TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

DAF uruchamia kalkulator e-myta
DAF TRUCKS POLSKA - Opublikowano: 22.12.2010 13:14:14 3 komentarze
DAF uruchamia kalkulator e-myta

Sprawdź ile zapłacisz e-myta za swój autobus po 1 lipca 2011 r. W grudniu firma DAF Trucks Polska uruchomiła specjalną stronę www.platnedrogi.pl, gdzie m.in. można skorzystać z bardzo użytecznego kalkulatora.

17 grudnia br. DAF Trucks Polska, z myślą o wszystkich firmach transportowych, uruchomiła swoją stronę dotyczącą elektronicznego systemu poboru myta. Strona zawiera wykaz płatnych dróg, opis systemu, mapę Polski z zaznaczonymi odcinkami płatnych dróg oraz, co najważniejsze, kalkulator opłat, gdzie każdy może wygonie nie tylko policzyć wysokość rocznych opłat przy założonym rocznym przebiegu pojazdów, ale przede wszystkim, porównać wysokość opłat w zależności od normy emisji spalin i tonażu pojazdu.

Strona powstała w związku z planowanym na 1 lipca 2011 roku rozpoczęciem zdalnego pobierania myta za przejazd samochodami ciężarowymi o DMC powyżej 3,5 t oraz autobusami do 12 t DMC, autostradami, drogami ekspresowymi i płatnymi odcinkami dróg krajowych. W związku z wprowadzeniem myta od 1 lipca 2011 koszty dla przewoźników działających w Polsce radykalnie wzrosną. W obecnym systemie winietowym średni koszt wynosi około 8 gr. za km (roczny koszt winiety podzielony przez średni kilometraż). Z wprowadzeniem polskiego MAUT –elektronicznego system opłat drogowych –wzrośnie on do około 46 gr. za km, czyli prawie sześciokrotnie!!! Będzie to mieć poważne konsekwencje dla wszystkich rodzajów transportu w Polsce. Kiedy przeanalizujemy obecne stawki (dostępne na stronie ) okaże się, że przy średnim kilometrażu 100 000 km, z których 70% przypada na drogi płatne ze średnią stawką 46 gr., koszt roczny wynosi 32 200 zł. W przypadku bardziej ekologicznych pojazdów koszt jest mniejszy, a mianowicie 23 100 zł rocznie. Oznacza to, że użytkownicy pojazdów Euro 3 będą corocznie płacić o 9 100 zł więcej (nawet 14 000 zł w przypadku starszych pojazdów takich jak Euro 2/Euro 1/Euro 0) w porównaniu z użytkownikami pojazdów Euro 4/Euro 5.

Większość polskich przewoźników ma obecnie podpisane stałe kontrakty na świadczenie usług transportowych, a więc zachowanie rentowności będzie kluczowe dla przetrwania tych przedsiębiorstw, ponieważ raczej nie będzie szansy wynegocjowania wyższych stawek ze względu na nowe obciążenia podatkowe. Istnieją jednak sposoby utrzymania rentowności lub nawet zwiększenia zysków firmy transportowej i to pomimo wyższych opłat za korzystanie z dróg krajowych i autostrad. W momencie, w którym używamy pojazdy Euro 3 lub starsze, pierwszym krokiem, jaki należy podjąć jest odnowienie floty. Najbardziej zalecanym rozwiązaniem jest przestawienie się na pojazdy Euro5, ze względu na znacznie niższe stawki dla pojazdów ekologicznych (do 14 000 zł rocznie porównując Euro 5 z pojazdami Euro 2 bądź starszymi). Wyższą wartość rezydualną, tzn. wartość przy odsprzedaży, pojazdów przyjaznych środowisku, ponieważ z dniem wprowadzenia poboru elektronicznych opłat drogowych ceny pojazdów Euro 3 i starszych zaczną sukcesywnie spadać powodując zwiększenie kosztów ich posiadania. Sprzedaż używanych pojazdów Euro 3 stanie się po prostu bardzo trudna lub bardzo kosztowna, nie mówiąc już o starszych pojazdach, nawet dla transportu krajowego. Informacje o innych czynnikach wpływających na wysokość kosztów w systemie e-myta można znaleźć właśnie na stronie . 


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
DAF
myto
 • DRIV3R – 23.12.2010

  Co za bełkot: "Najbardziej zalecanym rozwiązaniem jest przestawienie się na pojazdy Euro5, ze względu na znacznie niższe stawki dla pojazdów ekologicznych". Zapewne 80% przewoźników drogowych w Polsce, którzy posiadają pojazdy z silnikami EURO 2/1/0 zacznie zmieniać flotę z powodu wyższych kosztów poruszania się po drogach. Logicznie rzecz biorąc - mając autokar z silnikiem EURO 2 o wartości 150 tys. zł nie sprzedam go aby kupić nowy za ponad 1 milion złotych, tylko ze względu na większy koszt e-myta o 14 tys. zł, bo taka inwestycja nie zwróci się nawet po 60 latach. Jest to kolejna forma pazernego opodatkowania i krok do likwidacji polskiej gospodarki.

 • – 24.12.2010

  @DRIV3R: mamy to co chcieliśmy, czyli PO!!

 • Leszek – 27.12.2010

  Całkowicie zgadzam się z DRIV3R. Za pomocą prostej sztuczki niby lansowania swojej strony i kalkulatora myta INFOBUS pozwolił na "żywca" wkleić artykuł sponsorowany przez dealera sprzedaży nowych autokarów

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....