Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Dwa lata elektrycznych Solarisów w MZK Ostrów Wlkp.

infobus
19.02.2020 07:00
0 Komentarzy

Pojawiły się jako pierwsze w Wielkopolsce i stały się pierwszymkrokiem do „elektromobilności” w Ostrowie. Mowa o elektrycznych autobusach,które od ponad 2 lat jeżdżą po ulicach miasta.

Był Sosnowiec, czas na Ostrów. Wielkopolskie miasto równieżmoże pochwalić się wysokim przebiegiem swoich elektryków, które pojawiły sięjako pierwsze w Wielkopolsce i stały się pierwszym krokiem do”elektromobilności” w Ostrowie. Mowa o elektrycznych autobusach, które od ponad dwóch lat jeżdżą po ulicach miasta. Dziś wpisują się w codzienny krajobraz miasta,ale jeszcze dwa lata temu były nowością na skale krajową.

Dwa lata temu

Już w 2015 roku na ostrowskich liniach miejskich testowanybył autobus elektryczny marki Solaris, niemniej cena zakupu takiego pojazdubyła poza zasięgiem MZK. Koszt takiego zakupu to ok 2 mln złotych netto. Wraz znową perspektywa finansową pojawiła się szansa na zakup autobusów z 85% unijnymdofinasowaniem i tej szansy miasto skwapliwie skorzystało.

W grudniu 2017 roku przyjechały do Ostrowa cztery nowe, 12-metroweautobusy elektryczne marki Solaris

Aktualnie pojazdy mają przejechane średnio po 150 tyśkilometrów i są wykorzystywane intensywniej niż pozostały tabor. Ładowane sąśrednio dwa razy dziennie na zajezdniprzy ulicy Lotniczej z prądu wytworzonego w Ostrowskim Zakładzie Ciepłowniczym.Akumulatory w autobusach znajdują się na dachu i z tyłu pojazdu. Autobus wciągu całego dnia pokonuje 140-160 km.

Kierowcy chwałą sobie pracę w autobusie elektrycznym,ponieważ komfort jazdy jest wyższy niż w pojazdach napędzanych tradycyjnie.Przede wszystkim cisza, brak wibracji oraz szereg ułatwień zarówno dlakierowcy, jak i pasażerów. To wszystko sprawia, że jazda przysłowiowym”elektrykiem” jest przyjemna.

To nie koniec

Już w sierpniu bieżącego roku pojawi się kolejnych 6autobusów elektrycznych, które przyjadą z fabryki Solaris z Bolechowa,natomiast aby naładować baterie autobusy już nie będą musiały zjeżdżać nazajezdnię, tylko będą korzystać zszybkich ładowarek na Centrum Przesiadkowym. To się nazywa elektryczny postęp.

Komentarze