TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Jesteś tutaj: Infobus / Producenci / Dzień w Solbusie 
Dzień w Solbusie
Bartosz M. Kaj - Opublikowano: 23.01.2007 18:54:49 6 komentarzy
Dzień w Solbusie

W sobotę 9 grudnia 2006 odbyły się pierwsze „drzwi otwarte”fabryki autobusów Solbus przygotowane specjalnie dla miłośników komunikacji miejskiej. W imprezie uczestniczyło prawie 20 osób, które przybyły z leżących nieopodal miast: Torunia i Bydgoszczy. Nie zabrakło także gości z Łodzi i Katowic czy Poznania. Tę niezwykle udaną wizytę zorganizował Toruński Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej.

Zwiedzanie fabryki mieszczącej się na części terenów byłego ZNTS rozpoczęło się od krótkiego przedstawienia historii, teraźniejszości i planów na przyszłość firmy Solbus. O fabryce opowiadał i po niej oprowadzał pan Michał Śliżak - prokurent i dyrektor marketingu.

W trakcie zwiedzania można było zobaczyć jak powstaje nowy pojazd –od spawania kratownicy i szkieletu po montaż końcowy. Na zakończenie na „gości”czekała specjalna atrakcja - mała przejażdżka po terenie zakładu jednym z nowych Solbusów C10.5 dla Wojska Polskiego. Uczestnicy otrzymali też drobne upominki i kalendarze ze zdjęciem najnowszego produktu –autobusu Soltour.

Słów kilka o firmie

Początki obecnej Fabryki Autobusów Solbus to rok 2001. Wcześniej w Solcu Kujawskim przez ponad 40 lat istniały Kujawskie Zakłady Napraw Samochodowych - znane jeszcze w końcu lat 90-tych z remontów autobusów (zwłaszcza Ikarusów 280). To tam swoje „drugie życie”otrzymało m.in. wiele Ikarusów 280 z MPK Poznań, które jeżdżą po dziś dzień. Ostatecznie KZNS upadł w 2001 roku, a część hal i budynków posłużyło za zalążek obecnej firmy Solbus. Pierwszy autobus wyjechał już rok później, bo w 2002 roku. Jednak dopiero kolejny rok przyniósł istotne zmiany. Wtedy to udziały w firmie Solbus przejęła firma Blue Line, której szefem był wówczas Antoni Śliżak - główny udziałowiec. Rok 2004 przyniósł bardzo młodej firmie pozycje wicelidera pod względem ilości sprzedanych autobusów. Sprzedaż aż 123 autobusów w 12 miesięcy to niebywały wręcz sukces i powód do dumy, zwłaszcza że Solbus wyprzedził wtedy m.in. firmę - legendę Jelcz oraz takich gigantów jak Solaris, Volvo czy MAN. Lepszy wynik osiągnął jedynie inny legendarny już polski producent –Autosan S.A. W tym samym, a także kolejnym roku firma otrzymała nagrodę „Gazele Biznesu”przyznawaną przez dziennik „Puls Biznesu”. W 2005 roku Solbus zaprezentował całkowicie własną konstrukcję –typowo miejski autobus Solcity o długości prawie 11 metrów.  Obecnie fabryka zatrudnia około 200 pracowników. Główne cele na najbliższe lata to m.in. dążenie do ISO 9001 i oczywiście wprowadzanie na rynek nowych pojazdów.

Produkcja

Oferta Fabryki Autobusów Solbus to cały czas modele na licencji młodej czeskiej firmy produkującej autobusy SOR oraz już wspomniane konstrukcje własne. Obecnie klienci mogą wybierać spośród autobusów miejskich, lokalnych jak i w pełni turystycznych od 9.5 do prawie 11 metrów długości. Autobusy miejskie: niskowejściowy Solcity i średniopodłogowy B9.5. Prototypowy SN11M jeździ obecnie w MZK Krotoszyn, natomiast C9.5 zobaczymy m.in. na ulicach Czerwonaka, Suchego Lasu, Nysy czy Nowego Sącza. Pojazdy lokalne reprezentują modele C9.5, C10.5. To właśnie z tym ostatnim Solbus wygrał przetarg na 33 nowe autobusy dla Wojska Polskiego. Autobusy turystyczne to modele LH 9.5 oraz C10.5/1. W nowym, 2007 roku należy się spodziewać kolejnych dobrych 12-stu miesięcy dla soleckiego producenta.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Solbus
Solec Kujawski
autobus
SOR
 • m – 25.01.2007

  Powodzenia

 • prtsn – 25.01.2007

  osobiście powiem że byłem na tym dniu otwartym, ogólnie wszystko zgadza się z artykułem.. i było naprawdę bardzo miło;) warto było przyjechać.

 • pawel z krakowa – 26.01.2007

  czekam az ten syfbus padnie bo pks przejrzy na oczy

 • rozsądny – 28.01.2007

  pawle z krakowa jeśli czekasz aż upadnie polska firma to ja czekam aż wyjedziesz za granicę i nigdy nie wrócisz. A to że Solbus robi na licencji nie ma znaczenia bo na masce ma jak byk napisane Solbus. Od czegoś trzeba zaczynać. Dobrze że w tym biednym kraju jest ta firma.

 • fzs – 29.01.2007

  Solbusy C10.5 to żywe ksera Liderów Autosana. I to bez dwóch zdań. Widać, że Sanok stworzył wspaniały wzór

 • dr – 26.03.2007

  Co z Licencją. Wygasa chyba w marcu. Co bedziecie sprzedawać? Chba brak pomysłu na swój autobus. Wszystkie to klony.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....