TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Hybrydowy dzień! Po Toruniu pabianicka osiemnastka
InfoBus.pl - Opublikowano: 24.10.2017 19:07:16 8 komentarzy
Hybrydowy dzień! Po Toruniu pabianicka osiemnastka

24 października dniem hybryd!  Kolejny przetarg na tego typu autobusy ogłosiły Pabianice. Dzięki unijnej dotacji gmina kupi aż 18 pojazdów hybrydowych klasy MAXI.

W zeszłym tygodniu - 18 października - Pabianice otrzymały 146,5 mln zł unijnego dofinansowania z przeznaczeniem na poprawę jakości komunikacji autobusowej, termomodernizację budynków oświatowych oraz przebudowę linii tramwajowej 41.  Podczas konferencji w Pabianicach marszałek Witold Stępień przekazał prezydentowi Grzegorzowi Mackiewiczowi podpisane umowy na wszystkie trzy projekty, które łącznie mają wartość 250 mln zł.

Dla nas najważniejszy jest projekt "Modernizacja i rozwój komunikacji miejskiej w Pabianicach" o wartości 70,5 mln zł, w tym dofinansowanie 48 mln zł. Termin zakończenia to marzec 2020 r. W jego ramach miasto m.in. kupi 18 autobusów hybrydowych, powstanie 15 km dróg dla rowerów, dworzec autobusów miejskich na pętli Waltera-Jankego, pojawią się elektroniczne tablice informacji pasażerskiej, biletomaty i monitoringu na wybranych pętlach i przystankach. Pierwszym krokiem będzie zakup nowych autobusów.

Autobusowy przetarg

Pabianice nie zasypują gruszek w popiele i od razu po otrzymaniu unijnej kasy przystąpiły do zakupów. Widać, że wszytko było do tego  przygotowane. I dobrze - to w końcu historyczny moment w komunalizacyjnych dziejach miasta. 24 października Gmina Pabianice ogłosiła przetarg na zakup 18 szt. niskoemisyjnych niskopodłogowych autobusów hybrydowych klasy MAXI dla komunikacji miejskiej w Pabianicach.

Szacunkowa całkowita wartość zamówienia to 27 000 000 PLN netto / 33 210 000 PLN brutto, co daje jednostkową cenę netto na poziomie 1 500 000 PLN netto, czyli całkiem sporo w porównaniu do cen z Kielc czy Tomaszowa Maz.

Pabianickie wymagania

Nowe autobusy mają posiadać napęd hybrydowy, napędzany silnikiem wysokoprężnym i silnikiem/silnikami elektrycznym/elektrycznymi w równoległym lub szeregowym systemie hybrydowym. Silniki napędu hybrydowego mogą pracować, w zależności od potrzeb, na przemian lub jednocześnie.

Jak na razie nie znamy SIWZ-u, także szczegóły oceny opiszemy później, teraz warto podkreślić fakt, że zamawiający szczegółowo informuje o wymaganiach w zakresie gwarancji. Minimalne wymogi w zakresie to:

 • całopojazdowa - 2 lata,

 • na elementy konstrukcyjne nadwozia - 10 lat,

 • na silnik spalinowy i elektryczny - 2 lata,

 • na system magazynowania energii (w ramach układu hybrydowego) - 10 lat,

 • na powłokę lakierniczą - 5 lat,

 • na elementy informacji pasażerskiej, systemów biletowych, monitoringu wizyjnego- minimalny 2 lata

Wymagania finansowane w tym zamówieniu są następujące: środki finansowe w wysokości nie mniejszej niż 10 milionów złotych plus wadium w wysokości 300 000 PLN.

Co do doświadczenia, MZK wymaga od oferentów wykazania się w ciągu 3 lata przynajmniej jedną dostawą w wysokości co najmniej 10 sztuk fabrycznie nowych autobusów komunikacji miejskiej, hybrydowych z silnikami wysokoprężnymi, zasilanych olejem napędowym o łącznej wartości min. 10 milionów złotych brutto, w okresie ostatnich trzech lat (a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie).

Pabianickie terminy

Dostawa nowych pojazdów ma nastąpić w terminie do 31/05/2019. Termin składania ofert wyznaczono tuż przed Świętym Mikołajem - na 4 grudnia 2017 r.

Przypomnijmy, że w 2016 roku miasto wspólnie z MZK testowało hybrydy trzech producentów - Volvo, Solaris i MAN. Czy wszystkie te marki podejdą do przetargu, a może pojawi się jeszcze ten "czwarty" do brydża? Zobaczymy.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
hybryda
KM Pabianice
 • Strażak sam – 24.10.2017

  Do autora nie pisze się "Nie zasypywac gruszek w popiele " a nie zasypiać brzmi dziwnie ale tak jest jak nie rozumie się pewnych sformułowań to nie należy ich używać

 • Sugestia modyfikacji – 24.10.2017

  A czy nie lepiej wybrać bardziej ekologiczne pojazdy elektryczne? Ursus takie produkuje. Sugeruję władzom Pabianic zmodyfikowanie przetargu.

 • mati – 24.10.2017

  Kto to ciągle pisze jakie to URSUSy sa naj itd?

 • BV – 24.10.2017

  To jest sposób na URSUSA ,PRZETARGI NA HYBRYDY .

 • PGRy padly to do miast chca sprzedawac – 24.10.2017

  Traktory się nie sprzedają to miasta chcą orac...

 • Dobra rada – 25.10.2017

  Jeszcze jest czas na modyfikacje przetargu pod elektryka i zakup najlepszej polskiej oferty czyli Ursusa. Opamiętajcie się!!!

 • Wojtek – 25.10.2017

  Do Dobrej RadyA Autosan gorszy od Ursusa?

 • ?!?! – 25.10.2017

  @dobra rada: ILE CI ZAPŁACILI ZA TEN tandetny spam?!?!?!

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....