TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

GZM wybiera żółty. Zagłębiowskie autobusy czeka zmiana barw
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 15.02.2019 10:00:38
GZM wybiera żółty. Zagłębiowskie autobusy czeka zmiana barw

Żółte autobusy na liniach normalnych, a w kolorze fuksji na liniach specjalnych, czerwone tramwaje i żółto-zielone trolejbusy – to założenia ujednolicenia w ciągu kilku lat kolorów pojazdów komunikacji miejskiej przygotowane przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię.

Zgodnie z intencją 41 tworzących Metropolię miast i gmin, od 2019 r. odpowiada ona – poprzez Zarząd Transportu Metropolitalnego (ZTM) - za całość komunikacji miejskiej na swoim obszarze. W czwartek GZM przedstawiła założenia ujednolicenia kolorów pojazdów komunikacji miejskiej – dotąd kursujących w różnych barwach poszczególnych samorządowych i prywatnych przewoźników.

Cztery barwy

Jak podała rzeczniczka GZM Kamila Rożnowska,

  • regularne linie autobusowe mają być żółte,

  • specjalne – fuksjowe,

  • tramwaje pozostaną czerwone,

  • a trolejbusy będą żółto-zielone.

Na pojazdach razem z logo ZTM, pojawią się też logo GZM, metropolitalny piktogram danego miasta oraz logo operatora. Ujednolicenie kolorystyki ma zająć kilka lat. Pojazdy nie będą specjalnie przemalowywane, a barwy będą zmieniane podczas nowych przetargów na obsługę danych linii.

Identyfikacja wizualna

-"Rewolucyjne jest to, że po raz pierwszy pojazdy kursujące w aglomeracji będą mieć wspólną i jednolitą identyfikacje wizualną" - powiedział cytowany przez Rożnowską przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak. "Wspólnie postawiliśmy na żółty kolor, który jest klasyczny i uniwersalny" - dodał.

Obecnie w żółtych barwach jeżdżą autobusy samorządowych: Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej (PKM) Gliwice i PKM Katowice, jednak i one będą wymagały zmiany, aby odcień był zgodny z identyfikacją wizualną ZTM. Inne kolory mają obecnie pojazdy PKM Sosnowiec (biało-czerwone) i PKM Tychy (żółto-zielone); szczególnie w Zagłębiu Dąbrowskim w ostatnich dniach trwały dyskusje nt. zmiany tej kolorystyki.

Praktycznie nie zmieni się obecne malowanie wozów Tramwajów Śląskich (to należący do dwunastu miast regionu jedyny przewoźnik tramwajowy w regionie). Zachowane zostaną też kolory tyskich trolejbusów (zmienić będzie je musiał tyski przewoźnik autobusowy).

Pozostałe znaki

Dodatkowo na pojazdach pojawią się identyfikacje wizualne Metropolii i ZTM. Logo GZM znajdzie się w przedniej części burty pojazdu, po obu bokach. Na autobusach i trolejbusach będzie ono w kolorze fuksji, natomiast na tramwajach w kolorze żółtym. Logo ZTM będzie tożsame z kolorem pojazdu i umieszczane na bocznych szybach.

Autobusy, będące własnością przedsiębiorstw komunikacji miejskiej, będą mogły mieć naklejony symbol miasta, umieszczany nad pierwszymi drzwiami. Znak ten będzie musiał być zgodny z piktogramami zamieszczonymi w systemie identyfikacji wizualnej GZM.

Wszystkie zmiany mają potrwają kilka lat. Metropolia, która każdego dnia wysyła na swoje ulice ponad tysiąc autobusów, nie planuje ich specjalnego przemalowywania, ponieważ wiązałoby się to ze zbyt wysokimi kosztami. Wspólna identyfikacja pojazdów będzie wprowadzana podczas przetargów na obsługę linii – określona kolorystyka będzie jednym z warunków zamówienia.

Sukcesywne wprowadzanie

Władze GZM przedstawiły swój system identyfikacji wizualnej i tzw. księgę znaku w listopadzie ub. roku. Zawierają one m.in. możliwości wykorzystania logotypu Metropolii, jej kolory czy symbole miast.

Logiem Metropolii jest prosta litera M przedstawiona z dodatkowym kształtem mogącym kojarzyć się z sercem czy matematycznym znakiem większości. W księdze znaku opisano też m.in. kolory, którymi posługuje się GZM. To fuksja, żółć i granat, które otrzymały nazwy: Fuksja Metropolii, Słońce Metropolii oraz Metroblue.

W księdze przedstawiono też m.in. przykładowe możliwości wykorzystania i przekształcania logotypu. Znalazły się w niej ikony, symbolizujące poszczególne miasta i gminy Metropolii, ułożone z elementów przypominających grę tetris, a także różne warianty wykorzystania metropolitalnej identyfikacji w przestrzeni publicznej.

Pierwsze elementy metropolitalnej identyfikacji wizualnej znalazły się w grafikach umieszczonych na autobusach czterech linii ekspresowych na lotnisko Katowice, które GZM uruchomiła w listopadzie ub. roku.

Od 1 stycznia 2019 r. w GZM pod jednym szyldem funkcjonują wszystkie autobusy, tramwaje i trolejbusy. ZTM przejął wówczas zadania dotychczasowych organizatorów – Komunikacyjnego Związku Komunalnego GOP, Miejskiego Zarządu Komunikacji w Tychach oraz Międzygminnego Związku Komunikacji Pasażerskiej w Tarnowskich Górach.(PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ZTM
GZM

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....