TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Fundusz Autobusowy: Rząd pochwalił się łódzkim wynikiem
InfoBus.pl - Opublikowano: 04.09.2019 13:00:44
Fundusz Autobusowy: Rząd pochwalił się łódzkim wynikiem

Według wicepremiera Jacka Sasina, Łódzkie jest tym województwem, które wyróżnia się pod względem liczby zaplanowanych nowych i odtworzonych linii autobusowych.

-"W Łódzkiem 92 wnioski zostały złożone przez samorządy wszystkich szczebli; 29 z nich dotyczy linii odtwarzanych przez samorządów województwa. Ogólna kwota dofinansowania to ok. 2,5 mln zł, z czego 1,8 mln zł to dopłaty do odtwarzanych linii przez marszałka woj. łódzkiego. To rekord, jeśli chodzi o samorządy wojewódzkie" – podkreślił wicepremier 3 września podczas konferencji prasowej w Łodzi.

Z kolei na zdjęciach można zobaczyć wojewodę łódzkiego Zbigniewa Rau, który przejechał wraz z mieszkańcami powiatu brzezińskiego pierwszą trasę linią Brzeziny-Dmosin w drodze na uroczystość inauguracji roku szkolnego w Zespole Szkół Specjalnych w Brzezinach. Połączenie to zostało uruchomione dzięki rządowemu programowi przywracania lokalnych połączeń autobusowych.

Mało czasu

Z kolei marszałek woj. łódzkiego Grzegorz Schreiber zaznaczył, że tylko od samorządowców zależy, w jakim stopniu wykorzystają dopłaty. Jego zdaniem, być może nie wszyscy zdążyli przygotować wnioski, bo czasu na ich składanie było bardzo mało.

-"Ale jeżeli myśmy potrafili w tak krótkim czasie zorganizować się i sprawić, że te linie od wczoraj jeżdżą po woj. łódzkim, to myślę, że inne samorządy też taką możliwość miały; jeśli nie skorzystały, to zachęcam je do tego.(…) Wielokrotnie słyszałem od samorządowców, że to zbyt trudne i się nie da; dało się i program będziemy jeszcze poszerzać, aby objąć tym zadaniem jak największą liczbę mieszkańców wykluczonych komunikacyjnie" - mówił.

Łódzki wynik

W Łódzkiem dzięki programowi będzie działać ok. 1 tys. nowych przystanków autobusowych – do 133 spośród nich do tej pory nie docierała żadna komunikacja publiczna.

Schreiber przypomniał, że samorząd województwa może organizować przejazdy pomiędzy powiatami, a w obrębie powiatów zadanie to należy do samorządu powiatowego i starosty; jeśli transport ma odbywać się w obrębie jednej gminy to wniosek powinien złożyć urząd gminy. "To wójtowie, burmistrzowie i starostowie muszą wczuć się w potrzeby mieszkańców" – dodał.

W regionie łódzkim uzupełnieniem nowych 29 połączeń, łączących 136 miejscowości, będzie zintegrowanie komunikacji autobusowej z istniejącą siatką połączeń Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. W korzystaniu z łączonej komunikacji ma pomóc zintegrowany bilet.

"W I etapie połączy on 400 miejscowości w kilkunastu powiatach; zintegrowanie nastąpi na 88 stacjach i przystankach, na których zatrzymują się pociągi ŁKA. W momencie rozszerzania oferty będziemy integrować komunikację w kolejnych miejscowościach. Bilet zakupiony np. w autobusie będzie ważny także na połączenie ŁKA i odwrotnie, a do tego tańszy średnio o 20 proc." – poinformował prezes ŁKA Janusz Malinowski.

Informacje na temat oferty, cennika, połączeń i rozkładów można znaleźć na stronie ŁKA i Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

Wynik krajowy

Zdaniem wicepremiera Jacka Sasina,do tej pory do urzędów wojewódzkich wpłynęły 1383 wnioski o środki na odtworzenie połączeń autobusowych od samorządów każdego szczebla – od gmin poprzez powiaty aż do samorządów wojewódzkich.

-"W wyniku pozytywnego rozpatrzenia tych wniosków utworzone zostaną w wymiarze 18 mln wozokilometrów. Aby zobrazować skalę tych działań, powiem, że nowe linie pojawią się w 850 gminach w Polsce, gdzie zamieszkuje ponad 9 mln Polaków" – zaznaczył.

"W tym roku parlament przyjął rządowy projekt ustawy, dającej samorządom narzędzia finansowe, aby odtwarzać lokalne połączenia autobusowe. Na ten cel przeznaczono w tym roku 300 mln zł. To mechanizm wieloletni, od przyszłego roku kwota ta będzie znacznie większa, bo w 2019 r. mówimy tylko o części roku, czterech miesiącach funkcjonowania przepisów, w przyszłym roku jest to 800 mln zł i chcemy, aby co roku ta kwota nie była niższa" – podkreślił wicepremier podczas konferencji prasowej, zorganizowanej na Dworcu Łódź Kaliska we wtorek.

Rządowy projekt

Sasin przypomniał, że przywracanie i tworzenie połączeń autobusowych to część programu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości, obejmującego także odtwarzanie placówek pocztowych i posterunków policji w mniejszych miejscowościach oraz rewitalizacje dróg gminnych i powiatowych.

"Z badań wynika, że przez ostatnich 15 lat zlikwidowano 40 proc. lokalnych połączeń autobusowych. Bardzo wiele miejsc na mapie Polski to białe plamy, gdzie nie dojeżdża żaden przewoźnik publiczny i które są odcięte od jakiejkolwiek komunikacji; pozostaje transport prywatny albo pozostać w domu, co jest szczególnie uciążliwe dla osób starszych, chorych, młodzieży i dzieci" – dodał.

Wicepremier liczy na to, że od przyszłego roku samorządy jeszcze aktywniej będą sięgać po dopłaty i rozpoczęty proces przywracania Polsce lokalnej połączeń autobusowych będzie kontynuowany.

"Chciałbym zachęcić te samorządy, które jeszcze nie zdążyły z przygotowaniem wniosków do aktywnego włączenia się w ten proces, który jest oczekiwany przez mieszkańców. To wynika ze wszystkich publikowanych badań opinii publicznej, że Polacy uważają te sprawę za jedną z najważniejszych do rozwiązania" - zaznaczył.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
linie
PKS
Łódzkie

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....