TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Elektryczna piątka dla Katowic bisuje. Co dla PKM?
INFOBUS.PL - Opublikowano: 15.05.2019 17:00:18
fot. Konrad Bek, phototrans.pl

Elektryczne "dwunastki" powinny już być w Katowicach. Ale nie ma ich, więc Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej ponawia poszukiwania dostawcy. Sprawdzamy czego tym razem spółka oczekuje.

Początkowo krótkie elektrobusy dla Katowic miał dostarczyć Ursus. Nic jednak z tego nie wyszło, bowiem otrzymał na początku marca wypowiedzenie kontraktu od PKM. Jako podstawę odstąpienia od umowy przewoźnik wskazał opóźnienie w dostawie wyłapane przez producenta z Lublina.

Pod koniec kwietnia ogłoszono więc nowy przetarg na dostawę standardowych "elektryków". Jego warunki formalne opisaliśmy tutaj. Przypomnijmy, że pojazdy będą objęte trzyletnią gwarancją całopojazdową oraz min. ośmioletnią na trwałość baterii przy założeniu, że ich pojemność nie spadnie poniżej 80% stanu początkowego. Termin dostawy całej piątki to 350 dni od podpisania umowy.

Wybór najlepszej oferty
Jak to PKM ma w zwyczaju najlepsza oferta zostanie wybrana przy pomocy dwóch kryteriów. Niejako standardowo cena ma 60% wagi. Do 40% można wywalczyć w ocenie technicznej. A tutaj katowicki przewoźnik premiuje:

 • elektrobusy ze szkieletami ze stali nierdzewnej, stali zabezpieczonej antykorozyjnie dodatkowo metodą KTL lub aluminium - 6 pkt
 • poszycia zewnętrzne ze stali nierdzewnej, stali zabezpieczonej antykorozyjnie dodatkowo metodą KTL, aluminium lub tworzyw sztucznych - 6 pkt
 • centralny silnik trakcyjny - 2 pkt
 • trzyczęściową szybę przednią - 2 pkt
 • min. dziewięć foteli dostępnych z niskiej podłogi - 4 pkt
 • baterie trakcyjne o pojemności min. 240 kWh - 8 pkt
 • spełnienie warunków homologacji określonych w Regulaminie nr 66 EKG ONZ - 4 pkt
 • spełnienie warunków homologacji określonych w Regulaminie nr 29 EKG ONZ - 4 pkt
 • zużycie energii poniżej 1 kWh/km - 4 pkt

Czego chce PKM?

PKM dalej celuje w pięć "MAXI-elektryków" o długości od 11,8 do 12,15 m, szerokości do 2,55 i wysokości do 3,3 m. Pojemność każdego pojazdu określono na min. 80 pasażerów. Dla co najmniej 25% mają być przygotowane miejsca siedzące. Wymiana pasażerów odbędzie się przez trzy pary dwuskrzydłowych drzwi w układzie 2-2-2, każde o prześwicie min. 1200 mm.

Napęd elektryczny musi umożliwiać trakcję jazdy podobną do trakcji autobusu wyposażonego w klasyczny układ napędowy diesla. Jeden lub dwa silniki trakcyjne mają mieć co najmniej 160 kW mocy. Ładowanie pojazdów ma się odbywać w systemie plug-in (ładowarką dedykowaną o mocy 40 kW lub 80 kW) oraz przez pantograf odwrócony (mocą do 200 kW). Elektrobusy muszą posiadać baterie o pojemności min. 200 kWh.

Pojazdy będą monitorowane. Naturalna wentylacja ma być zapewniona przez przynajmniej siedem okien przesuwnych lub uchylnych. Przestrzeń pasażerska oraz kabina kierowcy mają być klimatyzowane za pomocą agregatu o mocy chłodniczej min. 25 kW. Nie zabraknie gniazdek USB dla pasażerów oraz WiFi. Elektrobusy muszą być przystosowane do montażu urządzeń ŚKUP.

PKM kolejny raz stawia na kompaktowy SIP. Ma się opierać na trzech zewnętrznych wyświetlaczach diodowych o wysokiej rozdzielczości. W środku, za kabiną kierowcy zostanie zamontowany monitor LCD min. 21,5", który będzie odpowiadał za prezentację informacji liniowej. Nie zabraknie oczywiście GPS oraz głosowych zapowiedziach przystanków. Całością będzie sterował autokomputer z dotykowym interfejsem.

Podsumowując...
Wymagania w porównaniu z poprzednim przetargiem nie uległy zmianie. PKM konsekwentnie trzyma się obranego kilka lat temu standard. Do tego długi termin dostawy, niskie kary oraz kilka innych szczegółów powodują, że zwycięzca nie musi się na zapas martwić.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor
PKM Katowice
elektrobus

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....