TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Grupa Irizar podsumowuje 2015 rok
IRIZAR GROUP - Opublikowano: 21.04.2016 09:00:43
Irizar i8 (fot. Irizar Group)

Grupa Irizar zakończyła 2015 rok osiągając obroty wartości 550 mln euro oraz 30% wzrost produkcji i zatrudnienia w swojej hiszpańskiej fabryce.

Co istotne, Irizar kontynuuje trend z 2014 roku, kiedy hiszpańska fabryka w Ormaiztegi odnotowała większy wzrost niż pozostałe oddziały. W poprzednich latach wskutek kryzysu ekonomicznego i stagnacji europejskiego rynku, wyniki finansowe Irizara ratowały oddziały w Brazylii i Meksyku.

Hiszpańska fabryka Grupy irizar zawdzięcza swój ubiegłoroczny 30-procentowy wzrost wyników zarówno sukcesom na europejskim rynku integralnych autokarów turystycznych, jak i karosowaniu własnych nadwozi na importowanych podwoziach z przeznaczeniem na rynek hiszpański. Ponadto ruszyła produkcja integralnych autokarów dla Stanów Zjednoczonych. Wraz z liczbą zamówień umacnia się także pozycja marki Irizar w segmencie autokarów klasy premium.

Udział Irizara na rodzimym hiszpańskim rynku nowych autobusów wyniósł ponad 40% i oznacza wzrost o 30% względem 2014 r., kiedy to sprzedano o 20% więcej autokarów niż w 2013 r. W efekcie centrala Irizara odpowiadała w 2015 r. za aż 46% obrotów całej Grupy. Ekspansja ma także wpływ na zatrudnienie ? w ostatnich dwóch latach zwiększono zatrudnienie o 142 osoby, w tym 43 wykwalifikowanych pracowników mających zwiększyć możliwości technologiczne i realizujących projekty badawczo-rozwojowe.

Biorąc pod uwagę sytuację ekonomiczną w Brazylii, strategia tamtejszego oddziału opiera się na zwiększeniu możliwości eksportowych (przy silnym wykorzystaniu dewaluacji brazylijskiej waluty) oraz wzmocnieniu pozycji na rynku autokarów turystycznych wysokiej klasy. Z kolei w Meksyku pomimo wynikającego ze spowolnienia gospodarczego ograniczenia rynku nowych autobusów o 27% udało się utrzymać wielkość produkcji na tym samym poziomie co w poprzednim roku, dzięki czemu udział w rynku przekroczył 60%, głównie dzięki wprowadzeniu nowego luksusowego modelu Irizar i8. Marokańska fabryka Irizar odnotowała natomiast rekordowe obroty z uwagi na wzrost sprzedaży wysokiej klasy autokarów turystycznych oraz wsparcie hiszpańskiej centrali w realizacji zamówień na modele Century dla Europy.

Z optymizmem w 2016

W 2016 r. przewiduje się utrzymanie fabryk Irizara w Hiszpanii i Meksyku w roli dominujących podmiotów Grupy. Zapowiadany jest także wzrost produkcji integralnych autokarów dla Europy i Stanów Zjednoczonych. Planowane jest również wprowadzenie integralnych konstrukcji na rynek hiszpański oraz uruchomienie produkcji hybrydowych Irizarów i3 i i4 z przeznaczeniem do regularnej komunikacji miejskiej i podmiejskiej.

Spektakularnym sukcesem Grupy była premiera Irizara i8 na rynku meksykańskim. Najwięksi krajowi przewoźnicy zamówili łącznie około tysiąca sztuk tego wysokiej klasy autokaru, będącego następcą modelu PB. Wiąże się to z rozpoczęciem produkcji integralnych konstrukcji w meksykańskiej fabryce, co docelowo ma prowadzić do dalszego wzmocnienia pozycji Irizara na tamtejszym rynku. Zapowiadane jest utrzymanie strategii eksportowej dla brazylijskiego oraz marokańskiego oddziału, który dobrze sprawdził się w roli wsparcia w produkcji modelu Century na rynek europejski.

Szczególną rolę w rozwoju Grupy ma pełnić nowa spółka Irizar e-mobility, której fabryka oraz prototypy kompletnej oferty produkcyjnej mają być gotowe do końca 2016 r. To odpowiedź na zwiększające się na europejskim rynku zapotrzebowanie na elektryczne autobusy miejskie. Grupa Irizar tym samym z wyjątkową aktywnością włączyła się w promowanie czystego, cichego i bezemisyjnego transportu, przyjaznego dla środowiska naturalnego i mieszkańców miast. Na budowę nowoczesnej fabryki Grupa Irizar przeznaczyła 75 mln euro. Zakład o powierzchni 18 tys. m2 będzie zlokalizowany w Adunie w Kraju Basków i ma być gotowy pod koniec 2016 r. Będzie produkował głównie autobusy elektryczne, ale także inne miejskie pojazdy elektryczne oraz pozostałe systemy i komponenty potrzebne do ich napędzania. Celem ma być zapewnienie miastom kompleksowych rozwiązań w zakresie mobilności elektrycznej. Pierwszym etapem tego projektu był w pełni elektryczny autobus miejski Irizar e2, którego egzemplarze regularnie kursują w Londynie, Barcelonie, Paryżu i Marsylii, a intensywne testy przeprowadzono w Madrycie, Pampelunie, Saragossie i Nicei.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Irizar
Hiszpania
Maroko
Meksyk
USA
Brazylia
e-bus

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....