TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Dlaczego Mobilis, Kurkowska i PKM wypadli z gry w Olkuszu?
INFOBUS.PL - Opublikowano: 11.03.2019 14:30:44
fot. ZKG KM Olkusz, facebook.com

Wracamy do liniowego przetargu Związku Komunalnego Gmin "Komunikacja Międzygminna" w Olkuszu. 5 marca wybór padł na oferty konsorcjum śląskich przewoźników, którzy jak się okazało jako jedyni byli oceniani. Pozostałe oferty zostały odrzucone. Sprawdzamy szczegóły.

Przypomnijmy, że przetarg rozstał rozsztygnnięty kilka dni temu. Pisaliśmy o tym tutaj. Wybór związku padł na dwie oferty, które przedstawiło konsorcjum śląskich firm przewozowych. Mowa o mysłowickim Transgórze i firmie LZ Lazar z Zendka. W obu zadaniach przetargowych partnerzy zaoferowali realizację przewozów po stawce początkowej 4,77 zł/wzkm netto.

Przy okazji wyszło kilka ciekawostek. Pierwszą był fakt, że konsocjum zamierza się posiłkować wsparciem podwykonawcy przy obsłudze jednego z pakietów. Miałaby nim być firma Natan z Płazy, a więc jeden z dotychczasowych operatorów olkuskich linii. Z oferty konsorcjum wynika, że ich partner miałby wesprzeć ich poprzez wsparcie przy realizacji przewozów maksymalnie 12 autobusami.

Druga sprawa to tabor, który we własnym zakresie miałyby pozyskać śląskie firmy. Do ofert załączyły one zobowiązania od MAZ-a oraz SOR-a. Jak nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć białoruski producent miałby dostarczyć autobusy klasy MAXI, natomiast z czeskiej fabryki byłyby pojazdy klasy MIDI.

Trójka wypada z gry
Pozostałe oferty nie były rozpatrywane. Chodzi o Mobilis, firmę Kurkowska z Kwaśniowa Górnego i olkuski PKM. W przypadku giganta z Mościsk dokumenty nie zawierały formularza ofertowego, co było równoznaczne de facto z brakiem oferty. Tyłumaczyliśmy to tym, że Mobilis chciał w ten sposób zademonstrować pewną rzecz.

W przypadku oferty PKM można mówić o pechu. Przewoźnik nie złożył formularza ofertowego podpisanego kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nowelizacji, która wprowadziła w celu elektronizację przetargów wszystkie dokumenty muszą być sporządzane, pod rygorem nieważności, w postaci elektronicznej i opatrzone się kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Tego ostatniego zabrakło tylko w jednym, kluczowym dokumencie i niestety olkuski przewoźnik musiał się pożegnać z przetargiem.

Najciekawsze są jedna powody odrzucenia oferty firmy Kurkowska z Kwaśniawa Górnego. Pod koniec stycznia ZKG KM wystąpił do przwoźnika u udzielenie wyjaśnień w kwestii elementów mających wpływ na stawkę. Przypomnijmy, że Kurkowska wystartował tylko w jednym zadaniu i zaoferował stawkę początkową 4,15 zł/wzkm netto. Jej wysokość od początku budziła pewne wątpliwości.

Urzędnicy dali czas firmie na przygotowanie wyjaśnień i odpowiednich dowodów, które wyjaśnią czy stawka Kurkowskiej nie jest dumpingowa. Przewoźnik jednak nie wywiązał się z nałożonego na niego obowiązku w wyznaczonym przez związek termin. W konsekwencji poskutkowało to odrzuceniem przez ZKG KM tej propozycji.

Jeżeli dotychczasowy wybór olksukich urzędników zostanie utrzymany to linie związku czeka przez najbliższą dekadę ciekawa mozaika taborowa. I to już od 1 lipca. Na razie jednak poczekajmy. Zaskarżenie werdyktu ZKG KM jest całkiem możliwe.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
linie
ZKGKM Olkusz
Kurkowska
PKM Olkusz
Transgór Mysłowice
LZ Lazar
Natan
MAZ
SOR

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....