TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Ile kosztuje walka z wirusem? Wyjaśnia MPK Kraków
INFOBUS.PL - Opublikowano: 22.04.2020 15:00:01
fot. MPK Kraków

Miejskich przewoźników dotknęły dodatkowe koszty w wyniku epidemii koronawirusa. Prócz pracowników, którzy mają płacone za przestojowe albo wysyłani są na urlopy ważną pozycję w ich rachunkach zajęły także koszty dezynfekcji taboru. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie jako pierwsze otwarcie powiedziało ile to kosztuje.

Stan zagrożenia epidemicznego wywołanego koronawirusem w Polsce trwa już miesiąc. Praktycznie od razu przewoźnicy miejscy podjęli ponadplanowe działania w celu dezynfekcji swoich flot. Ich zakres bywa różny, a więc siłą rzeczy różne są tego koszty. Jak udało nam się ustalić pełna dezynfekcja jednego autobusu w ujęciu miesięcznym to koszt między 700, a 1000 zł.

Dla porównania za niewiele mniejsze pieniądze przewoźnik jest w stanie wynająć zewnętrzną firmę, która przejmuje "opiekę" nad autobusem po zjeździe do bazy. Pakiet taki obejmuje tankowanie, mycie zewnętrzne, sprzątanie wnętrza oraz parkowanie autobusu. To oznacza, że dla niektórych koszty obsługi autobusów po zakończeniu pracy na linii mogły wzrosnąć nawet dwukrotnie.

W konkretne liczby ubrało to krakowskiego MPK. Przewoźnik udostępnił pierwsze wyliczenia wydatków, które ponosi walcząc z pandemią koronawirusa. A więc po kolei.

Milion na dezynfekcję i nie tylko
Zakup płynów do dezynfekcji (5 200 litrów - pojemność pojemnika od 0,2 do 5,0 l) wyniósł go 366 000 zł. Dezynfekcja tramwajów i autobusów w skali jednego miesiąca to wydatek rzędu 220 000 zł.

Z kolei zakup maseczek dla pracowników, w tym m.in. prowadzących (45 tys. sztuk różnych rodzajów - maseczki jednorazowe i maseczki wielokrotnego użytku) to już był wydatek w wysokości 117 000 zł. Niewiele mniej pochłonął inny zakup. Rękawiczki jednorazowe (73,5 tys. sztuk) kosztowały MPK 92 000 zł.

Nie zapomniano oczywiście o pomieszczeniach i obiektach, z których korzystają pracownicy krakowskiego przewoźnika. Ozonowanie pomieszczeń na terenie zajezdni (poczekalnie, szatnie) kosztowało go 50 000 zł. Natomiast mycie i dezynfekcja toalet biologicznych dla prowadzących to 20 000 zł. Zakup dozowników do płynów dezynfekcyjnych montowanych w punktach socjalnych zlokalizowanych na pętlach oraz dyspozytorniach zajezdniowych wyniósł natomiast 12 000 zł.

W sumie przez nieco ponad miesiąc wydatki MPK w Krakowie na dezynfekcję pojazdów oraz zakup środków ochrony pracowników wyniosły już prawie 900 000 zł. Suma to nie mała zważywszy na obecne okoliczności.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wirus
czyszczenie
MPK Kraków

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....