TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Gdyńskie trolejbusy jadą na Północ. Nowa linia 32
InfoBus.pl - Opublikowano: 24.08.2020 19:00:18
Gdyńskie trolejbusy jadą na Północ. Nowa linia 32; fot. fot. ZKM Gdynia

Zapowiadane poprowadzenie przyjaznych środowisku trolejbusów do północnych części Gdyni staje się faktem.

Od 1 września nowa linia 32 pojedzie z Węzła Franciszki Cegielskiej do pętli przy ul. Złotej na Pogórzu Dolnym.

Wielki powrót

Ponownie poprowadzenie trolejbusów do północnych dzielnic Gdyni to efekt wielomiesięcznych prac. W październiku ubiegłego roku rozstrzygnięto przetarg na modernizację trakcji na ul. Janka Wiśniewskiego w okolicach Węzła Ofiar Grudnia '70. W ramach prac zdemontowano część starych słupów trakcyjnych i oświetleniowych oraz zbudowano kilkanaście nowych w nieco innych lokalizacjach. Dzięki tym działaniom powstał nowy odcinek sieci trakcyjnej na ul. Janka Wiśniewskiego. To z kolei zwiększyło zasięg trolejbusów – wydłużona sieć trakcyjna pozwala na dotarcie pojazdów w bardziej odległe miejsca, przy wykorzystaniu zasilania bateryjnego.

Nową linię 32 obsłużą nowoczesne, zakupione niedawno przez Gdynię trolejbusy Solaris Trollino 12 Electric.

Pojazdy zyskały przydomek supertrolejbusów ze względu na to, że posiadają podwójną homologację, a na baterii – która będzie mogła być ładowana także podczas postoju – są w stanie przejechać nawet 70% trasy.

Co zyskają pasażerowie?

-"Myślę, że to przede wszystkim ogromna wygoda dla mieszkańców tamtych dzielnic – myślę o Pogórzu i Obłużu. To również kolejny krok w stronę ekologicznego transportu – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki – Ta linia będzie realizowana za pomocą tzw. supertrolejbusów, czyli tych pojazdów, które mają podwójną homologację i mogą się na dwa sposoby ładować – zarówno w sieci trakcyjnej, jak i w czasie postoju. Cała ta operacja jest możliwa dzięki temu, że dokonaliśmy pewnej przebudowy w okolicach Węzła Ofiar Grudnia '70 i ul. Janka Wiśniewskiego. Dzięki temu powstało trochę nowej trakcji. A to, że mamy jej trochę więcej umożliwia jeszcze dalsze kursowanie trolejbusów zasilanych bateryjnie. Czyli krótko mówiąc: rozszerzamy zasięg obsługi komunikacyjnej w Gdyni, proponując nie tylko dogodne i częste połączenie, ale także wykonywane bardzo komfortowym pojazdem.

Linia trolejbusowa 32 zastąpi autobusy numer 170. Kursują one obecnie pomiędzy pętlą przy ul. Złotej na Pogórzu Dolnym, a placem Kaszubskim. Nowa linia trolejbusów nie tylko pojedzie po tej samej trasie, lecz również obsłuży dodatkowy odcinek w Śródmieściu.

-"Zdecydowanie poprawi się dostęp do Śródmieścia Gdyni, bowiem trolejbus linii 32 nie będzie kończył – tak jak linia 170 – kursu na placu Kaszubskim, tylko będzie jechał dalej ul. Świętojańską do Węzła Franciszki Cegielskiej. W związku z tym łatwiej będzie bezpośrednio dotrzeć do tego rejonu miasta, bądź z tego rejonu miasta wrócić z powrotem do domu – wyjaśnia Hubert Kołodziejski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Gdyni – Ponadto ten trolejbus jadąc w kierunku Śródmieścia, podjedzie pod dworzec główny. Tak, jak wszystkie trolejbusy. Dzięki temu zmniejszy się dystans dla osób, które chciałyby przesiąść się z tego trolejbusu na pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej. Myślę, że to dla tych osób będzie duże ułatwienia.

Przystanek po przystanku

Ruszając z ul. Złotej na Pogórzu Dolnym pojazdy będą się przemieszczać ul. Unruga, następnie Estakadą Kwiatkowskiego i ul. Janka Wiśniewskiego do placu Konstytucji. Tam trolejbusy zajadą na pętle przy dworcu Gdynia Główna. W dalszą część trasy udadzą się ulicami Wójta Radtkego, przejadą przez plac Kaszubski, by dalej pojechać ulicą Świętojańską i na koniec dotrzeć do Węzła Franciszki Cegielskiej. W drugą stronę trolejbusy pojadą ulicami: Świętojańską, Jana z Kolna, Janka Wiśniewskiego, Estakadą Kwiatkowskiego, Unruga i Złotą. Przepięcie z zasilania trakcyjnego na baterię lub z baterii na trakcję odbywać się będzie przy przystanku Węzeł Ofiar Grudnia '70.

W dni powszednie linia 32 kursować będzie w godzinach od 5:30 do 22:30, w soboty od 6:00 do 22:30, a w niedziele i dni świąteczne – od 10:00 do 22:30. Z Pogórza Dolnego uruchomione zostaną także kursy zjazdowe do bazy trolejbusowej Grabówek SKM, realizowane w ramach linii 710.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
trolejbus
linie
PKT Gdynia
ZKM Gdynia
Solaris

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....