TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Elektryczna flota PKM Jaworzno w komplecie [FILM]
InfoBus.pl - Opublikowano: 30.11.2017 15:28:36 9 komentarzy
Elektryczna flota PKM Jaworzno w komplecie ; Fot. Maciej Kowal

Jaworzno zakończyło odbiory wszystkich zamówionych w tym roku autobusów elektrycznych marki Solaris,. Jako ostatnie w skład taboru przewoźnika weszły trzy egzemplarze Urbino 18 electric. Zapraszamy na film podsumowujący ten projekt, który dla firmy Solaris przygotował wydawca InfoBusa - firma Monolit Media. Nasza pełna oferta filmowa na http://www.monolitmedia.pl

Polski lider

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie, po włączeniu do swojej floty autobusowej 22 elektrycznych Solarisów, stało się jednym z europejskich liderów w zakresie rozwoju e-mobilności. Dzisiaj aż 40% floty autobusowej Jaworzna stanowią autobusy bezemisyjne.

Pierwszy elektryczny, całkowicie bezemisyjny i cichy Solaris Urbino electric, został dostarczony do PKM w Jaworznie wiosną 2015 roku. Dzięki niezwykle pozytywnym doświadczeniom z eksploatacji tego pojazdu, przewoźnik zdecydował się na dalszy rozwój floty autobusów elektrycznych i ogłosił przetarg na łącznie 22 autobusy bateryjne. Jego zwycięzcą została firma Solaris.

Zamówienie na łącznie 22 autobusy elektryczne objęło 9 sztuk przegubowych Urbino 18 electric, 9 autobusów 12-metrowych Urbino electric oraz 4 autobusy klasy MIDI Urbino 8,9 electric. Dzięki najnowszej dostawie, mieszkańcy Jaworzna mają już możliwość podróżowania każdym z modeli autobusu elektrycznego oferowanych przez firmę Solaris.

-"Współpraca z klientem, który od samego początku doskonale wiedział, jak chce rozwijać program autobusów elektrycznych w swojej flocie i jakie ma wymagania wobec producenta to duże wyzwanie i niezwykła przyjemność. Wspólnie z PKM już od ponad 2 lat możemy zbierać bezcenne doświadczenia i wykorzystywać je w dalszym rozwoju autobusów elektrycznych marki Solaris" - powiedział Rafał Zajas, dyrektor sprzedaży Regionu Południowego Kraj.

Jaworznicki standard

Wszystkie nowe elektrobusy, które w ostatnich dniach wyjechały na ulice Jaworzna, wyposażone są w system ładowania pantografowego, dzięki któremu baterie można doładować zarówno na trasie, jak i w zajezdni. Standardowo pojazdy posiadają złącze typu plug-in służące do nocnego uzupełniania baterii z ładowarki stacjonarnej zlokalizowanej w zajezdni. Każdy autobus posiada klimatyzację przestrzeni pasażerskiej i kabiny kierowcy, a także nowoczesne oświetlenie typu LED.

Pasażerowie bez problemu mogą zakupić bilet w pojeździe, dzięki zamontowanym w każdym autobusie automatom. Do dyspozycji pasażerów elektrycznych Urbino są także porty USB, z których można naładować swój telefon lub inne urządzenie mobilne podczas podróży. Solarisy Urbino electric, dzięki wyposażeniu w rampy dla wózków inwalidzkich i specjalne zatoki, są przygotowane także z myślą o niepełnosprawnych użytkownikach komunikacji miejskiej. Poza rozbudowanym systemem informacji pasażerskiej, producent zainstalował w zamówionych modelach inteligentny system zarządzania flotą składający się z urządzenia lokalizacyjnego i anteny GPS, umożliwiający wyświetlanie w czasie rzeczywistym godzin przyjazdu i odjazdu autobusu z poszczególnych przystanków.

Model po modelu

Wśród przekazanych autobusów jest premierowy model w produktowym portfolio firmy – nowy Solaris Urbino 18 electric – przegubowy autobus bateryjny nowej generacji. Zaprezentowany po raz pierwszy szerokiej publiczności w październiku tego roku podczas targów Busworld w Kortrijk pojazd będzie woził pasażerów na liniach E i J. Tym samym Jaworzno stało się drugim po Krakowie miastem, w którym użytkowany jest ten model elektrobusu. Przegubowe autobusy zostały wyposażone w centralny silnik trakcyjny o mocy 240 kW i baterie trakcyjne o łącznej pojemności 240kWh. Dzięki zastosowaniu zarówno ładowarek zajezdniowych, jak i ładowarek pantografowych zainstalowanych w mieście, operacyjność autobusów elektrycznych w Jaworznie jest nieograniczona.

