TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Gdynia o pasażerskich priorytetach w autobusach
InfoBus.pl - Opublikowano: 28.08.2018 09:00:55
Gdynia o pasażerskich priorytetach w autobusach

Rower kontra wózek to częsty obrazek w środkach komunikacji miejskiej, a szczególnie w autobusach, gdzie wolnego miejsca nie ma za dużo. To oczywiście rodzi konflikty, dlatego Gdynia zabrała głos w tej sprawie.

Jak możemy przeczytać w komunikacie Urzędu Miasta: -" W odpowiedzi na liczne zgłoszenia o trudnościach w pogodzeniu interesów korzystających z komunikacji miejskiej rowerzystów oraz osób podróżujących z dzieckiem w wózku, informujemy o stanowisku Miasta w tej sprawie."

Zgodnie z obecnie obowiązującymi zasadami w sieci ZKM Gdynia rower może być przewożony autobusem lub trolejbusem. Osoba, która kupuje i kasuje bilet, w świetle prawa zawiera umowę przejazdu i ma pełne podstawy oczekiwać, że umowa ta zostanie wykonana, tzn. mówiąc po ludzku - że dojedzie w miejsce przeznaczenia. W związku z tym nie ma prawnej podstawy, która pozwalałaby wyprosić rowerzystę, jadącego z ważnym biletem, po to aby umożliwić skorzystanie z przejazdu osobie podróżującej z wózkiem dziecięcym.

-"Wiemy, że coraz częściej zdarza się, że obecność rowerów w autobusie sprawia, że nie mieści się już wózek dziecięcy, a pasażerowie z dziećmi zmuszeni są oczekiwać na kolejne kursy. Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca. Przepisów prawa nie możemy zmienić własnym działaniem. Uważamy jednak, że oprócz prawa istotne jest także respektowanie zasad współżycia społecznego - piszą gdyńscy urzędnicy.

Wózek nad rowerem

Dlatego też Gdynia chce zobowiązać kierowców ZKM do następującego postępowania:

 • w sytuacji, gdy w autobusie są już przewożone dwa rowery - czyli maksymalna dopuszczalna liczba, a na przystanku oczekuje pasażer z wózkiem dziecięcym, kierowca zobowiązany będzie poprosić rowerzystę o opuszczenie pojazdu w celu zwolnienia miejsca dla wózka. Oczywiście rozwiązanie to będzie wymagało korzystania z uprzejmości rowerzystów.

-"Sprawdzimy, czy mamy prawną możliwość wprowadzenia zasady, że bilet rowerzysty automatycznie pozostanie ważny na kolejny przejazd. Nie możemy wprowadzać regulacji, które będą w sprzeczności z prawem wyższego rzędu. Jednak mamy nadzieję, że ta grupa pasażerów dostrzeże słabszą pozycję rodziców i opiekunów małych dzieci, której nie dostrzega polskie prawo. Jednocześnie chcemy, by rozwiązanie nie było dolegliwe finansowo dla amatorów podróży na dwóch kółkach, którą nadal uważamy za doskonały sposób podróżowania po mieście i do jakiej nieustająco zachęcamy - kończą dyplomatycznie gdyńscy urzędnicy.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
rower
niepełnosprawni
ZKM Gdynia
 • Michał Skrzecz – 28.08.2018

  Bardzo dobry np. w Poznaniu rowerzysta nie moze korzystac z autobusy gdy jest wózek a gdy jest rowerzysta jedzie już i na kolejnym przystanku ktoś wsiada z wózkiem to rowerzysta musi opuścić autobus aby osoba z wózkiem zajęła to miejsce

 • Ela Kowal – 28.08.2018

  Rowerzyści powinni pedałować skoro mają takie same prawa w ruchu drogowym. Przeszkadzają dużym pojazdom, ciężko je wyprzedzić przy obecnym natężeniu ruchu, a nie jeszcze wpychają się do autobusów.

 • Mariusz Tuszyński – 28.08.2018

  A co jesli ma wykupiony bilet czy tkos mu zwroci kase?

 • Czajek Patryk Czajowski – 28.08.2018

  W Gnieźnie w ogóle nie wolno przewozić rowerów i takie rozwiązanie jest najodpowiedniejsze ;)

 • Bartosz Puczyński – 28.08.2018

  Osobiście uważam że rowery powinny mieć miejsce na przyczepce takiej jak jest między innymi w Powiat Poznański, wspólnie z Gminą Swarzędz miejmy tutaj sezon rowerowy i takie rozwiązanie wykorzystać jakoś umieją i to się sprawdza, drugim przykładem jest Kraków również ma taki system. ZKM Gdynia środek transportu powinien być przyjemny dla Pasażera i dbać o jego bezpieczeństwo ale jak o osoby na wózkach inwalidzkich czy też matek z dziećmi. Osobiście uważam że powinien być kategoryczny zakaz wprowadzania rowerów w do transportu miejskiego w Polsce ewentualnie jak w/w na tak zwaną przyczepkę autobusową.

