TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Hybrydowa powtórka w Gdyni
Piotrek Górka - Opublikowano: 00.00.0000 00:00:00
Hybrydowa powtórka w Gdyni

W dniu dzisiejszym na stronie Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej ukazało się ogłoszenie o zamówieniu. Po zimowym niepowodzeniu gdyński PKM w imieniu miasta jeszcze raz podchodzi do zakupu 10 solówek elektryczno-gazowych. Czy tym razem skutecznie? Przyjrzymy się szczegółom z ogłoszenia.

Łagodniejsze kryteria wyboru

W obecnym przetargu PKM ma do wydania 16,1 mln zł netto. Zwycięzca zostanie wybrany  w oparciu o 2 kryteria. 85% punktów będzie można zdobyć za cenę pojazdów, 15% zostanie przyznane za odpowiednie warunki gwarancji. To spora różnica w porównaniu z poprzednim przetargiem. Wtedy przewoźnik punktował m.in. konkretne rozwiązania techniczne. W aktualnym podejściu cena ma jeszcze większe znaczenie. Pytanie, czy na tyle by uzyskać jakiekolwiek zainteresowanie wśród dostawców autobusów. Niejako w opozycji do tego stoi konstrukcja warunku doświadczenia. By złożyć ważną ofertę należy się wykazać wykonaniem chociaż 2 dostaw, każda po przynajmniej 5 sztuk produkowanych seryjnie autobusów. Pierwsza ma opiewać na hybrydy, druga zaś na pojazdy zasilane CNG. 

SORT2 dla pojazdów... których być może nie ma

Tak jak w pierwszym podejściu do pozyskania gazowych hybryd, tak i teraz  PKM wymaga załączenia do oferty testu SORT2. Wniosek z tego taki, że autobusy jakie zostaną zaoferowane przewoźnikowi musiałyby już być w eksploatacji. Bardzo teoretycznie stawia to w uprzywilejowanej pozycji Lider Trading, który praktycznie na ukończeniu ma prototyp gazowo-elektrycznego Solbusa SM12 dla MPK Częstochowa. Zastanawiające może być to czy warszawska spółka wyrobi się z homologacją pojazdu przed otwarciem ofert w Gdyni. PKM wstępnie przewidział to wydarzenie na 17 sierpnia. Jest jednak oczywiste, że ten termin będzie przesunięty. 
Kolejna sprawa to układ hybrydowy, który będzie wymagany przez przewoźnika. W zimowym przetargu spółka wymagała równoległych hybryd. Pojazd Lider Tradingu z kolei posiada szeregowy układ. Pytanie zatem, czy PKM dopuści alternatywę w takiej postaci.

Plotki, ploteczki

Nieoficjalne informacje z różnych stron mówiły, że PKM chciał się wycofać nawet wycofać z programu "Gazela". W efekcie 14,05 mln grantu by przypadło w udziale komu innemu. Pogdybajmy jednak. Padały już rewelacje, że gdyński przewoźnik chciał dofinansowanie wykorzystać na zakup klasycznych gazowców. Program jednak to wyklucza precyzując jasno, że granty mogą być przyznane tylko na hybrydy CNG. Dużo zależy jak pewne kwestie doprecyzuje SIWZ. Wtedy poznamy przynajmniej część odpowiedzi na pytanie o co gra duet miasta i PKM. Więcej o gdyńskim przetargu już wkrótce.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKM Gdynia
Gazela

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....