TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

ITD: Aktywny kierowca to bezpieczny kierowca [FILM]
InfoBus.pl - Opublikowano: 22.07.2020 17:00:06
ITD: Aktywny kierowca to bezpieczny kierowca [FILM]

Zmęczenie, pośpiech, alkohol, narkotyki. Finał? To często śmierć na drodze. Jak ważna jest kondycja psychofizyczna kierowców, i to nie tylko zawodowych, o tym mówili dziś na wspólnym briefingu Minister Sportu, Główny Inspektor Transportu Drogowego i Główny Inspektor Sanitarny.

Do apelu o rozsądek i przewidywanie skutków swoich decyzji przyłączyli się zawodnicy sportów motorowych – motocyklista Marek Szkopek i żużlowiec Igor Kopeć-Sobczyński.

Wakacje (nie) zawsze bezpieczne!

-"Kierowca zawodowy nie może być zagrożeniem dla innych. Niestety wciąż brakuje świadomości, z jakimi konsekwencjami, wiąże się jazda wielotonową ciężarówką, czy jakimkolwiek innym pojazdem, pod wpływem alkoholu lub środków psychoaktywnych – podkreślił Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Dlatego Inspekcja prowadzi na terenie całego kraju cykliczne kontrole, przede wszystkim na trasach tranzytowych i głównych szlakach komunikacyjnych, gdzie ruch jest największy. Sprawdzany jest stan techniczny pojazdów, ale również stan trzeźwości i czas pracy kierowców.

Od początku wakacji inspektorzy przeprowadzili ponad 11 tys. kontroli drogowych. Ponad 40 proc. stwierdzonych naruszeń dotyczyło właśnie nieprzestrzegania przez kierowców przepisów dotyczących czasu prowadzenia pojazdów oraz obowiązkowych przerw i odpoczynków.

- W trakcie kontroli ujawniane są również przypadki stosowania przez kierowców niedozwolonych urządzeń, które umożliwiają fałszowanie czasu pracy. To ponad 37 proc. naruszeń stwierdzonych od początku wakacji. Zawodowy kierowca powinien doskonale wiedzieć, jak może zakończyć się prowadzenie pojazdu, kiedy jest zmęczony i pracuje ponad normy. Zmęczenie obniża sprawność psychofizyczną, osłabia koordynację wzrokowo-słuchową, spowalnia reakcje, uniemożliwia właściwą ocenę sytuacji na drodze – przypomniał Alvin Gajadhur, szef ITD.

Zobaczcie wczorajsza konferencję na filmie:


Dojechać do mety

I właśnie o przestrzeganie m.in. norm czasu pracy apelowali w trakcie briefingu zawodnicy sportów motorowych. Marek Szkopek jest nie tylko utytułowanym kierowcą motocyklowym, ale też często siada za kółko samochodów ciężarowych, prowadząc zespołowego tira na zawodach.

-"Oczywiście wszyscy kierowcy powinni jechać przepisowo i rozważnie, ale w tym miejscu chciałbym prosić właśnie kierowców zawodowych: prowadźcie swoje pojazdy z głową, przestrzegajcie przepisów. Coraz częściej słyszymy, że kierowcy zawodowi jeżdżą przemęczeni. Tymczasem jazda wymaga ogromnego skupienia. Szczególnie teraz, kiedy jest gorąco, lub nagle zmienia się pogoda, a kierowca jest niewyspany i zmęczony. Łatwo stracić czujność – przestrzegał Marek Szkopek, kapitan reprezentacji Polski w wyścigach motocyklowych.

Bezpieczeństwo i sport mają wiele wspólnego. Aktywność i dobra kondycja psychofizyczna to gwarancja bezpieczeństwa na drodze, podkreśliła w trakcie briefingu Minister Sportu.

-"Kierowca, który spędza wiele godzin za kierownicą, powinien zadbać o aktywny odpoczynek również w trasie. Przerwy można wykorzystać na proste ćwiczenia, czy chociażby krótki spacer. Zachęcamy żebyśmy aktywnie spędzali czas, abyśmy wsiadali wypoczęci za kierownicę i abyśmy byli bezpieczni dla innych uczestników ruchu drogowego – mówiła Danuta Dmowska-Andrzejuk, Minister Sportu.

