżować łatwiej, bezpieczniej i bardziej komfortowo. Na dobry początek oddaję do Państwa dyspozycji dwa miejskie autobusy. Podróżować będzie można nimi bezpłatnie, bez konieczności zakupu biletów. Trasa będzie obejmować 8 kursów w dni powszednie i dwa kursy w soboty, niedzielę i święta."

Historia transportu

Do tej pory w Jaworze transportu publicznego nie było. Dolnośląskie miasto rozpoczęło jej tworzenie praktycznie od zera wiedząc, że komunikacja jest w mieście potrzebna i długo oczekiwana. Geograficznie miasto jest mocno rozciągnięte. Najdalej usytuowany jego punkt oddalony jest o 8 km od centrum. To sporo, biorąc po uwagę małe dzieci, niepełnosprawnych czy seniorów.

Miasto – jak podkreślają urzędnicy – w ostatnim czasie dynamicznie się rozwija. W Jaworze powstaje fabryka Mercedes-Benz, w której będą produkowane czterocylindrowe silniki do aut osobowych. Zgodnie z planami, budowa zakończy się w 2019 r., a w 2020 r. zakład osiągnie pełne moce produkcyjne, wytwarzając kilkaset tysięcy silników na rok. W związku z tą inwestycją do Jawora napływają nowi pracownicy i mieszkańcy. W mieście zauważa się wzmożony ruch samochodowy, ulice są zakorkowane, w centrum brakuje miejsc parkingowych.

-"Dlatego zdecydowałem o wprowadzeniu w Jaworze bezpłatnej komunikacji miejskiej - powiedział burmistrz Bera. - Argumentów za darmowymi przejazdami jest wiele. Mają być ułatwieniem dla różnych grup mieszkańców: seniorów, którzy chcą dostać się do przychodni zdrowia czy na zakupy, dzieci i młodzieży dojeżdżających do szkół czy pracowników jaworskich zakładów pracy. Dodatkową korzyścią ma być ograniczenie ruchu kołowego w centrum, co ma wpłynąć na jakość powietrza. Co więcej jestem przekonany, że w znacznym stopniu ułatwi to naszym mieszkańcom dostęp do edukacji, kultury, sportu i rekreacji.

Rozkład gminnej komunikacji dostępny jest TUTAJ

Komunikacyjny system

Na początek uruchomiona zostanie linia nr 1, która skomunikuje dwie skrajne części miasta: od Starego Jawora, przez centrum, do wylotu w kierunku Bolkowa. Kursy zostały zaplanowane od godzin porannych, do późnych godzin popołudniowych.

W przyszłości planujemy rozwijać tabor o kolejne bezpłatne połączenia i zwiększać liczbę przejazdów - podkreśla burmistrz Jawora

Operatorem transportu publicznego w gminie jest miejska jest gminna spółka "Inwestycje". Flotę miejskiego przewoźnika stanowią dwa autobusy MAN Midi A66 z 2007 r. z układem drzwi 2-2-0. Każdy z nich przystosowany jest do przewozu w sumie 66 pasażerów, w tym 29. na miejscach siedzących. Pojazdy dostarczyła w ramach przetargu firma MAN Truck & Bus Polska.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
BKM
MAN
Inwestycje Jawor
 • . – 21.12.2017

  Autobusy z 2007 r.

 • Mbw – 21.12.2017

  A mieli mieć elektrobusy, ciekawe kiedy wprowadza. Może pod fabrykę merca tez się dojedzie :D

 • E? – 21.12.2017

  No ale częstotliwość to nie powala. Nawet rzadziej niż co godzinę...

 • Leepack – 21.12.2017

  Ciekawe jak ze skomunikowaniem z PKP...

 • reprox – 22.12.2017

  Brawo władze! A gdzie ekologia, niska emisja? Powrót do Euro3-4?!

 • Pyra – 22.12.2017

  A w poznaniu 300 autobusow i prawie 300 bimbJawor...żałosni jesteście

 • eko – 24.12.2017

  No to można już było się postarać o 2 nowe autobusy z euro 6. I nie, że wybrzydzam bo zdecydowanie doceniam stworzenie komunikacji miejskiej i to darmowej.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....