TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

ITS ? przykłady zastosowania
INFOBUS - Opublikowano: 22.05.2015 10:50:37
ITS ? przykłady zastosowania

W dniach 27-28 kwietnia z inicjatywy Banku Światowego, Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej, Międzynarodowej Unii Transportu Publicznego (UITP) oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju odbyła się konferencję pod nazwą "Inteligentny transport publiczny. Zorientowane na klienta zarządzanie komunikacją miejską z wykorzystaniem nowych źródeł danych". Jej celem było omówienie najnowszych trendów w zakresie wykorzystywania coraz szerszych zasobów dostępnych danych, w tym danych z inteligentnych systemów transportowych, do efektywnego kształtowania sieci transportowych. Dzięki współpracy z UITP zaproszeni goście reprezentowali wiodących organizatorów transportu z Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwecji i Holandii.

Jak poinformował Adrian Mazur z MIR działania w obszarze ITS w Polsce zostały ujęte w Strategii Rozwoju Transportu do 2020 roku (z perspektywą do 2030 roku). Jego zdaniem bez ITS-u stworzenie nowoczesnej, spójnej sieci infrastruktury transportowej wydaje się być mało realne. Stąd też MIR postawiło sobie cele, do zrealizowania w tym zakresie. To:

rozwój infrastruktury innowacyjnych rozwiązań technologicznych optymalizujących przepływy potoków ruchu,

wdrażanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz

wdrażanie innowacyjnych systemów zarządzania ruchem transportowym w poszczególnych gałęziach przyczyniających się do zmniejszenia presji środowiskowych generowanych przez transport.

Rozwój ITS jest także wspierany przez Unię Europejską. W ramach konkursu POiŚ dofinansowanie unijne dla swoich projektów uzyskały następujące miasta: Bydgoszcz, Gliwice, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdynia, Kalisz, Koszalin, Rzeszów, Szczecin oraz Legnica. Dofinansowanie otrzymały także Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego oraz Międzygminny Związek Komunikacyjny Jastrzębie. Rozwój tego segmentu został przewidziany także w perspektywie 2014-2020.

ITS wykorzystywane są m.in. w badaniach potoków pasażerskich. Na konferencji ich zastosowanie przedstawione zostały na przykładach Londynu i Gdyni. Jak zauważył Olgierd Wyszomirski z ZKM Gdynia prawidłowe organizowanie i zarządzanie publicznym transportem zbiorowym w miastach wymaga systematycznego prowadzenia badań marketingowych preferencji i zachowań transportowych mieszkańców.

Na przykładzie Białegostoku omówiony został system zbierania danych o transporcie publicznym z kart miejskich. Aktualnie w mieście 161 z 257 autobusów posiada urządzenia do zliczenia pasażerów. Zliczanie odbywa się bez udziału pasażera, ponieważ system rejestruje promieniowanie cieplne ciała pasażerów wsiadających i wysiadających z pojazdu. Dzięki temu systemowi operator może prowadzić m.in.: stały monitoring realizowanych usług; weryfikację założeń norm jakościowych, innych parametrów technicznych i ekonomicznych; operacyjne zarządzanie usługami; badania rynku, popytu i podaży; identyfikację potrzeb przewozowych; czy analizę wykorzystania linii, obciążenia przystanków, struktury taboru.

Systemy omawiane na konferencji można wykorzystywać również przy sprzedaży biletów poprzez kanały mobilne, jak również monitorowaniu pojazdów komunikacji miejskiej. To ostatnie rozwiązanie zostało przedstawione na przykładzie Londynu.

Kolejnym zagadnieniem, na które zwrócono uwagę było planowanie sieci transportowych i informacja pasażerska. Jak się okazuje także w tych obszarach zastosowanie mogą znaleźć dane z systemów kart miejskich oraz narzędzi Business Intelligence.

Prezentacje z konferencji można znaleźć na stronie IGKM.

WIĘCEJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ITS

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....