TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Fala po Cooku: Bankructwo filii w Niemczech i Austrii
PAP InfoAir.pl - Opublikowano: 25.09.2019 16:30:20
Fala po Cooku: Bankructwo filii w Niemczech i Austrii

Niemiecka filia zbankrutowanego biura podróży Thomas Cook w środę złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości, a austriacki oddział zapowiedział, że jeszcze tego samego dnia zrobi to samo. Łącznie za granicą przebywa obecnie ok. 145 tys. klientów obu tych spółek.

-"Oczywiście najchętniej uniknęlibyśmy tego kroku, jednak znalezienie w drodze negocjacji krótkoterminowego rozwiązania okazało się niemożliwe" - tłumaczyła prezes niemieckiej spółki zależnej brytyjskiego koncernu, Thomas Cook GmbH, Stefanie Berk.

Thomas Cook GmbH

Jak dodała, celem jest postępowanie sanacyjne. Thomas Cook GmbH chce oddzielić się od brytyjskiej spółki-matki, aby samodzielnie kontynuować działalność. Według Berk sąd najprawdopodobniej jeszcze w środę wyznaczy doświadczonego doradcę ds. restrukturyzacji, który będzie towarzyszył spółce w procesie zmian w ramach postępowania upadłościowego.

Podobnie jak linie lotnicze Condor - niemiecka spółka zależna Thomasa Cooka - także Thomas Cook GmbH zwróciła się do rządu Niemiec o kredyt pomostowy. We wtorek wieczorem przewoźnik otrzymał od państwa i kraju związkowego Hesja gwarancje kredytowe na sumę 380 mln euro, dzięki czemu zyska pole manewru i być może szansę na wyodrębnienie się z brytyjskiej spółki-matki; decyzję tę musi jednak jeszcze zatwierdzić Komisja Europejska.

Niemiecka kondycja

Przewoźnik, który zatrudnia 4,9 tys. osób, zapewnia, że jest wypłacalny, ale potrzebuje dodatkowych środków na okres zimowy, gdy sezonowo jest mniej rezerwacji i spadają obroty. Linie zapowiedziały, że będą ubiegać się w sądzie o prawne oddzielenie się od postępowania upadłościowego wobec Thomasa Cooka, aby móc kontynuować działalność jako niezależne przedsiębiorstwo.

W przypadku Thomas Cook GmbH decyzji w sprawie kredytu na razie nie ma. Spółka już w poniedziałek wstrzymała sprzedaż wycieczek. Obecnie za granicą przebywa ok. 140 tys. jej klientów we współpracy z firmami: Thomas Cook, Neckermann, Oeger Tours, Air Marin i Bucher Reisen.

Niemiecki oddział poinformował, że współpracuje z niemieckim MSZ i ubezpieczycielem Kaera. Ten przekazał, że klienci mogą zgłaszać na specjalnej stronie internetowej koszty poniesione by zapewnić sobie awaryjny nocleg i podróż powrotną. Przysługuje to jednak klientom, którzy wykupili wycieczki zorganizowane i składające się z co najmniej dwóch elementów, np. zakwaterowania i podróży - zaznaczono.

Czas na Austrię

Złożenie w środę wniosku o ogłoszenie upadłości zapowiedział też rzecznik austriackiego oddziału Thomasa Cooka, Thomas Cook Austria AG. "Austriacka spółka jeszcze niczego nie złożyła, ale stanie się to na pewno w ciągu dnia" - powiedział agencji APA przedstawiciel firmy.

"Jesteśmy pewni, że jest przyszłość dla prosperującego austriackiego oddziału" - oświadczył prezes zarządu Thomas Cook Austria AG Ioannis Afukatudis. Zastrzegł jednak, że "na razie trudno przewidzieć, jaką formę przyjmie".

Afukatudis zaznaczył, że klienci, którzy wykupili wycieczki zorganizowane, są zabezpieczeni przed szkodami finansowymi dzięki unijnej dyrektywie w sprawie zorganizowanych podróży. "Teraz najważniejsze jest, by w najbliższych dniach znaleźć najlepsze rozwiązanie dla wszystkich naszych klientów, partnerów i mojego zespołu" - powiedział.

Austriacka spółka, zatrudniająca 57 osób, na początku tygodnia miała za granicą ok. 4,6 tys. klientów.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
czarter
Thomas Cook
Niemcy
Austria
  • Daniel Białek – 25.09.2019

    Że co? To co oni robią jest nienormalne

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....