Jak powstaje Mercedes-Benz eCitaro? [FILM]

infobus
21.05.2019 09:00
0 Komentarzy

Fabryka w Mannheim zakończyła już proces wdrażanie do seryjnej produkcji elektrobusu eCitaro. Teraz jest on całkowicie zintegrowany z procesem produkcyjnym wszystkich pozostałych autobusów.

Na początku podkreślmy, że autobusowyzakład w Mannheim będzie obchodził w październiku 111 lat swojej działalności. Zatrudnionychjest tutaj ok. 3500 pracowników, a najnowszym „dzieckiem” fabryki jest elektrycznyautobus miejski Mercedes-Benz Citaro. Elektrobus bezproblemowo został dopasowany do pozostałejprodukcji Mannheim i jest wytwarzany na tych samych liniach, co seria Citaro z silnikamispalinowymi.

Spawany początek

Podobnie jak Citaro, historia eCitarozaczyna się w hali nr 45 fabryki w Mannheim, gdzie około 1100 pracowników zajmujesię spawaniem szkieletów z dostarczonych profili stalowych. Praca odbywa się tutaj na dwie zmiany i znacząco ułatwiają ją roboty, a laserowe cięcia są precyzyjnie dostosowane do odpowiedniej grubości blachy. Jednak cały czas dużaczęść pracy w Mannheim jest wykonywana ręcznie. Autobusy są bardzo zróżnicowane,indywidualnie zamawiane i to w stosunkowo w niskiej liczbie, dlatego cały czas pracownicy w fabryce w Mannheim pod wieloma względami przewyższają roboty. Ibardzo dobrze.

Kolejny ważny moment to umieszczenie wszystkich elementów w „katedrze”,czy też w urządzeniach GBV, gdzie łączone są wszystkieściany boczne, ramy dachowe i konstrukcja nośna, tworząc kompletną ramęnośną autobusu. Następnie instalowane są specjalne części, takie jak uchwyty i panelez blachy. Na tym etapie eCitaro możemy po raz pierwszy odróżnić od Citaropo szynach montażowych pod dachowe akumulatory (co także stosuje się w CitaroNGT).

Czas na kąpiel

Następnie szkielet jest malowanyzanurzeniowo, co daje mu wszechstronną ochronę przed korozją. Wanna do KTL w Mannheimma 16 m długości, 4 m szerokości i 6 m głębokości. W basenie mieści się 420 000litrów specjalnej cieczy. Podczas całego procesu rama jest obracana kilka razy aby umożliwić dostęp powłoki ochronnejdo każdego zakamarka. Aby zapewnić optymalną ochronę wszystkich profiliwewnątrz, mają one około 1000 otworów, z których część jest późniejwykorzystywana w montażu. Cały ten proces trwa ok 20 minut na jeden autobus.

Po wysuszeniu konstrukcja jest wygrzewanaw 220 stopniach Celsjusza. Potem mamy proces uszczelniania oraz montażu pierwszychkomponentów.

Po tym etapie eCitaro wyrusza w swoją pierwszą podróż, podobnie zresztąjak wszystkie inne autobusy z Mannheim, i to pociągiem – do malarni w zakładziew Neu-Ulm.

Czas na montaż

Po powrocie do Mannheim, eCitarojest czyszczone i suszone. Następnie rozpoczyna się montaż w zabytkowej hali nr34. Tutaj w systemie jednej zmiany pracuje ok. 1000 pracowników. Montaż eCitaro przebiegana tej samej linii, co wszystkich pozostałych pojazdów. Autobusy otrzymują tutaj takie elementy, jak: system klimatyzacji, systemchłodzenia akumulatora na dachu, pełne orurowanie, boczne okna, podłoga oraz pierwszeelementy podsufitowego wyposażenia.

Główne prace montażowe są realizowane w kolejnej hali- nr 30. Tutaj pojazdy Citaro są rozlokowane na dwóch równoległych liniach. Wzależności od wyposażenia umożliwia to zrównoważenie różnych zakresów pracy. To moment, gdzie w pojazdach pojawia się pełne okablowanie. I niezależnie od tego,czy jest to eCitaro czy Citaro: w każdym autobusie miejskim układa się ok. 100kilogramów kabli. Dodatkowo w eCitaro, w dawnej wieży silnika,  montowana jest chłodnicadla układu napędowego i zespołów pomocniczych.

Potem mamy strategiczną stację: montażosi napędowej z silnikami w piastach kół plus przednia oś. Następnie podczas gdy w Citaro montowanyjest silnik spalinowy, eCitaro otrzymuje zespół składający się z czterechpakietów baterii – z tyłu po lewej stronie.

Następnie we wszystkich pojazdach montowany jest sufit,kanały powietrzne, tapicerka ścian bocznych, kokpit kierowcyi wiele innych elementów wyposażenia. Dopiero na końcu dodaje się fotel kierowcy i siedzenia pasażera, podobnie jak poręcze i przegrody. Proces ten zamyka montaż drzwi i szyby przedniej.

Centrum Kompetencji

Teraz eCitaro przenosi się doinnej hali niż Citaro – do budynku nr 32, gdzie mieści się Centrum Kompetencjidla Mobilności. Pracownicy KEM są specjalistami w dziedzinie niskiej emisji igeneralnie wszystkich modeli wdrażanych w małych seriach. Tutaj w eCitaro podłączane są bateriedachowe (zamontowane w hali 32). Napełniany jest też układ chłodzenia, który przechodzipróbę szczelności.

Można powiedzieć, że po uruchomieniu systemu zasilania24 V kończy się produkcja „taka jak w Citaro” i po raz pierwszy montaż eCitaro zaczyna odbiegaćod zwykłego procesu. M.in. w KEM sprawdzany i uruchamiany jest system wysokiego napięciawraz z izolacją. Po raz pierwszy odbywa się też ładowanie akumulatorów zapomocą szybkiej stacji ładującej. Elektryczny autobus zyskuje także swójcharakterystyczny grzbiet na dachu.

Jazda próbna

Po zamknięciu ostatecznych praca montazowych, jak np. przyklejeniepiktogramów , zaczynają się intensywnetesty każdego autobusu. Każdy eCitaro sprawdzany jest zarówno na torze testowym wzakładzie, jak i na drogach publicznych.

Potem – oo 6 tygodniach produkcji.  – przychodzi ten uroczysty moment i pojazd jest gotowy do przekazaniaodpowiedniej firmie transportowej. Odbywa się to, albo w macierzystej zajezdni albow sieci dilerskiej. Na życzenie, Mercedesorganizuje także szkolenie kierowców. Potem – w trasę!

A tak o najnowszym autobusowym projekcie Daimler mówi eCitaro team:

{https://www.youtube.com/watch?v=xxS_b8K8UXY&t=6s}

Komentarze