TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Częstochowa: Ruszył hybrydowy test. Co z elektrykami?
TEST, HYBRYDA, CNG, MPK CZĘSTOCHOWA, SOLBUS, AUTOSAN InfoBus.pl - Opublikowano: 02.06.2020 13:00:32
Częstochowa: Ruszył hybrydowy test. Co z elektrykami? fot. UM Częstochowa

Rozpoczął się testy pierwszego zmodyfikowanego autobusu Solbus SM12 Hybrid CNG. Drogowy sprawdzian potrwa dwa tygodnie.

O poprawionej wersji częstochowskich hybryd pisaliśmy już w InfoBusie TUTAJ 

Gazowy sprawdzian

Dwutygodniowe testy pierwszego zmodyfikowanego autobusu o napędzie hybrydowym gazowo-elektrycznym - rozpoczyna Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie. Zmiany mają wyeliminować dotychczasowe problemy z eksploatacją nietypowych pojazdów.

Jeżeli testy pierwszego, 12-metrowego autobusu Solbus SM12 CNG Hybrid po zmianach wypadną pomyślnie, będzie on mógł wyjechać na trasy z pasażerami latem br.

Po testach określone zostaną też ostateczne jednostkowe koszty modyfikacji. Potem przerabiane mają być kolejne pojazdy jakich MPK ma łącznie 39 (jeden spłonął). Ważne pozostają ich dotychczasowe homologacje i dopuszczenia do ruchu.

Co zostało zmienione?

Jak wynika z poniedziałkowej informacji częstochowskiego samorządu, obecne modyfikacje pierwszego z pojazdów to efekt współpracy miejscowego MPK z firmą Autosan z Sanoka. Zmiany w układzie technicznym i ustawieniach gazowych hybryd mają pozwolić na bardziej komfortowe i bezpieczne ich eksploatowanie.

-"Pierwotny producent nie do końca sprostał wyzwaniu, ale było to zadanie bardzo trudne, bo technologicznie jest to autobus ultranowoczesny. Dzięki naszemu doświadczeniu i dobrej współpracy z Częstochową udało się zaingerować w jego mechanikę w taki sposób, że ten pojazd będzie na miarę oczekiwań" - uznał cytowany w informacji MPK prezes Autosana Eugeniusz Szymonik.

Jak wyjaśnił Szymonik, podstawową modyfikacją jest zamiana dotychczasowych superkondensatorów na specjalne akumulatory. Szef częstochowskiego MPK Mariusz Sikora dodał, że przewoźnik zaproponował szereg innych rozwiązań, które również zostały przyjęte przez inżynierów Autosana i wprowadzone w życie.

-"Na razie zmiany opracowaliśmy wspólnie w zakresie krótkich autobusów. Pracujemy też nad koncepcją zmian przegubowców. Autobusy będą ciche, ekologiczne i bezpieczne – takie, jakich oczekiwali i oczekują pasażerowie" - zadeklarował Sikora.

Co z elektrykami?

Według poniedziałkowej informacji miasta modyfikacja gazowych hybryd wraz z planowanym uzupełnieniem taboru MOK o kilkanaście autobusów elektrycznych (w ramach osobnego zamówienia), to jedne z założeń, o które opierać ma się ugoda między przewoźnikiem i NFOŚGiW w zakresie rozliczenia programu Gazela. Strony pracują nad ostatecznym jej kształtem.

Zgodnie z informacjami na platformie zamówień publicznych częstochowskiego MPK wciąż nierozstrzygnięty pozostaje przetarg na 7-letni najem 15 nowych autobusów elektrycznych. Jako jedyny przystąpił do niego Autosan, proponując cenę 48,8 mln zł brutto, przy budżecie zamówienia 36 mln zł brutto.

O tym kontrakcie pisaliśmy w InfoBusie TUTAJ

W przetargu częstochowskie MPK zamawia 7-letni najem 15 fabrycznie nowych 12-metrowych autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą ładowania (8 ładowarek). Dostawa ma nastąpić do 15 września br. Autosan informował o wyprodukowaniu pierwszego takiego swojego pojazdu w październiku ub. roku.

Hybrydowa historia

Na koniec przypomnijmy, że częstochowski przewoźnik ma trudne doświadczenia z eksploatacją łącznie 40 gazowych hybryd marki Solbus. Z końcem 2014 r. miasto zamówiło autobusy - po otrzymaniu blisko 66 mln zł z koordynowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programu "Gazela". Program ten zapewniał 100 proc. dotacji do zakupu wyłącznie takich konstrukcji.

W toku rozpoczętej na przełomie 2015 i 2016 r. eksploatacji autobusów z niestosowanymi dotąd, prototypowymi rozwiązaniami ujawniło się wiele problemów, przede wszystkim konstrukcyjnych. Po serii awarii gazowe hybrydy zostały wycofane z ruchu, a samorządowa spółka z Częstochowy weszła w spory – m.in. z NFOŚiGW ws. rozliczenia dofinansowania.(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....