TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Cztery Crossway`e LE na Śląsku
Zbigniew Rafalski - Opublikowano: 14.01.2010 00:52:40 26 komentarzy
Cztery Crossway`e LE na Śląsku

Pod koniec 2009 roku prywatny przewoźnik ze Śląska firma IREX Sosnowiec zakupiła 4 fabrycznie nowe autobusy niskowejśćiowe Irisbus Crossway 12 LE. Dwa egzemplarze trafiły do Będzina, do obsługi linii nr 25 na zlecenie KZK GOP, natomiast kolejne dwa do Tych, gdze są eksploatowane na linii E-1 należącej do MZK Tychy. Wszystkie autobusy są białe i posiadają 3-drzwiowe nadwozie. To pierwsze tego typu autobusy eksploatowane w województwie śląskim. Warto dodać, że w 2009 roku IREX Sosnowiec zakupił jeszcze jeden egzemplarz Crossway LE różniący się od najnowszych pojazdów brakiem trzecich drzwi (układ 2-2-0). Autobus najczęściej można spotkać na liniach obsługiwanych na zlecenie ZKKM Chrzanów. Oprócz 5 sztuk Irisbusów Crossway LE firma IREX zakupiła w 2009 roku jeszcze cztery nowe autobusy, w tym dwa niskopodłogowe Mercedesy Conecto LF oraz dwa niskowejściowy Bogdany A501.10 oraz A601.10. Poza nowymi autobusami IREX zakupił znaczną ilość używanych autobusów, przede wszystkim marki MAN.

Nowe Irisbusy posiadają silniki IVECO CURSOR o mocy 243 kW spełniające normę czystości spalin EURO 5 oraz mechaniczne, 6-biegowe skrzynie. We wnętrzu może podróżować do 109 pasażerów, w tym 31 na miejscach siedzących. Niewielką wadą autobusów są małe uchylne okna boczne, duże stopnie pośrednie za drugimi drzwiami oraz wszystkie drzwi otwierane na zewnątrz jednak i tak należy się spore uznanie dla przewoźnika za inwestowanie w nowy tabor.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Irex Sosnowiec
Irisbus
 • Trajluś – 14.01.2010

  Według Was jedną z wad Irisbusa są otwierane na zewnątrz drzwi. Dla mnie to jest duża zaleta, takie drzwi nie zajmują wiele cennego miejsca wewnątrz pojazdu. Po za tym w konstrukcjach LE często spotyka się takie rozwiązanie, więc nie rozumiem dlaczego tak piszecie.

 • Jarro – 14.01.2010

  Sam Bogdan nazywa siebie Bogdan, więc skąd wy tego Bohdana bierzecie?

 • Jarek – 14.01.2010

  lepiej to niż jakieś ukraińskie Lazy

 • Trajluś – 14.01.2010

  Irisbus Crossway jest o niebo lepszy technicznie od jakichś Bogdanów czy Mazów i w ogóle lepiej prezentuje się wizualnie.

 • slowak99 – 15.01.2010

  Najpierw piszecie, że Irex zakupił 4 Irisbusy, a potem tłumaczycie, że 2 poszły tu, 2 tu i że jest jeszcze jeden. To chyba kupili 5 pojazdów, tak? Sosnowiec, ani Będzin nie leżą na Śląsku!!!! Panie Redaktorze, chyba Pan spał na lekcjach historii, albo geografii. Będzin nigdy nie należał, ani nie należy do Śląska! Niech Pan Redaktor na następny raz dobrze się zastanowi o czym tak właściwie pisze...

 • Daniel – 15.01.2010

  Śmieszny jesteś idioto. Oczywiście że Będzin i Sosnowiec leżą na śląsku, więc nie pisz bzdur to chyba ty nieuku nie wiesz gdzie to leży.Irex kupił 4 crossweye i rozlokował je po swoich zajezdniach,a wcześniej kupili jeden.Więc to ty się zastanów co piszesz i wróć do podstawówki.

 • Daniel – 15.01.2010

  I jeszcze jedno, infobus czytam od 7 lat i nigdy nie było takiej agresji na forum. Ciągle czytam obraźliwe teksty na autorów czym mnie to bardzo denerwuje, panowie nie przejmujcie się krytyką, zrobiliście kawał dobrej roboty i nie przejmujcie się wypocinami jakiś dzieciaków. Pozdrawiam

 • Mario – 15.01.2010

  Danielu dzieciaku!! Przestan pieprzyc bo prawdopodobnie czytasz jeden artykuł na miesiąc, a błędy są praktycznie w kazdym artykule jak również niektóre podpisy do zdjęc pozostawiają wiele do życzenia...

 • Mario – 15.01.2010

  Redakcja przestała sie przykładac do ścisłosci informacji zawartych na tym portalu i kazdy to zauwazył jak równiez sama redakcja napewno też!!

