TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Gdańscy kierowcy nie chcą sprzedawać biletów
InfoBus.pl - Opublikowano: 29.09.2020 17:00:02
Gdańscy kierowcy nie chcą sprzedawać biletów ; fot. GAiT Gdańsk

Kierowcy i motorniczowie GAiT Gdańsk zrzeszeni w Związku Zawodowym Pracowników Komunikacji Miejskiej zwrócili się do wiceprezydenta Piotra Borawskiego z wnioskiem o całkowite zaprzestanie sprzedaży biletów w pojazdach komunikacji miejskiej w Gdańsku.

Przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa.

Wirusowy precedens

Przypomnijmy, że podczas głębokiej podmieni Gdańsk – jak i inne miasta w Polsce – zastopował sprzedaż biletów w pojazdach komunikacji miejskiej. Od czerwca powrócono ten kanał sprzedaży biletów , wprowadzając jednak karnety w cenie 6 i 12 zł.

Aby je kupić należą wsiąść przednimi drzwiami – kupić karnety, a następnie wysiąść i wejść do pojazdu kolejnymi drzwiami.

Mimo takich utrudnień, sam fakt sprzedawani biletów przez prowadzących pojazdy nie podoba się kierowcom GAiT Gdańsk zrzeszonym w Związku Zawodowym Pracowników Komunikacji Miejskiej. I stąd ich ponowny apel do władz miasta.

-"Końca zakażeń koronawirusem niestety nie widać. W ostatnim czasie w naszym regionie odnotowuje się kolejne rekordy dobowego przyrostu nowych zakażeń. Dynamika przyrostu zakażeń oczywiście bardzo niepokoi naszych pracowników, wykonujących przewozy w komunikacji miejskiej w Gdańsku (...). W tej sytuacji nie możemy dalej ryzykować zdrowiem i życiem naszych kierowców i motorniczych i czekać na jakiś cud - żądamy w związku z pandemią podjęcia decyzji ws. całkowitego zaprzestania sprzedaży biletów w pojazdach komunikacji miejskiej w Gdańsku - czytamy w uzasadnieniu pisma.

Dodajmy, że do sierpnia kierowcy obu przewoźników (GAiT i BP Tour) rozprowadzili ok. 86 tys. karnetów.

Miasto odpowiada

W odpowiedzi wiceprezydent Borawski, odpowiedzialny w Gdańsku za transport publiczny, tłumaczył, że sprzedaż karnetów przez kierowców jest istotnym źródłem dla budżetu miasta, czyli pośrednio dla ich pensji.

-"W 2019 roku motorniczowie i kierowcy GAiT sprzedawali przeciętnie 287 tys. biletów miesięcznie. Z kolei w okresie od czerwca do sierpnia 2020 roku ten poziom wyniósł 45 tys. karnetów miesięcznie. To oznacza spadek sprzedaży u kierującego pojazdem o 84 proc. - podkreśla Borawski i dodaje: -"Obecnie, przeciętna miesięczna wartość sprzedanych karnetów wynosi 415 tys. zł. W ubiegłym roku przeciętna miesięczna wartość sprzedanych w pojazdach biletów wynosiła 891 tys. zł. Oznacza to, że mimo dużego spadku intensywności sprzedaży biletów w autobusach i tramwajach nadal relatywnie duża część przychodu ze sprzedaży biletów papierowych generowana jest przez sprzedaż karnetów. Udało się więc zminimalizować liczbę operacji sprzedaży, zapewniając jednocześnie wysoki poziom przychodu."

Rok 2023

ZTM Gdańsk planuje, że papierowe bilety znikną z pomorskich autobusów w czerwcu 2023 roku, kiedy wejdzie system wspólnego biletu Fala.

Obecnie to zamówienie trafiło do KIO, ale metropolia liczy, że jeszcze w październiku uda się podpisać umowę z wykonawcą.

Wówczas czerwiec 2023 roku - jako data końca sprzedaży biletów przez kierowców – stanie się realny.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
kierowca
GAiT Gdańsk

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....