TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Dzień hybrydy we Wrocławiu
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 06.10.2009 19:51:18 2 komentarze
Dzień hybrydy we Wrocławiu

6 października MPK Wrocław rozpoczęło trzydniowe testy autobusu hybrydowego Volvo 7700H. Tego samego dnia pierwszy identyczny autobus hybrydowy odebrał przewoźnik z Luxemburga. Łącznie firma transportowa odbierze na początku 2010 r. kolejnych 9 egzemplarzy, co de facto rozpocznie seryjną produkcję tego modelu we Wrocławiu. –„Dlatego można powiedzieć, że dzisiaj we Wrocławiu mamy prawdziwy dzień hybrydy”–zaznaczył w swoim przemówieniu Waldemar Smyk, dyrektor ds. sprzedaży Volvo Polska Autobusy. W konferencji prasowej zorganizowanej w zajezdni przy ul Obornickiej wzięli udział także przedstawiciele innych miejskich spółek oraz pracownicy Volvo. Już dawno firma, która we Wrocławiu swoją fabrykę autobusów tak aktywnie nie uczestniczyła w życiu komunikacji miejskiej w Polsce. Warto to zmienić i mamy nadzieję, że to początek tego trendu. Tym bardziej, że po wrocławskich ulicach jeździ ponad 180 autobusów tej marki. I zdaniem prezesa MPK, Witolda Turzańskiego spisuje się całkiem dobrze –wiele z nich (z rodziny B10BLE) przekroczyło już milion kilometrów przebiegu bez remontu silnika. –To dobre konstrukcje i dlatego tym bardziej cieszymy się, że możemy teraz testować najnowszy produkt fabryki –czyli model 7700H. I choć przez chwilę spojrzeć w przyszłość komunikacji miejskiej –podkreślił podczas konferencji Witold Turzański.

Czas na testy

Warto podkreślić, że autobus w piątek wyruszy w swoją podróż życia –na wystawę w Kortrijk i stąd tak krótki okres testów w stolicy Dolnego Śląska. Zaczną się one w środę i skończą w czwartek. Pojazd będzie wozić wrocławian na linii E. Dla wszystkich chcących się udać w bezpłatny rejs hybrydą informujemy, że pojazd wyrusza z zajezdni MPK przy ul. Obornickiej o godz. 5.52, a następnie zjeżdża o 9.16. Potem rusza w popołudniowy szczyt o 13.02, a kończy o 18.17. Zapraszamy! Szczególnie doświadczenie cichego ruszania autobusem z przystanku jest godne tej wyprawy. Dodatkowo każdy z pasażerów zielonej hybrydy otrzyma pamiątkowy bilet.

Jak zaznaczył podczas konferencji prasowej Witold Turzański, prezes MPK Wrocław –byłoby optymalnie móc zamówić do każdej partii 30 standardowych autobusów jedną hybrydę. Czy tak się stanie? Zobaczmy już wkrótce, gdyż na początku 2010 roku przewoźnik rozpisze przetarg na ok. 100 autobusów miejskich z opcją dostaw w ciągu trzech najbliższych lat. Jak do tej pory wrocławska firma przetestowała najwięcej pojazdów hybrydowych w Polsce –Solarisa Urbino 18 H i Volvo 7700H, czyli można powiedzieć, że jest coraz bliżej „hybrydowej”decyzji. Jak zaznacza jednak Witold Turzański do kompletu warto byłoby móc przetestować jeszcze autobus z układem szeregowym, który m.in. oferuje Mercedes-Benz. Dlatego aktualnie trwają starania, aby sprowadzić do Wrocławia model Citaro G Hybrid. Wówczas firma byłaby już pewna, który system jest najlepszy dla wrocławskiego układu komunikacyjnego. I oczywiście do omówienia jest kwestia finansowania –jak na razie żadna firma nie zamówiła hybrydowych autobusów bez wsparcie ze strony Unii Europejskiego czy samorządowych grantów. Trzeba pamiętać, że w przypadku Volvo 7700H cena hybrydowego pojazdu jest o ok. 40-45% wyższa niż standardowego model z silnikiem Diesla. Dlatego mamy nadzieję, że Wrocław będzie chciał się w ten sposób wypromować i wspomoże MPK dodatkowymi funduszami na ten cel (wybory samorządowe są do tego wyborną okazją), a dodatkowo wraz z ruszeniem produkcji seryjnej koszt hybrydy się zmniejszy. Obecnie to dość luksusowe dobro.