 • KW – 15.01.2010

  Na pewno jeśli już. Szkoda że większość z tych naszych "fanów" nie widzi swoich błędów. Słownik ortograficzny polecam, http://so.pwn.pl/lista.php?co=na+pewno

 • Daniel – 15.01.2010

  Mario jak nie chcesz to nie czytaj tego portalu, nikt cię nie zmusza,to nie jest obowiązkowe.A jak chcesz to zrób własną stronę zobaczymy czy odniesie taki sam sukces.A infobus czytam codziennie.

 • slowak99 – 16.01.2010

  @Daniel: zastanów się Ty nad sobą. Obrażasz innych nie mając ani grama racji. Piszesz w dodatku o czymś, o czym nie masz zielonego pojęcia. Bedzin i Sosnowiec należą do woj. śląskiego, ale nie do Śląska, tylko do Zagłębia Dąbrowskiego. I to lepiej Ty zastanów się czy przypadkiem lepiej nie wrócić do szkoły, a może jeszcze jej nie ukończyłeś? O ile ja mam prawo do agresywnej wypowiedzi (wszak w ostatnim czasie redakcja nie przykłada się merytorycznie i wychodzą potem takie błędy), tak Ty nie masz prawa! Lepiej więc już zamilcz, zamiast siać wojnę. Oczywiście portal jest bezpłatny, jest tu duża baza informacji o komunikacji publicznej, ale to nie znaczy, że redaktorzy mogą mieć przyzwolenie na robienie błędów. Nie życzę sobie, żebyś Ty obrażał tu kogokolwiek! Zauważ też, że pisanie o Sosnowcu, jako o Śląsku obraża ich mieszkańców.

 • slowak99 – 16.01.2010

  @Daniel: Jeszcze jedno, sam tutaj mieszkam i chyba najlepiej wiem o historii tego regionu.

 • Buku – 16.01.2010

  @slowak99 - gdy porównuje się polskie fora od zagranicznych, to na krajowych zdecydowanie większy jest poziom agresji, czy pretensji. Można przecież zwrócić uwagę na błąd w kulturalny sposób - one się zdarzają i będą zdarzać. Infobus ostatnio częściej robi aktualizacje, co niestety prowadzi do drobnych nieścisłości. Tu jednak ich nie widzę. Kwestia Śląska jest przez Ciebie rozdmuchana. Kompleksy proszę zostawić za drzwiami. Dla większości "Śląsk" jest utożsamiany z konurbacją górnośląską i tak tu jest zapewne użyta ta nazwa. Brak trzymania się podziału Śląsk/Zagłębie tak miłego antagonizującym sercom mieszkańców nie jest wpadką. Czy masz pojęcie, że mówiąc o Mazurach możesz obrazić część jego mieszkańców, którzy twierdzą, że mieszkają na Warmii? Czy masz świadomość, że coś takiego jak Podbeskidzie nie istnieje w jego potocznym mniemaniu? Nie, i pewnie sam byś wzruszył ramionami, gdyby ktoś na Ciebie krzyczał, że nie mieszka na Podbeskidziu, tylko na Śląsku Cieszyńskim lub Żywiecczyźnie.

 • bartek – 16.01.2010

  @Buku-Czy Częstochowa która nie ma nic wspólnego ze Śląskiem tez ma być nazywana Śląskiem?To ze jakieś miasto należy do woj.śląskiego nie znaczy że można je nazywać Śląskiem.Czy z tego powodu że Zakopane należy do woj.Małopolskiego ktoś mówi Zakopane w Małopolsce?nie mówi się na te rejony Podhale.Dlaczego zatem o miastach nie śląskich a znajdujących się w tym woj.mówi się Śląsk?Mieszkańców Mazur nie obrażasz bo maja woj.Warmińsko-Mazurskie i większość osób mówi na te rejony Warmia i Mazury tylko tutaj wszyscy po najmniej linii oporu mówią Śląsk.Co tam że to nie jest Śląsk ważne ze w woj.śląskim.

 • KW – 16.01.2010

  Pomylliście chyba adres. To nie jest miejsce na takie dyskusje. Kwestia ta była wałkowana tu już klika razy i nic to nie dało. Wystarczy. Jak w tv czytaja pogodę i mówią że na Śląsku będzie 45 stponi to też się obrażacie? Nikt nie mówi w ogólnopolskiej stacji, że na Śląsku 45 stopni, w Zagłębiu 44,5, na Żywiecczyźnie 45,5 a gdzieś tam jeszcze w Pcimiu Dolnym 51, na Podhalu 52 a w Małopolsce 53!

 • slowak99 – 17.01.2010

  @Bumu: może i przesadziłem z agresją, ale mam już dość pisania w taki sposób. Co więcej gdyby kogoś z TransInfo obchodziła merytoryka pisanych tekstów, czy też opinie czytających, zmieniony by został nagłówek. Niestety chyba za dużo wymagam. Szkoda tylko, że nie wskażesz na Daniela, który oprócz agresji stosuje wyzwiska, przy czym w dodatku nie ma racji, sądząc, że i Katowice i Częstochowa, to Śląsk, podobnie jak Kraków i Zakopane to Małopolska. Niestety wielu ludzi nie wie, że czym innym są nazwy województw, a czym innym nazwy ziem. I wzruszyłbym ramionami, bo nic mnie bardziej nie denerwuje, gdy pogodynka wskazując np. na Zakopane mówi o Małopolsce. Bo woj. małopolskie i wszędzie jest Małopolska, tak? A adresu nikt nie pomylił, bo choć to portal komunikacyjny, to nikogo nie zwalnia to z poprawnej polszczyzny, jak również rzetelnych informacji.

