TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Gazowa MIDI-powtórka w Tychach. Czy będzie tanio?
INFOBUS.PL - Opublikowano: 11.10.2018 17:00:00
fot. PKM Tychy

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Tychach jeszcze raz szuka dostawcy gazowych autobusów klasy MIDI z nadwoziami długości 8,9 - 10,9 m. Zmienione kryteria oceny ofert mogą wskazywać, że spółka liczy na niższą cenę w porównaniu z poprzednim podejściem. Ale czy szybsza dostawa na to pozwoli?

Warunki formalne ogłoszonego w tydzień temu postępowania opisaliśmy tutaj. Wybrany przez PKM dostawca będzie miał 9 miesięcy od podpisania umowy na przekazanie autobusów, a więc o 3 miesiące mniej w porównaniu z poprzednim przetargiem. Tyski przewoźnik dalej wymaga objęcia pojazdów standardową, a więc dwuletnią gwarancją całopojazdową.

Zmalała także, choć nieznacznie, szacunkowa wartość zamówienia z 7 628 000 PLN netto do 7 548 000 PLN netto. Wedle tych szacunków jeden taki pojazd miałby kosztować już nie 953 500 PLN netto, a 10 000 PLN netto mniej.

Wybór najlepszej oferty

Oferty, które otrzyma tyski PKM zostaną ocenione w bardzo prosty sposób. Posłużą temu dwa kryteria. Cena ma 90% wagi. Pozostałe 10% będzie można zdobyć za zaoferowanie autobusów, które spalają jak najmniej CNG w warunkach testu SORT 2. Widać więc na co przewoźnik kładzie główny nacisk.

Jakie autobusy?

PKM interesują wyłącznie autobusy całkowicie niskopodłogowe. Mają to być konstrukcje z nadwoziami o długości 8,9 – 10,9 m, szerokości do 2,55 m i nie wyższe niż 3,45 m. Każdy umożliwi podróż min. 60 pasażerom, w tym nie mniej niż 26 na miejscach siedzących. Przynajmniej 2 fotele mają być dostępne z niskiej podłogi. Dostęp na pokład ma być zapewniony przez dwa wejścia w układzie 2-2-0 lub 1-2-0.

Pojazdy mają być napędzane silnikami gazowymi, które spełniają normę Euro 6. Dodatkowo muszą być one przystosowane do tankowania biogazem. Muzą to być jednostki o pojemności min. 5,8 l. Nie mogą być one słabsze niż 150 kW i osiągać min. 1000 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Zostaną one zblokowane z automatycznymi skrzyniami biegów ze zwalniaczami hydraulicznymi. Przekładnia musi posiadać oprogramowanie umożliwiające optymalizację zużycia paliwa. Nie zabraknie oczywiście systemu detekcji i gaszenia pożaru w komorze silnika.

Autobusy muszą posiadać klimatyzację z funkcją rozdzielenia pracy osobno na przestrzeń pasażerską i kabinę kierowcy. Moc agregatu ma być dostosowana do kubatury pojazdu. Naturalna wentylacja ma być zapewniona przez wywietrzniki dachowe oraz przynajmniej cztery okna przesuwne. Pasażerowie będą mieli do dyspozycji gniazdka z portami USB. Nie zabraknie oczywiście także monitoringu.

Czas na SIP. PKM wymaga zamontowania trzech zewnętrznych wyświetlaczy diodowych o wysokiej rozdzielczości. W środku znajdą się dwie tablice- jedna LED o rozdzielczości 120 x 16 pkt oraz LCD o przekątnej 23". Do tego oczywiście autobusy muszą posiadać GPS. Tyska spółka chce także, aby pojazdy były przystosowane do montażu urządzeń ŚKUP.

Typujemy...

Rynek gazowych autobusów klasy MIDI to praktycznie nisza. Dostępność takich konstrukcji jest znikoma poza maksymalnie trzema producentami, którzy mogą coś zaoferować. W tej sytuacji jedno wydaje się pewne. PKM szuka oferty tańszej niż 995 000 PLN netto za autobus. Pytanie o ile, a właściwie czy w ogóle uda się zejść poniżej tej ceny pozostaje póki co otwarte.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor
PKM Tychy
CNG
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....