TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Gazowa ofensywa. Scania i Solaris dla Paryża
InfoBus.pl - Opublikowano: 28.04.2016 16:30:11 11 komentarzy
fot. busandcoachbuyer.com

Paryski operator komunikacji- RATP wybrał dostawców 96 nowych autobusów przegubowych zasilanych sprężonym gazem ziemnym. Zamówieniem tym po połowie podzielą się Scania oraz Solaris. Łączna wartość tych kontraktów to ok. 80 mln euro.

RATP po raz drugi zdecydował się wejść w autobusy na CNG. W ubiegłym roku operatora zamówił 104 gazowe Lions City A21. Te dostawy zostały już zrealizowane. Paryski przewoźnik jednak zdecydował się na kolejne zakupy. Docelowo ma to poskutkować zwiększeniem floty gazowców do ok. 20% wszystkich autobusów użytkowanych przez RATP.

Stąd decyzja o rozpoczęciu kolejnego przetargu, ale tym razem na pojazdy klasy mega. Pod koniec ubiegłego roku RAPT rozpoczął procedurę negocjacyjną, która miała poskutkować wyborem dostawców 96 pojazdów. Na początku marca operator poinformował o wyborze zwycięzców.

Zamówieniem po równo podzielili się Scania oraz Solaris. Na konta producentów trafi ok. 80 mln euro. Może się wydawać, że to dosyć sporo. Jednak należy przyjąć, że prócz dostawy pojazdów kontrakty mogą obejmować dodatkowe usługi np. w zakresie serwisu.

Napęd gazowych Scanii Citywide 18LF będzie oparty na sprawdzonym komplecie. Będzie się on opierał na silniku OC09 o pojemności 9,3 l. Jednostka ta jest przystosowana do zasilania biogazem oraz CNG. Zostanie ona zblokowana z automatyczną sześciobiegową skrzynią ZF Ecolife. W efekcie RATP dostanie pojazdy, które w zasadzie jedynie paliwem będą się różnić od dotychczas zakupionych u szwedzkiego producenta.

Ciekawie sprawa wygląda z Solarisem, który debiutuje w Paryżu. Jeśli wierzyć francuskim mediom producent z Bolechowa ma dostarczyć dla RATP Nowe Urbino 18 CNG. Dodają ponadto, że to tylko jeden z elementów jeszcze szerszego zaistnienia we Francji. Pojawiła się bowiem informacja, że Solaris planuje budowę hybrydy gazowej z napędem szeregowym oraz silnikami trakcyjnymi w piastach kół. Ile w tym prawdy to czas pokaże.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
RAPT
Paryż
Scania
Solaris
CNG
 • Locutus – 28.04.2016

  RATP (od Régie Autonome des Transports Parisiens) a nie "RAPT". ;-)

 • wyczulony na perfidnych – 28.04.2016

  @Locutus: wiedziałem, że pierwsze co to od razu takie błahostki wyciągnięcie! Jacy Wy jesteście idealni, to aż boli!

 • XWJ – 28.04.2016

  Polaczkowość Solarisa znów wychodzi bokiem; Dla Gdyni nie opłacało się robić gazowej hybrydy ale dla Paryża już tak.To jest ten nowoczesny "patriotyzm"?

 • sbc – 28.04.2016

  Kto ma kase ten ma władze

 • farafiu – 28.04.2016

  Jakbyś chciał zauważyć, to Solaris PLANUJE. A czy uda się stworzyć to czas pokaże.

 • advisor – 29.04.2016

  @XWJNie polaczkowość, tylko prosty rachunek zysków i strat. Nikt nie będzie robił nowego pojazdu od zera dla małego zamówienia, bo mu się to zwyczajnie nie opłaca. Paryż bierze 48 gazowców, z perspektywą na następne - wątpię, by Gdynia mogła przebić taką ofertę, no chyba, że zapłaci odpowiednio dużo za pojazd specjalnie dla niej (co jest niemożliwe, u nas każdy zamawia "byle taniej", więc nie rozumiem Twojego zdziwienia).

 • okl – 30.04.2016

  Zatęsknią za Lion'sami. Szczególnie jak się zaczną serwisy Solarisów.

 • MAN bus – 01.05.2016

  Zatęsknią za Manem ? proszę Cie! nie masz pojęcia jaki syf obecnie zjeżdża z Sadów( 80% produkcji jest juz w Starze) , pod koniec października już wszystko będzie wyjeżdżało prosto z fabryki Starachowickiej... kliencie już teraz rezygnują bo wiedzą co to będzie za bubel.Nie tylko RATP ... Szwajcarzy takze nie chce juz aut z lwem na masce..

 • XWJ – 02.05.2016

  @advisor - Zwłaszcza, że wozy miały być z projektu GAZela, więc nie zapłacili by za nie ani grosza i cena nie wchodziła w grę. Słaby argument.

 • M – 03.05.2016

  @ MAN a co wyjeżdża z bolechowa?? dostarcZyli 20 szt do Poznania i ciągle któryś na awaryjnych stoi. Pelna kabina też się już rozleciala ...

 • Słupsk – 21.05.2016

  W Słupsku, produkcja pełną parą w tempie 4 dziennie. Cały czas idzie BVG Berlin.Trwaja przygotowania do realizacji 88 autobusów spawanych OminiExpress 3.20 Low Entry- niskopodłogowe. Realizacja zamówienia 34-45 tydzień...

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....