TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Jak zabezpieczyć wózek w autobusie?
InfoBus.pl - Opublikowano: 30.06.2017 12:40:38 3 komentarze
Jak zabezpieczyć wózek w autobusie? fot. Zielone Mazowsze.

Poseł Czesław Sobierajski podniósł kwestię bezpieczeństwa osób niepełnosprawnych przewożonych w autobusach na wózkach. Jego zdaniem aktualne rozwiązania są niewystarczające.

Generalnie ta kwestia opisana została w przepisach w ramach Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia w § 18 ust. 1 pkt. 15) lit. b, zobowiązuje producentów do wyposażania przestrzeni w autobusie przeznaczonej dla pasażera niepełnosprawnego na wózku inwalidzkim, w pas bezpieczeństwa ze zwijaczem i blokadą, umożliwiający zapięcie pasażera wraz z wózkiem.

Jak jednak informuje parlamentarzysta, z praktyki opiekunów przewożących autobusami osoby na wózkach inwalidzkich wynika, taki zapis ww. rozporządzenia, nie zapewnia niepełnosprawnemu pełnego bezpieczeństwa w czasie jazdy autobusu, ponieważ w rozporządzeniu nie doprecyzowano jak powinna funkcjonować blokada pasa bezpieczeństwa.

-"W tej sytuacji producenci stosują w autobusach standardowe pasy bezpieczeństwa, używane zwykle w samochodach osobowych, blokowane bezwładnościowo. Tymczasem taki pas nie zapewnia dostatecznego bezpieczeństwa, ponieważ w czasie ruszania autobusu z przystanku lub podczas pokonywania zakrętów, blokada bezwładnościowa nie działa (załącza się tylko przy gwałtownym szarpnięciu) i wózek wyjeżdża na środek autobusu, co zagraża niepełnosprawnemu i stojącym obok pasażerom. Dzieje się tak, ponieważ siła tarcia o podłogę autobusu wąskich kół wózka inwalidzkiego (często na pełnych gumowych obręczach), nawet unieruchomionych hamulcem, nie jest w stanie pokonać dużych sił bezwładnościowych działających na wózek, w którym siedzi ciężki, dorosły pasażer. Siła ta jest tak duża, że wózka inwalidzkiego, nagle wysuwającego się w czasie ruszania czy zakręcania autobusu (nie mówiąc już o nadzwyczajnych sytuacjach drogowych), nie jest też w stanie utrzymać na miejscu opiekun niepełnosprawnego - dowodzi Czesław Sobierajski i dodaje: - Ponadto w niektórych autobusach kasety z bezwładnościowymi pasami bezpieczeństwa, zamiast być mocowane w okolicy oparcia wózka (w przypadku ustawienia niepełnosprawnego tyłem do kierunku jazdy), są mocowane w rejonie przedniej części wózka, co w czasie ruszania autobusu z przystanku, prawie całkowicie eliminuje możliwość unieruchomienia wózka."

W związku z tym poseł wysłał w czerwcu br. interpelację do ministra infrastruktury i budownictwa z pytaniem, czy istnieje możliwość doprecyzowania w cytowanym na wstępie rozporządzeniu, sposobu funkcjonowania blokady pasów bezpieczeństwa, tak, aby gwarantował niepełnosprawnemu bezpieczne warunki podróżowania autobusem? Czekamy na odpowiedź ministerstwa.

-"Ze swej strony uważam, że właściwym uzupełnieniem rozporządzenia byłoby stwierdzenie, iż przedmiotowy pas bezpieczeństwa powinien mieć możliwość ręcznego blokowania przez pasażera lub wprowadzenie do rozporządzenia sformułowania ogólniejszego, zobowiązującego producenta autobusu do zastosowania takich rozwiązań technicznych, które uniemożliwią samoczynne przemieszczanie się wózka z osobą niepełnosprawną w czasie manewrów autobusu - podkreśla poseł Sobierajski.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
niepełnosprawni
sejm
 • pasażer – 30.06.2017

  Należy pamiętać, że wszystkie instrukcje użytkowania wózków elektrycznych ZABRANIAJĄ przewożenia takiego wózka razem z osobą niepełnosprawną chyba że jest to pojazd konstrukcyjnie przeznaczony do przewożenia takich wózków.

 • Kierowca BB – 30.06.2017

  Teoria sobie A praktyka pokazuje, że z tych pasów nigdy się nie korzysta a niepełnosprawni padają wręcz niechęcią na sugestie zapięcia pasa.

 • AA – 30.06.2017

  Są solidarni z kierowcami autobusów którzy również pałają niechecią do zapinania swoich pasów bezpieczeństwa mimo iż mają taki obowiązek.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....