TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Irak: Wypadek autobusu z pilegrzymami
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 29.10.2018 20:23:43

Władze Iraku poinformowały w poniedziałek - 29 października - o wypadku irańskiego autobusu z pielgrzymami, do którego doszło w irackiej prowincji Wasit. W związku z rozpoczynającym się we wtorek szyickim świętem Arbain do Iraku przybyły prawie 2 mln Irańczyków.

W wypadku, który miał miejsce na drodze z miejscowości Kut we wschodnim Iraku do miasta Badra na granicy z Iranem, zginęło 18 osób, a około 20 zostało rannych. Wśród ofiar były kobiety i dzieci. Pielgrzymi wracali do Iranu z Karbali, w której znajduje się mauzoleum imama Husajna, będące jednym z najświętszych miejsc dla szyitów.

Choć święto Arbain rozpoczyna się we wtorek wieczorem i trwa do środy, obchody trwają również przez wiele dni przed oraz po tej dacie. Arbain to jedno z najważniejszych świąt w szyickim kalendarzu religijnym. Związane jest ze śmiercią imama Husajna ibn Alego, wnuka Mahometa, który został zabity przez wojska omajadzkiego kalifatu w bitwie pod Karbalą 10 dnia księżycowego miesiąca muharam 61 r. kalendarza islamskiego czyli 10 października 680 r. według kalendarza chrześcijańskiego.

Dzień śmierci imama Husajna obchodzony jest jako święto Aszura, w czasie którego szyici organizują procesje, czasem dokonując przy tej okazji krwawego samobiczowania. Islamska tradycja nakazuje natomiast odwiedzanie grobów w czterdziestym dniu od daty oraz każdej rocznicy śmierci bliskiej osoby. Słowo "arbain" oznacza przy tym po arabsku liczebnik "czterdzieści". Święto Arbain związane jest zatem z masowymi pielgrzymkami szyitów do grobowca imama Husajna, znajdującego się w irackiej Karbali. Przy okazji pielgrzymi odwiedzają również grobowce innych szyickich imamów, znajdujące się w Bagdadzie, Nadżafie i Samarze.

Irańskie władze poinformowały natomiast w niedzielę, że na Arbain do Iraku przyjechało ponad 1,8 mln pielgrzymów irańskich. Jest to o 8 proc. mniej niż w 2017 roku. Rekordową liczbę przybyszów z Iranu Irakijczycy odnotowali w 2016 roku, gdy Iran, w związku z napięciami irańsko-saudyjskimi, wezwał szyitów do niedokonywania tradycyjnej pielgrzymki do Mekki, sugerując zastąpienie jej wizytą w Karbali w Arbain.

Eksperci oceniają, że spadek liczby pielgrzymów irańskich może być związany z kryzysem ekonomicznym w Iranie, spowodowanym amerykańskimi sankcjami. W ostatnich tygodniach narastały też napięcia iracko-irańskie. Część Irakijczyków oskarża Iran o nadmierną ingerencję w wewnętrzne sprawy ich kraju, a także zarzuca zasalanie rzeki Szatt al-Arab, czyli połączenia Eufratu i Tygrysu. Na początku września doszło nawet do spalenia irańskiego konsulatu w Basrze.

Napięcia miedzy obydwoma krajami związane są również z możliwością dostosowania się przez Irak do sankcji nałożonych na Iran przez USA. Irańscy politycy sugerowali, że w takim razie irańscy pielgrzymi mogą nie przyjechać na Arbain do Iraku, co wiązałoby się z ogromnymi stratami dla irackiej gospodarki. Turystyka religijna jest bowiem głównym źródłem dochodów niektórych irackich prowincji. W piątek Irak zapowiedział jednak, że wstrzyma eksport ropy z Kirkuku do Iranu w związku z amerykańskimi sankcjami.

Pielgrzymki z okazji Arbainu nie ustały w okresie, gdy Irak prowadził wojnę z Państwem Islamskim. W czasie obchodów występuje przy tym podwyższone ryzyko zamachów. Sunniccy ekstremiści uważają bowiem kult imama Husajna za sprzeczny z islamem. Ponadto podział na szyitów i sunnitów związany jest z osobą imama Husajna, a także jego ojca imama Alego, oraz bitwą pod Karbalą. Sunnici uznawali bowiem, w przeciwieństwie do szyitów, przywództwo omajadzkiego kalifatu.

W 2016 roku Państwu Islamskiemu udało się dokonać kilka dni po Arbainie zamachu, w którym zginęło ponad 80 pielgrzymów, głównie Irańczyków. W 2017 roku nie doszło jednak do poważniejszych incydentów.

Poniedziałkowy wypadek nie jest pierwszym związanym z Arbainem. W kolizjach drogowych związanych z pielgrzymkami zginęło wcześniej już 10 Irańczyków.

Corocznie w obchodach Arbainu w Karbali bierze udział ok. 25-30 mln szyitów. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wypadek
Irak
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....