Z kolei dziewięć elektrycznych nowych Solarisów Urbino 12, zostało dostarczonych w dwóch wersjach: 2-drzwiowej (6 sztuk) i 3-drzwiowej (3 sztuki). Pojemność pasażerska każdego 12-metrowego autobusu to 75 osób. Jest to model autobusu elektrycznego, który został w konkursie "Bus of The Year" wybrany najlepszym autobusem miejskim roku 2017.

Najmniejszymi modelami autobusów elektrycznych dostarczonymi do Jaworzna są cztery Urbino 8,9 LE electric wyposażone w silnik trakcyjny o mocy 160 kW i baterie o pojemności 160 kWh. W jego wnętrzu może podróżować 47 osób, w tym 19 na miejscach siedzących. Nowe autobusy elektryczne klasy MIDI od 4 grudnia br. rozpoczną obsługę dwóch całkowicie nowych linii: 372 i 373 łączących jaworznicki Szpital z miejscowościami Łubowiec i Szczotki. Taki sam model autobusu jeździ już m.in. w austriackim Klagenfurcie, a także w Krakowie czy Ostrołęce. Niebawem tego typu elektryczne Solarisy pojawią się na ulicach Wrześni, Stalowej Woli, a także Brukseli i francuskiego Frontignian.

Elektromobilne centrum Jaworzna

Przekazanie autobusów w Jaworznie zostało połączone z prezentacją "Centrum E-mobilności" – nowo otwartej zajezdni PKM, która jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. Hala wyposażona jest m.in. w ładowarki zajezdniowe, umożliwiające jednoczesne ładowanie aż ośmiu pojazdów.

-"Dwadzieścia trzy elektryczne pojazdy w naszym taborze to dopiero początek. Plany przedsiębiorstwa zakładają eksploatację docelowo 43 bezemisyjnych autobusów do 2020 roku" – powiedział Maciej Zaremba, rzecznik prasowy PKM Jaworzno.

Nowa, ekologiczna era transportu publicznego zaczyna nabierać tempa. Dowodem na to są kolejne przetargi na autobusy elektryczne - tylko w przeciągu kilku ostatnich miesięcy firma Solaris Bus & Coach podpisała nowe kontrakty na dostawy autobusów elektrycznych w Polsce dla: Warszawy, Chodzieży, Ostrowa Wielkopolskiego, Sosnowca, Wrześni, Katowic, Rzeszowa czy Stalowej Woli oraz zagranicą w: Brukseli, Barcelonie, Oslo czy w Mediolanie.

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
elektrobus
PKM Jaworzno
Solaris
Medcom
 • wujek Fester – 30.11.2017

  Ależ im pasuje to malowanie. Chyba najładniejsze w Polsce!

 • Jan – 30.11.2017

  Łubowiec i Szczotki to dzielnice Jaworzna, a nie odrębne miejscowości.

 • # – 30.11.2017

  Jaki sens ma uklad drzwi w dwudrzwiowym U12?

 • elektryk – 01.12.2017

  240 kW silnik i ....baterie 240kW...

 • MichalK – 01.12.2017

  Za 10 lat Polska z potentata elektromibilności stanie się śmietnikiem utylizowanych akumulatorów. Powinno się już myśleć o tym problemie, a nie kupować elektryki bez opamiętania i nie widzieć problemu.

 • MichalK – 01.12.2017

  Wujek Fester, zdecydowanie ładniejsze mają Częstochowa lub Bielsko Biała.

 • Mobilek – 01.12.2017

  Michałku - już tworzy się rynek dla używanych baterii. Dla komunikacji 80% sprawności, a dla innych to pełnowartościowy towar. Zapraszam na TRANSEXPO - będzie tam więcej informacji na ten temat. Nikt nie mówi o utylizacji, tylko dalszym wykorzystaniu. Jak na razie PKMy nie liczą odzysku za baterie, ale pomału już powinny.... :)

 • jawor – 01.12.2017

  tyle ze staje medcom nie dzialaja....

 • Trak – 05.12.2017

  @jawor: to nic nowego ...w Krakowie też!

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....