Wrzuć bieg na zdrowie

Styl życia to także styl jazdy. Aby dojechać do celu, trzeba spełnić kilka kryteriów. Wsiadając do samochodu trzeba być wypoczętym, trzeba być dobrze nawodnionym, nie wolno używać żadnych środków psychoaktywnych, trzeba wiedzieć, kiedy się zatrzymać, trzeba wyjść z samochodu, odetchnąć świeżym powietrzem. Ważne też, aby kierowcy zwracali uwagę na swoją dietę. - dodał Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny.

Wspólny briefing Ministerstwa Sportu, GITD i GIS to kontynuacja wieloletniej współpracy promującej bezpieczeństwo na drodze.

-"Cieszę się, że działania informacyjne, które mają ostrzegać przed ekstremalnymi i niedopuszczalnymi zachowaniami wspierają coraz częściej przedstawiciele różnych środowisk, dziś świata sportów motorowych. Cieszę się również, że kontynuowana jest współpraca z resortem sportu oraz zdrowia. Miedzy innymi GITD i GIS od kilku miesięcy promują bezpieczeństwo zdrowotne wśród kierowców zawodowych, jako istotny element bezpieczeństwa ruchu drogowego, w ramach kampanii "Wrzuć bieg na zdrowie" – podkreślił Szef ITD Alvin Gajadhur.

Zawodnicy zwrócili również uwagę na niebezpieczeństwo, jakim wciąż jest nadmierna prędkość.

- Na torze żużlowym czy motocyklowym osiągamy bardzo duże prędkości. Ale nawet na torze dbamy o swoje bezpieczeństwo i trzymamy nogę na hamulcu. Na drodze zawsze zdejmujmy nogę z gazu. Nikt na niej nie powinien się ścigać, a do mety mamy dojechać wszyscy. I nie ważne, kto będzie pierwszy – zwrócił uwagę Marek Szkopek, kapitan reprezentacji Polski w wyścigach motocyklowych.

- Apeluję o spokojną jazdę. Bardzo dobrze wiem jak sprzęt, który ma silnik potrafi być agresywny, ale uprawiając sport żużlowy nauczyłem się pokory, którą również przekładam na drogę, kiedy gdzieś jadę np. po zawodach. I o to apeluję do młodych kierowców- zaapelował do młodych kierowców Igor Kopeć-Sobczyński, zawodnik żużlowej młodzieżowej reprezentacji Polski.

Tymczasem od początku wakacji system fotoradarowy Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym zarejestrował ponad 100 tys. przypadków przekroczenia prędkości. To o 10 proc. więcej niż w pierwszych tygodniach ubiegłorocznych wakacji. Rekordzista miał na liczniku 173 km/h przy ograniczeniu prędkości do 60 km/h w obszarze zabudowanym.

"Bezpieczny autokar" trwa

Czas pracy, prędkość i kondycja kierowcy mają istotne znaczenie w transporcie publicznym. Inspektorzy ITD prowadzą w całym kraju kontrole autokarów w ramach akcji "Bezpieczny autokar". Do tej pory skontrolowano ponad 400 autokarów. Z uwagi na zły stan techniczny zatrzymano 12 dowodów rejestracyjnych, w 4 przypadkach wydano zakazy jazdy. Tak zakończyła się kontrola m.in. autokaru we Wrocławiu, który miał zawieźć grupę dzieci nad morze. W pojeździe stwierdzono poważną wadę układu hamulcowego.

-"Pamiętajmy o możliwości zgłoszenia autokaru do kontroli. Może to zrobić każdy z nas. Wystarczy wysłać z wyprzedzeniem wniosek do właściwego miejscowo wojewódzkiego inspektoratu transportu drogowego – przypomniał Szef ITD.

W całym kraju trwają też kontrole stanu technicznego autobusów komunikacji miejskiej oraz uprawnień i stanu trzeźwości prowadzących je kierowców.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
kierowca
kontrola
ITD

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....