 • Łukasz Hulk Halkiewicz – 28.08.2018

  Bzdura i tyle. Kierowca poprosi, a rowerzysta powie, że ma to gdzieś, bo kupił bilet i matka z wózkiem zostanie na przystanku. Udajemy, że coś robimy, a i tak zostaje po staremu. U nas jeździ kilka sztuk aut z Norwegii i tam problem jest rozwiązany - osobno są miejsca dla rowerów i dla wózków i nie ma konfliktu. W pozostałych już jest inaczej i tam bywają kwasy. Rowerzyści się kłócą, matki z wózkiem też, a kierowca niczemu nie winien najbardziej obrywa po głowie. A moim skromnym zdaniem rower, jako pojazd jest od tego by nim jeździć, a nie go wozić i sam sporo jeżdżąc na rowerze nigdy wcześniej nie myślałem, by go wozić środkami komunikacji publicznej. Nawet mając awarię.

 • Robert Krawczyk – 28.08.2018

  Ja się od tygodnia kłóce z tymi mamami w mediach społecznościowych, bo o ile temat jest marginalny, ponieważ rowery w autobusach to egzotyka, to postawa mam to już patologia. Wszystko im się należy. Nawet były takie co jak autobus jest pełny ludzi to uważają, że ludzie powinni wysiadac, bo wozek. I przykłady, że nocny jeździ co godzinę, kulfa, w nocy w jednym autobusie rower i wozek, to jak wygrać w totka.

 • Marcin Sztrub – 28.08.2018

  Zły pomysł.

 • Marcin Krzysztof Kowalczyk – 28.08.2018

  najlepiej jakby na rower też trzebabyło kupić bilet jednorazowy tylko nie w kwocie 1,50 tylko 8-10 złotych za przejazd

 • Wiktor Zagdański – 28.08.2018

  I tak to bardzo liberalne przepisy 😜 W Warszawie można mieć tylko jeden na pojazd, a jeżeli wsiada osoba z wózkiem lub na wózku, to wysiadka (§8 ust. 6 przepisów porządkowych). Czasem się zdarza, że jest ich więcej, ale to już na odpowiedzialność kierowcy 😜 PP nic nie mówią o rekompensacie w tym przypadku - jeżeli ktoś skasował jednorazowy (który w 1. strefie jest jednocześnie 75-minutowym, jeżeli się przesiada, a w 2. - 90-minutowym), to można liczyć na przejazd kolejnym autobusem. Gorzej jak takt wynosi np. godzinę i nie ma alternatywy - wtedy kierowca żeby być człowiekiem dla gościa z zepsutym rowerem, musi trochę nagiąć PP... (sytuacja skrajna, ale może się zdarzyć) 😜 Pytanie tylko, czy takie „bycie człowiekiem” jest zawsze bezpieczne i nie lepiej rowerzyście wydać kolejne 4,40/7 zł zamiast mieć na sumieniu czyjś uraz spowodowany przez jego rower...

 • Jan Kowalski – 28.08.2018

  A jak paliwa mi zabrakło w motocyklu to tez moge? Przecież to taki tylko większy rowerek. Oczywiście bilecik mam.

 • Oskar Biraga – 28.08.2018

  Wprowadzić zapis, że przewóz rowerów w pojazdach do tego nieprzystosowanych jest dozwolony wyłącznie, gdy w pojeździe nie jest przewożony wózek dziecięcy, inwalidzki itd. W tym momencie, gdy do pojazdu wsiada babka z wózkiem rower narusza przepisy porządkowe i powinien opuścić pojazd. Wniesiona opłata za przejazd nie ma wtedy nic do rzeczy. W pojazdach można powiesić jeszcze plakaty, które by o tym informowały. Nie byłoby tu żadnej sprzeczności z prawem. Przewoz rowerów byłby mocno ograniczony i wymagał spełnienia określonych warunków. A takiego rowerzystę można byłoby wyprosic, a nie liczyć na jego uprzejmość.

 • Karol Rutkowski – 28.08.2018

  Tak..... Tyłem do kierunku jazdy 😂

 • Tomasz Koliński Kolins – 28.08.2018

  A dlaczego to.kierowca ma się droczyc z klientem czy ten rower ktoś może przewieźć czy też nie ?. Kto wprowadził takie przepisy żeby wieść rowery w nieprzystosowanym do tego miejscu ?.

 • Piter Ban – 28.08.2018

  W komunikacji miejskiej powinien być całkowity zakaz przewozu rowerów. Proste, jeśli ktoś wyszedł na rower, to niech jedzie na rowerze, a nie wozi go KM.

 • Grzegorz Klimczak – 28.08.2018

 • Gregor Tabor – 28.08.2018

  Jeżeli autobus jest nieprzystosowany do przewozu rowerów, tudzież nie ma specjalnych haków to rowerzysta nie ma prawa wsiadać z rowerem do takiego pojazdu. Gdybym pracował w PKM Gdynia w mig bym zrobił porządek w tym temacie..

 • Piotr Gardynik – 28.08.2018

  Ja osobiscie jestem za oplata za przewoz roweru.

 • Dariusz Roszkowski – 28.08.2018

  Tomasz Koliński Kolins 100% masz rację

 • Michał Mikołajczak – 28.08.2018

  U nas nie można wozić rowerów w ogóle Miejski Zakład Komunikacji w Pile - MZK Piła

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....