TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Czy kierowcy autobusów miejskich powinni liczyć pasażerów?
INFOBUS.PL - Opublikowano: 25.03.2020 19:00:57
Czy kierowcy autobusów miejskich powinni liczyć pasażerów?

Jeden ze związków zawodowych działających we wrocławskim MPK apeluje do władz spółki, aby zwolnić prowadzących z obowiązku liczenia pasażerów. Tłumaczą to chęcią unikania konfliktów z nimi oraz oczywiście ryzykiem koronawirusa. I mają sporo racji.

Związkowcy apelują
Z postulatem takim zwrócił się do miejskiego przewoźnika Związek Zawodowy Pracowników Komunikacji Miejskiej w RP MOZ Wrocław. Związkowcy apelują o zwolnienie z obowiązku liczenia pasażerów prowadzących autobusy i tramwaje, ale także innych pracowników, którym dodatkowo skierowano do tego. W wystosowanym do prezesa MPK mailu czytamy:

"Prosimy a wręcz wzywamy do wycofania się z decyzji kontrolowania kliczby pasażerów w pojazdach przez pracowników MPK Wrocław - zarówno Centrali Ruchu, Biura Obsługi Pasażera, jak i kierujących.

Jest to narażenie ich zdrowia i życia, poprzez prowokowanie kontaktu z pasażerami, wśród których mogą znajdować się osoby zarażone koronawirusem. Ponadto uważamy, że konieczność wyproszenia pasażerów z pojazdu bądź informowania ich o tym, że nie mogą wsiąść, może doprowadzić do licznych konfliktów z pasażerami.

Wnosimy o rozpatrzenie innego sposobu na ograniczenie liczby przewożonych osób, polegającego na oklejeniu połowy siedzeń w pojazdach folią (nawet nałożeniu czarnych worków na śmieci) i żółtą taśmą, z oznaczeniem zakazu siadania, oraz umieszczeniu na drzwiach w pojazdach informacji, o zezwoleniu jazdy autobusem tylko na wyznaczonych miejscach siedzących (niezaklejonych), oraz całkowitym zakazie jazdy na miejscach stojących, z zaznaczeniem że jest to decyzja narzucona przez Rząd RP.

Zdajemy sobie sprawę, że wprowadzenie i realizacja takiego rozwiązania w tak krótkim czasie może wymagać zaangażowania wielu osób do pracy, ale nie jest w naszej ocenie nierealna."

Co działa na liniach dalekobieżny nie sprawdzi się w komunikacji miejskiej
Trudno nie przyznać im racji. Z resztą sytuację komplikuje dodatkowo fakt, że policja na czas epidemii dostała możliwość karania kierowców, którzy przewożą pasażerów, którzy zajęli więcej niż połowę miejsc siedzących. Na liniach dalekobieżnych taka regulacja ma sens, ponieważ często bilety są sprzedawane z pewnym wyprzedzeniem. Dzięki temu przewoźnicy mogą w prosty sposób limitować dostępność miejsc, a kierowcy, którzy przed wpuszczeniem pasażerów na pokład autokaru zazwyczaj kontrolują bilety mają praktycznie pełną kontrolę nad liczbą przewożonych pasażerów.

W komunikacji miejskiej niestety to nie ma prawa zadziałać. Obowiązkiem prowadzącego jest przede wszystkim punktualna realizacja kursów oraz bezpieczne prowadzenie pojazdy. Dołożenie im dodatkowego obowiązku w postaci liczenia pasażerów tylko pogarsza już i tak nie najlepszą ich sytuację w czasie epidemii. W końcu jest tylko kwestią czasu jak będziemy mieli pierwszy potwierdzony przypadek zarażenia kierowcy autobusu miejskiego koronawirusem...

A w sytuacji, kiedy dojdzie do dyskusji między niezadowolonym pasażerem, o którym przecież kierowca nic nie wie skutki mogą być katastrofalne. Dlatego też naszym zdaniem wrocławscy związkowcy mają w pełni rację. Kierowcy i motorniczowie to jedna z tych grup zawodowych, które należy zaliczyć do tych najbardziej narażonych na infekcję koronawirusa. Dokładanie im dodatkowego obowiązku i to dodatkowo zagrożonego mandatem w przypadku jego nieprzestrzegania nie jest najlepszym rozwiązaniem. Szczególnie, że inna jest specyfika komunikacji miejskiej, a inna dalekobieżnej.

Sytuacja jednak niestety jest patowa...


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
kierowca
linie
wirus
pasażer
MPK Wrocław

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....