 • KW – 17.01.2010

  Ty chyba masz obsesje: "slowak99 to według Ciebie w jakim woj leży Sosnowiec jak nie w Śląskim ??", "właśnie przez takich jak Ty i slowak99 tworzą się niepotrzebne zatargi i animozje. co było przed wojną to było jest nowy podział administracyjny czy się to podoba czy nie takie fakty są ;)", "Protram póki co jeździ wyłącznie na Śląsku, a na następny raz w imieniu Zagłębiaków prosiłbym o odrobinę tolerancji i uznanie nas i naszych gmin, jako odrębnych ziem.", "@slowak99: jeśli Zagłębie jest Małopolską, to Berlin leży u podnóża Rudaw", "Artykuł w całości poświęcony różnicy pomiędzy Górnym Śląskiem, a Zagłębiem Dąbrowskim, a na górze ładnie wysmarowane \"Dąbrowa Górnicza\\ Śląsk\". A myślałem, że autor ma pojęcie o czym pisze. Wstyd!", "W województwie śląskim, ale nie na Śląsku, a to jest różnica", "W województwie śląskim, ale nie na Śląsku, a to jest różnica", "Ludzie dajcie siana. Według waszych wytycznych tytuł powinien brzmieć: "Warszawa: Zarząd PKP PR umywa ręce od cięć na Górnym Śląsku, Śląsku Cieszyńskim, w Zagłębiu Dąbrowskim i na wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej". Przyjmijcie do wiadomości, że Zagłębie leży w granicach administracyjnych województwa Śląskiego a nie Śląsko-Zagłębiowskiego czy jakiegoś innego tworu słownego.". NUDNY JESTEŚ!

 • bartek – 17.01.2010

  Nie chodzi o to żeby pisać zarząd PKP umywa ręce i wymieniać po kolei.Wystarczy jak było by zaradzą PKP umywa ręce od awarii w woj.Ślaskim. Bo to ze moje miasto jest w woj.śląskim nie oznacza ze to ślask i ze ja jestem ślązakiem

 • andrzejh69 – 18.01.2010

  Żeby uciąć te dyskusje nie na temat artykułu... Ludzie z Zagłębia Dąbrowskieggo dostają ataku szału jak się o nich powie Śląsk, Ślązacy. Ludzie z poza tego niezrozumieją.. Ale Ślązacy byli zawsze cięci na Zagłebiaków i odwrotnie. Przed wojną były to odzielne województwa (śląskie i kieleckie) a wcześniej inne zabory. Mój ojciec jest ślązakiem a mama przyjezdną z nad morza i też przez 10 lat nie mogłą zrozumieć że Sosnowiec to nie śląsk, a w rodzinie za takie stwierdzenie chcieli jej wydrapać oczy ... . Ojciec zabronił mi mieć ewentualną żonę ze Sosnowca. Takie są tu animozje.. zresztą już dziś chyba niezasadne i zrozumiałe tylko dla tutejszych. Więc nie dziwcie się że slowak99 tak reaguje, bądźcie tolerancyjni i proszę wszystkich nie bijcie już na ten team piany bo to forum o autobusach a nie o konflikatch śląsko-dąbrowskich. Pozdro :) dla wszystkich Ślązaków i Zagłebiaków-Dąbrowszczaków.

 • MIG – 18.01.2010

  Dla osób spoza Regionu Górnośląskiego ten obszar pozostanie Śląskiem. Nie chodzi tutaj o wewnętrzne spory, ale podobny charakter Śląska i Zagłębia. Przemysł, złączone miasta i - tutaj na temat - przenikająca się komunikacja. Do Sosnowca docierają autobusy PKM Katowice, i na odwrót, a prawie wszystko (prócz chyba Tych) opatrzone jest wspólnym logo KZK GOP.

 • MIG – 18.01.2010

  Co do Irisbusa, opisanego powyżej. Jechałem takowym na testach w DLA Wrocław. Strasznie biedny był i gdyby nie ta niska podłoga, pomyślałbym, że jadę Karosą B951. Ale z drugiej strony - lepszy taki Irisbus, niż wszelkiej maści wschodnia i azjatycka produkcja.

 • wiem coś... – 19.01.2010

  No to się wpier....lili. Powodzenia przy serwisie. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że własny mają dobry, bo na fabryczny bym nie liczył.

 • pentan – 19.01.2010

  w Ełku mamy dwa egzemplarze i powiem szczerze że współczuję zakupu

 • Jarek1994 – 20.01.2010

  Do pentan, a co byś chciał może Solarisa Urbino 12 LE ?

 • olaf – 12.02.2010

  na podełckie wsi wystarcza. tam psy dupami szczekaja

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....