Volvo wybiera równoległy układ

Autobus Volvo 7700 H został wyposażony w silnik diesla Euro V spełniający rygorystyczne wymagania norm EEV. Niższe zużycie paliwa redukuje emisję gazów cieplarnianych o 30%, a emisja cząstek stałych oraz tlenków azotu jest niższa o 40–50% w porównaniu z autobusami zasilanymi silnikami diesla. Technologia hybrydowa Volvo nazywa się I-SAM i zawiera połączenie rozrusznika, silnika elektrycznego, generatora i elektrycznej jednostki sterującej. I-SAM współpracuje z silnikiem diesla i skrzynią biegów Volvo I-Shift. Wykorzystano też litowo-jonowe baterie, ładowane za pomocą generatora podczas hamowania. Dostarczają one energię do silnika elektrycznego, zapewniając odpowiednią moc. Volvo zdecydowało się na rozwój technologii równoległego połączenia silnika elektrycznego z tradycyjnym silnikiem diesla. Technologia ta została zastosowana zarówno w autobusach, samochodach ciężarowych, jak i w maszynach budowlanych Volvo.

Jako równoległa hybryda, autobus może być napędzany zarówno silnikiem elektrycznym, jak i silnikiem diesla niezależnie lub obydwoma silnikami w tym samym czasie. Dzięki takiemu rozwiązaniu autobus mógł zostać wyposażony w mniejszy, 5-litrowy silnik, w porównaniu z 9-litrowym silnikiem w tradycyjnej wersji Volvo 7700. Osiągi autobusu pozostały bez zmian przy znacznym obniżeniu zużycia paliwa. Korzyścią z zastosowania przez Volvo technologii hybrydowej jest wyłączanie silnika diesla na przystankach autobusowych i światłach. Pojazd rusza z wykorzystaniem silnika elektrycznego, a po osiągnięciu prędkości 15-20 km/h automatycznie przełącza się na silnik diesla. Rozwiązanie to powoduje, że pasażerowie, przechodnie oraz inni użytkownicy drogi są w dużo mniejszym stopniu narażeni na hałas i wdychanie spalin.

–„Biorąc pod uwagę rosnące wymagania dotyczące obniżenia emisji CO2, a także redukcji szkodliwych czynników oddziałujących bezpośrednio na pasażerów, takich jak np. hałas, Volvo podjęło decyzję o przeznaczeniu istotnych nakładów badawczo-rozwojowych na nowoczesne technologie. Równoległa hybryda Volvo to przełomowe rozwiązanie, skutkujące obniżeniem negatywnego wpływu autobusu na środowisko w mieście. Jest to jednocześnie odpowiedź na wartości Grupy Volvo, wśród których główne miejsce zajmuje troska o środowisko naturalne. Wierzymy, że spełni oczekiwania i potrzeby nowoczesnych aglomeracji, do jakich zaliczamy Wrocław”–powiedział Władysław Smyk.

Znaczącym powodem obniżenia zużycia paliwa w autobusach hybrydowych Volvo aż o 30% i optymalizacji wykorzystania energii jest zastosowanie komponentów stworzonych przez Volvo, takich jak: silnik spalinowy, silnik elektryczny, skrzynia biegów, elektronika i oprogramowanie. Rozwiązanie to pozwoliło na zintegrowanie obu silników, a dodatkowo stanowi gwarancję najwyższej jakości i niezawodności.

Volvo nie zmniejszyło przestrzeni pasażerskiej, aby uzyskać dodatkowe miejsce na komponenty napędu hybrydowego. Autobus waży tylko 100 kg więcej niż wersja diesel. Baterie zostały umieszczone w przedniej części na dachu, w wyniku czego rozłożenie wagi jest bardziej proporcjonalne, a autobus zabiera o 7 pasażerów więcej niż jego tradycyjny poprzednik. Również układ napędowy nie wymaga większej przestrzeni od układu standardowego i umieszczony jest w tym samym miejscu. Oznacza to tę samą ilość miejsc siedzących dla pasażerów. Płynny przepływ pasażerów zapewnia centralne umieszczenie przejścia, niska podłoga oraz szerokie drzwi. Detmar Kampmann, prezes Volvo Polska Centrum Przemysłowe powiedział: „Jesteśmy dumni, że możemy dzisiaj zaprezentować autobus hybrydowy Volvo 7700 Hybrid naszej lokalnej społeczności. Autobus ten, stworzony we Wrocławiu w oparciu o najnowocześniejszą technologię jest wyrazem naszego ukierunkowania na klientów i chęci dostarczania im innowacyjnych rozwiązań transportowych najwyższej jakości. Dzisiejsze wydarzenie jest również wyrazem zaangażowania firmy Volvo w rozwój i podnoszenie konkurencyjności Wrocławia. Mamy nadzieję, że wkrótce ten spełniający najwyższe normy ekologiczne pojazd trafi do regularnej eksploatacji i już jako liniowy autobus będzie służył wszystkim Wrocławianom”.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Volvo
hybryda
MPK
Wrocław
  • Ślimak – 06.10.2009

    To się dziś zobaczy to Volvo :)

  • MIG – 12.10.2009

    Fajna hybryda, ale w połowie drugiego dnia testu padła...

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....