TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

GAiT wzmocnią kierowcy autobusów z Białorusi
InfoBus.pl - Opublikowano: 30.08.2018 12:30:59
Maciej Lisicki - prezes GAiT, Alicja Mongird - rzecznik prasowa GAiT; Piotr Grzelak - z-ca prezydenta Gdańska, Sebastian Zomkowski - zastępca dyrektora ZTM w Gdańsku; fot. Grzegorz Mehring

Od września Gdańsk czeka zwiększenie częstotliwości kursowania autobusów i tramwajów. GAiT - mimo wolnych etatów - będą w pełni gotowe na większą liczbę autobusowych połączeń.

O rozkładach jazdy przystosowanych do wyzwań roku szkolnego i akademickiego, w których uwzględniono korekty przebiegu kilkunastu tras na życzenie mieszkańców, czy też o planowanej “obwodnicy dla Gdańska Południe" i celach dla komunikacji publicznej na przyszłość rozmawiano podczas konferencji prasowej, która odbyła się 28 sierpnia br. w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni.

- "W 2017 r. z komunikacji miejskiej w Gdańsku skorzystało 175 mln pasażerów. O 20 mln więcej niż siedem lat temu - podkreślił Piotr Grzelak, z-ca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej - Jest to wynik osiągnięty z jednej strony dzięki inwestycjom w rozwój sieci połączeń tramwajowych, a z drugiej strony dzięki systematycznemu dostosowywaniu połączeń do potrzeb mieszkańców."

Pomoc z Białorusi

Podczas konferencji Maciej Lisicki, prezes Gdańskich Autobusów i Tramwajów przypominał, że od początku swojego istnienia (czyli od 2004 r.) do roku 2018, spółka na zakup i modernizację taboru wydała 640 mln zł.

-"Praktycznie co roku realizowaliśmy inwestycje w tabor i w kolejnych latach także nas czekają, to ciągły proces i co roku coraz większe wyzwanie z uwagi na ciągły wzrost liczby pasażerów - zaznaczył Lisicki.

Wyzwaniem dla GAiT jest także ciągły brak obsady na 70 etatach dla kierowców autobusów. Prezes miejskiej spółki podkreślił, że tylko w 2018 r. roku kierowcy i motorniczy otrzymali trzy podwyżki pensji, a początkujący pracownik za “kółkiem" autobusu zarabia przynajmniej 4825 zł.

Z jednej strony GAiT organizuje pracę obecnych kierowców w systemie nadgodzin i sam szkoli nowych (w trakcie zdobywania uprawnień jest 20 osób, sześć na dniach zdaje egzamin, a sześć jest w trakcie podpisywania umowy o pracę). Wspiera go także Gdański Urząd Pracy - przeszkolił już 13 kierowców dla GAiT. Jesienią pracę w naszym mieście rozpocznie kilkunastu doświadczonych kierowców z Białorusi.

Dodatkowe zadania

Z drugiej strony Sebastian Zomkowski z ZTM mówi, że GAiT otrzyma w tym roku dodatkowych 18 “zadań przewozowych": - Zawarliśmy umowy z podwykonawcami GAiT, z firmami PKS Gdańsk i BB Tour, którzy będą je dla nas realizować - tłumaczy.

-"Oczywiście, chcielibyśmy mieć większą obsadę etatów kierowców, ale zadania nałożone na nas przez ZTM będziemy spokojnie wypełniać - dodał Maciej Lisicki.

Wzrost komunikacyjnego budżetu

Piotr Grzelak przypomniał także, że w budżecie miasta Gdańska na rok 2019 zaplanowano 330 mln zł na komunikację, czyli o 40 mln więcej niż w rok bieżącym.

-"Przy czym mówimy tu o pieniądzach przeznaczonych na wykonywanie komunikacji, a nie na utrzymanie infrastruktury, które jest odrębnym zadaniem - zaznaczył. - Środki na komunikację powinny oczywiście rosnąć, ale to nie może być celem samym w sobie. Nasze realne cele na najbliższe lata to zapewnienie każdemu mieszkańcowi dotarcia do przystanku komunikacji miejskiej w ciągu siedmiu minut, Stawiamy również na punktualność i deklarujemy, że 98 proc. tramwajów oraz 97 proc. autobusów przyjedzie i odjedzie punktualnie. Jest wiele elementów mających wpływ na realizację tych celów,, ale mamy ich świadomość i wiemy jak przedstawione cele zrealizować.

Cel, który jest realny do osiągnięcia już w 2019 r, to zapewnienie 100 proc. taboru tramwajów z niską lub częściowo obniżoną podłogą i 100 proc. klimatyzowanych autobusów. Zostanie on zrealizowany, kiedy do Gdańska dotrą zamówione w ramach przetargów GAiT pojazdy.

Maciej Kosycarz/KFP

Konferencja w GZDiZ: Maciej Lisicki - prezes GAiT, Alicja Mongird - rzecznik prasowa GAiT; Piotr Grzelak - z-ca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej; Sebastian Zomkowski - zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku

Grzegorz Mehring/www.gdansk.plSpodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
kierowca
GAiT Gdańsk
ZTM Gdańsk
 • Łukasz Krakowiak – 30.08.2018

  Moze lepiej zwiekszyc pensje kierowcow?

 • Marcin Spryszyński – 30.08.2018

  Jeszcze tego brakuje

 • Marcin RY – 30.08.2018

  Brawo :) Po co dać zarobić rodakom 😂😂

 • Norbert Kwiecień – 30.08.2018

  Buraki z GAiT,lepiej zatrudniać przybyszy ze wschodu niż dać zarobić Polakom,no ale cóż jak rząd ma to w Du.ie,to slugusy tym bardziej.

 • Marcin Ciszewski – 30.08.2018

  Rodacy nie chcą to co zrobicie? Słoma z papci wam wyłazi, nacjonaliści

 • Kam Bul – 30.08.2018

  Przecież to normalny trend w Europie, emigracja na zachód więc czego wy się spodziewaliście? Nasi wyjechali na zachód, gdy tam zaczęło brakować specjalistów. Teraz sytuacja jest podobna u nas i zaczną zjeżdżać pracownicy ze wschodu.

 • Tomasz Koliński Kolins – 31.08.2018

  Czas ruszyć na zachód skoro nas tu nie chcą... ?.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....