TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

GZM pyta o lotniskowe linie. Jest dobrze?
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 19.11.2018 08:00:39
GZM pyta lotniskowe linie. Jest dobrze?

Na uwagi dotyczące działania uruchomionych 13 listopada czterech autobusowych linii ekspresowych na lotnisko Katowice czeka do końca tego miesiąca Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM).

Uruchomienie nowych linii lotniskowych poprzedziło planowane od początku stycznia 2019 r. przejęcie przez - zrzeszającą 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego - Metropolię od dotychczasowych organizatorów całej komunikacji miejskiej.

-"Nawet najgłębsze analizy nie mogą się równać z praktycznym doświadczeniem, jakie posiadają osoby podróżujące często komunikacją miejską i naszymi nowymi liniami lotniskowymi. Stąd decyzja, aby zaprosić podróżnych do konsultacji i sprawić, aby oni również mieli wpływ na sposób kursowania linii lotniskowych" - powiedział cytowany w piątkowej informacji GZM przewodniczący jej zarządu, Kazimierz Karolczak.

Jak wyjaśniają przedstawiciele Metropolii, choć przystanki linii lotniskowych umieszczono w łatwo dostępnych miejscach, a jednocześnie tak, aby podróżni mogli jak najszybciej dotrzeć na lotnisko, GZM chce być otwarta na opinie pasażerów, które pomogłyby usprawnić funkcjonowanie tych połączeń.

-"Dlatego też wszystkie osoby, które pragną zaproponować zmiany dotyczące czasu kursowania autobusów na lotnisko, mogą to zrobić w dniach 16-30 listopada 2018 r. Po dokonaniu szczegółowej analizy zgłoszonych uwag, rozkłady jazdy zostaną opracowane i zmodyfikowane z uwzględnieniem merytorycznie uzasadnionych zmian. Nowe rozkłady jazdy Metropolia planuje wprowadzić na początku 2019 r." - podano w piątkowej informacji.

Zbiegnie się to z przejęciem przez GZM funkcji operatora całości komunikacji miejskiej. W ramach poprzedzających to przygotowań od stycznia br. na terenie Metropolii obowiązują już m.in. wspólny cennik biletów jednorazowych komunikacji miejskiej (w miejsce taryf trzech dotychczasowych organizatorów) i bezpłatne przejazdy do 16. roku życia. Od kwietnia br. zaczął obowiązywać wspólny cennik biletów okresowych.

Flagowy projekt

Samodzielne uruchomienie w 2018 r. komunikacji autobusowej do Katowice Airport przedstawiciele GZM zapowiadali jeszcze w ub. roku.

Przetarg na operatora czterech linii lotniskowych przeprowadził na mocy zawartego przez Metropolię porozumienia jeden z obecnych operatorów, KZK GOP. Zwyciężyło konsorcjum spółek Kłosok, Pawelec, A21, PKS Południe, które docelowo ma zapewniać obsługę ekspresowych linii 15 nowymi wozami, m.in. tureckimi autobusami BMC Procity 12.

Umowę z konsorcjum, na 38 miesięcy, podpisano 19 października br. Autobusy wyjechały na trasy 13 listopada. Koszt funkcjonowania linii wyniesie w tym roku ok. 2 mln zł, natomiast w 2019 r. – ok. 10 mln zł (z budżetu GZM).

Trasy ekspresowych połączeń to AP1: Gliwice Plac Piastów – Zabrze Multikino – Bytom Karb – Piekary Śląskie Szarlej Kaufland – Pyrzowice Port Lotniczy (czas przejazdu: 64-76 min), AP2: Katowice Dworzec – Katowice Sokolska – Katowice Strefa Kultury – Sosnowiec Dworzec PKP – Będzin Stadion – Pyrzowice Port Lotniczy (54-65 min) oraz AP3: Katowice Dworzec – Pyrzowice Port Lotniczy (45-50 min).

W przypadku linii tyskiej AP4 (Tychy Dworzec PKP – Katowice Giszowiec Osiedle – Katowice Dworzec; 31-32 min) jest ona uzupełnieniem kolei. W ciągu dnia wykorzystuje szybkie połączenie kolejowe tych miast, z przesiadką na dworcu w Katowicach, skąd autobusy AP2/AP3 odjeżdżają co pół godziny. Nocą, gdy pociągi nie będą kursują, w trasę z Tychów wyjeżdżają autobusy.

Pod kątem uruchomienia linii lotniskowych zarząd Metropolii pod koniec września br. wprowadził zmiany w "zintegrowanym systemie taryfowo–biletowym obowiązującym w granicach GZM". Przejazdy liniami ekspresowymi na lotnisko są możliwe na podstawie biletów dobowych (normalnych i ulgowych za 14 zł i 7 zł) oraz długookresowych biletów: 30-dniowego i 90-dniowego – z oznaczeniem SC/ATT Lotnisko.

Opinie i sugestie nt. funkcjonowania linii lotniskowych można wysyłać na adres: jedziemy@metropoliagzm.pl, albo też przesyłać pocztą tradycyjną lub przynosić osobiście do siedziby GZM w Katowicach.(PAP)
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
badania
pasażer
GZM

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....