TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Gliwice i Łowicz inwestują w tabor
Zbigniew Rafalski - Opublikowano: 10.11.2010 21:54:33 8 komentarzy
Gliwice i Łowicz inwestują w tabor

5 listopada 2010 roku w Gliwicach na terenie zajezdni PKM uroczyście do ruchu zostało przyjętych 20 sztuk nowych niskopodłogowych Solarisów Urbino 18. Na przybyłych gości czekały nowe autobusy ustawione w kształt litery L co dodatkowo podkreśliło skalę inwestycji.

Nie jest to jedyny zakup autobusów przez PKM w tym roku, ponieważ kilka miesięcy wcześniej rozpoczęła się dostawa do Gliwic 10 sztuk przegubowych Mercedesów O530G Citaro, które wcześniej były eksploatowane na Majorce.

Łącznie w tym roku do eksploatacji zostało wprowadzonych 30 sztuk autobusów klasy mega, co jest drugą tak dużą inwestycją gliwickiego PKM w tabor po zakupie 32 sztuk Solarisów w 2008 roku (17 sztuk Urbino 12 i 15 sztuk Urbino 18). Zarząd PKM nie spoczął jednak na laurach i już myśli o kolejnej inwestycji. Zgodnie z deklaracjami na przyszły rok planowany jest zakup kolejnych 10 nowych autobusów przegubowych. Dostawa nowego tabor pozwoli wycofać z eksploatacji kilkanaście z 53 sztuki wysokopodłogowych Ikarusow 280 które w dalszym ciągu jest eksploatowanych przez PKM Gliwice na liniach KZK GOP.

Tegoroczny kontrakt PKM Gliwice jest tym bardziej istotny, ponieważ dzięki jego realizacji w chwili obecnej PKM Gliwice posiada najwięcej w cały województwie Śląskim autobusów marki Solaris –jest ich łącznie 63 sztuki. Współpraca PKM Gliwice i firmy Solaris Bus&Coach rozpoczęła się w 2005 roku od dostawy 5 sztuk autobusów Urbino 15. W następnym roku dołączyło do nich 6 sztuk przegubowych Urbino 18. W niecałe dwa lata od tego kontraktu w pierwszym półroczu 2008 roku PKM otrzymał 15 sztuk Urbino 18 i jeden Urbino 12, po czym rzutem na taśmę pod koniec tego samego roku udało się zakupić kolejne 16 sztuk Urbino 12.

W nowych Solariach zastosowano silniki DAF o mocy 231 kW spełniające normę czystości spalin EEV oraz co jest całkowitą nowością automatyczne skrzynie biegów ZF typ EcoLife. Dotychczas wszystkie nowe autobusy kupowane przez PKM w latach 2005-2009 wyposażane były w automatyczne skrzynie biegów firmy VOITH. Nowym rozwiązaniem jest również system gaszący zamontowany w komorze silnikowej.

We wnętrzu zastosowano nowy typ tapicerki siedzisk pasażerskich z logo PKM Gliwice. Fotele produkcji STER posiadają dodatkowo miękką wkładkę siedziska i oparcia co ma poprawić komfort podróżowania, zwłaszcza na najdłuższych liniach obsługiwanych przez PKM. W odróżnieniu od autobusów Urbino 18 dostarczonych w 2007 roku, tegoroczne pojazdy posiadają aż 19 miejsc siedzących dostępnych bezpośrednio z niskiej podłogi. Wentylacja przestrzeni pasażerskiej jest regulowana za pomocą uchylnych górnych partii okien bocznych, szyberdachów oraz wentylatorów wyciągowych. System informacji pasażerskiej został dostarczony przez firmę PIXEL Bydgoszcz. Od kilku lat standardem jest również monitoring przestrzeni pasażerskiej oraz przestrzeni za autobusem co ułatwia manewr cofania.

Dzień po przekazaniu 20 sztuk Urbino 18 dla Gliwic, równie ważne wydarzenie w skali miasta i regionu miało miejsce w Łowiczu, gdzie uroczyście przekazanych zostało 6 sztuk Solarisow Urbino 10.

To 32-tysięczne miasto przez wiele lat trzon taboru opierało o sześć Autosanów H9-35 i jednego Otoyola M23. Dopiero w latach 2001-2002 udało się uzupełnić tabor czterema Jelczami M081MB, które były na ten czas ogromnym skokiem technologicznym w skali przedsiębiorstwa. W 2008 roku zakupiony został jeden Jelcz M101I –pierwszy niskopodłogowy autobus w Łowiczu.

Po tegorocznej inwestycji na ulicach Łowicza będą jeździć tylko i wyłącznie autobusy przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych.

Przetarg na zakup sześciu fabrycznie nowych autobusów został ogłoszony w ramach realizacji projektu „Unowocześnienie taboru transportowego gminy miasto Łowicz poprzez zakup autobusów przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych”. Zakup autobusów w 85% był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Nowe Urbino 10 z MZK Łowicz posiadają silniki CUMMINS spełniające normę czystości spalin EURO 5 oraz automatyczne skrzynie biegów ZF EcoLife. We wnętrzu może podróżować ponad 70 osób, w tym 22 na miejscach siedzących. Dodatkowym wyposażeniem jest klimatyzacja kabiny kierowcy firmy SUTRACK.

Białe Solarisy Urbino otrzymały charakterystyczne dla Łowicza kolorowe „pasiaki”, po raz pierwszy zastosowane na Jelczach M081MB zakupionych w 2001 roku.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Solaris
PKM Gliwice
MZK Łowicz
 • dobry – 10.11.2010

  Gdzie w gliwickich SU18 jest teraz umieszczony zbiornik paliwa skoro uzyskano 4 miejsca dostępne z poziomu podłogi?

 • Jacek Ch. – 10.11.2010

  W Gliwickich SU18 zbiornik jest w tym samym miejscu co poprzednio. Tym razem po prostu nie ma rzeźni (przestrzeni dla osób stojących) naprzeciwko trzecich drzwi, a w jej miejsce zamontowano 4 siedzenia.

 • lkmg-sol – 11.11.2010

  Zbiornik paliwa przeniesiono do członu B. W miejscu gdzie był poprzednio zbiornik paliwa zlikwidowano podesty.

 • lkmg-sol – 11.11.2010

  Przedstawione jest to na grafice http://galeria.solaris-club.com/details.php?image_id=4297

 • dobry – 11.11.2010

  @lkmg-sol: dzięki. Szkoda, że autor artykułu nie zwrócił uwagi na tą zmianę, i nie zamieszczono zdjęcia nowego umiejscowienia zbiornika paliwa

 • zawiedziony – 12.11.2010

  a moglo być Volvo 7700LA ...

 • Asesino – 13.11.2010

  To mi się podoba! Wreszcie będzie konkurenyjna wobec Merola i MANa liczba miejsc z poziomu podłogi w członie A! @zawiedzony: uwierz mi, jezdżę SU18 jaki i V7700A i Solaris jest dużo lepszy... ;)

 • sphinx – 15.11.2010

  Przejedź się MANem Lion's City z silnikiem D20 i zapomnij o reszcie - to najwygodniejszy autobus miejski i pod względem komfortu ma duża przewagę nad resztą.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....