TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Czas na TRANSEXPO 2009 – rozmowa z Anną Prędotą
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 06.04.2009 20:21:40
Czas na TRANSEXPO 2009 – rozmowa z Anną Prędotą

Całkiem niedawno podsumowywaliśmy VI edycję targów TRANSEXPO 2008, a już nadeszła pora, aby przedstawić kolejną, VII edycję tej autobusowy wystawy, która w tym roku odbędą się w dniach 16 –18 września. O szczegółach rozmawialiśmy z Anną Prędotą, dyrektor produktu.

InfoBus.pl: Czy globalny kryzys finansowy odbije się na frekwencji wśród wystawców podczas tegorocznej edycji targów TRANSEXPO ?

Anna Prędota, Targi Kielce: Kryzys finansowy, który nie ominął również naszego kraju jest widoczny we wszystkich gałęziach gospodarki. Najmocniej uderzył w branżę motoryzacyjną i w związku z tym zadanie tego pytania zupełnie mnie nie dziwi. Powiedziałabym nieprawdę twierdząc, że TRANSEXPO nie odczuwa, a raczej nie odczuwało skutków osłabienia gospodarki. Najgorszy był początek roku gdzie praktycznie większość firm, w tym i producenci autobusów, wstrzymywali decyzję odnośnie uczestnictwa w targach. Sytuacja ta nie dotyczyła tylko kieleckiej wystawy transportu zbiorowego osób, ale ogólnie wszystkich działań związanych z promocją. Firmy weryfikowały swoje plany marketingowe szukając w ten sposób oszczędności. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych wystawców, mając na uwadze dotychczasową współpracę oraz panującą sytuację w gospodarce, po konsultacjach z naszym partnerem –IGKM, przygotowaliśmy ofertę, która odzwierciedla obecną sytuację i obejmuje kompleksową promocję danej firmy na targach TRANSEXPO. Na chwilę obecną ilość wynajętej powierzchni na tegorocznej wystawy jest na poziomie roku ubiegłego. Dodam ponad to, iż zarówno producenci jak i firmy dostarczający komponenty zamawiają stoiska o takiej samej wielkości jak w roku ubiegłym. Jeśli chodzi o ekspozycję w pawilonie, nic się nie zmieni, również w tym roku autobusy będziemy mogli oglądać pod dachem. Podsumowując, wielkość i lokalizacja jak również ilość zgłoszonych firm nie wskazuje na to, aby TRANSEXPO boleśnie odczuło kryzys gospodarczy.

 

InfoBus.pl: Ilu obecnie producentów autobusów potwierdziło swoją obecność na targach TRANSEXPO 2009?

Na chwilę obecną swoją obecność potwierdziły takie firmy jak: Solaris Bus &Coach, Kapena, Solbus, Polskie Autobusy, Scania Polska, VDL Bova, SOR, MAZ, a także CMS Auto i Auto Cuby. Prowadzimy rozmowy z EvoBus, Myślę, że w najbliższym czasie będę mogła powiedzieć, że również ta firma dołączyła do grona wystawców. Mówiąc o zgłoszonych, czołowych firmach nie należy pomijać producentów komponentów, którzy również stanowią bardzo ważną część wystawy. Na tą chwilę swój udział potwierdziły między innymi takie firmy jak: El-Cab, Drabpol, Kiel Polska, Webasto, Peter Renz, Ster, Pixel, R &G. To tylko niektóre, największe firmy z pośród 102 zgłoszonych na chwilę obecną.

InfoBus.pl: Czy na wystawie zaprezentują się jakieś nowe firmy autobusowe –np. zza wschodniej granicy?

Na tę chwilę swój udział w TRANSEXPO potwierdziła firma MAZ. Staramy się również pozyskać kolejnego producenta, jakim jest LAZ. W roku ubiegłym zabrakło tego producenta na targach, mam nadzieję, że w tym roku wzbogacą naszą ekspozycję.

InfoBus.pl: Czy możemy spodziewać się w tym roku jakichś dodatkowych atrakcji dla zwiedzających?

Obserwując Poznań czy Wrocław przymierzaliśmy się do organizacji konkursu kierowców. W efekcie, w tym roku, wspólnie z IGKM jesteśmy organizatorami Ogólnopolskiego Konkursu Kierowców Komunikacji Miejskiej. Konkurs ten odbędzie się na terenach Targów Kielce w dniach 17-18 września. Przez dwa dni kierowcy z całej Polski będą zmagać się z testami, jazdami sprawnościowymi, odbędą się też jazdy specjalne. W organizacje tego przedsięwzięcia zaangażowaliśmy MPK Kielce, ZTM Kielce, WORD, Policję, PCK oraz ITD. Chcemy, aby oprócz tego, że będzie to rywalizacja pomiędzy kierowcami, było to wydarzenie widowiskowe, przyciągające szerokie grono widzów. Mamy nadzieję, że również nasi wystawcy zaangażują się w jego organizację, chociażby poprzez uhonorowanie zawodników drobnymi upominkami.

InfoBus.pl: Czy podczas tegorocznych targów stowarzyszenia takie jak: IGKM, PSPA, PIGTSiS zorganizują swoje seminaria?

Oczywiście. Współorganizator targów TRANSEXPO, nasz partner - IGKM - organizuje 15.09 konferencję nt. ”Systemy finansowania publicznego transportu zbiorowego w świetle prawa krajowego i unijnego”. PIGTSiS, pomimo tego, że tydzień wcześniej organizuje uroczyste spotkanie z okazji swojego jubileuszu, również w Kielcach podczas targów będzie organizatorem konferencji, której temat wkrótce poznamy. W marcu byliśmy uczestnikami Zgromadzenia PSPA, którego członkowie zebrali się tym razem w Spale. Prezes Stowarzyszenia - Jarosław Kowalewski, jednoznacznie zadeklarował, że kolejne spotkanie członków PSPA odbędzie się w Kielcach podczas TRANSEXPO. Dlatego można z całą pewnością powiedzieć, iż trzy najważniejsze instytucje działające w sektorze transportu zbiorowego osób przygotują na kieleckiej wystawie interesujące, merytoryczne spotkania.

InfoBus.pl: W zeszłym roku część osób była lekko zawiedziona galą rozdania nagród, która odbyła się w hotelu Łysogóry. Czy w tym roku planowana jest zmiana koncepcji?

Tak. Gale wręczenia nagród przygotowujemy dla każdej imprezy wystawienniczej w inny sposób, gdyż różna jest specyfika branż i inne oczekiwania wystawców. Wspólne jest to, że każdego traktujemy indywidualnie i wspólne dla wszystkich jest to, że najważniejsza jest atmosfera. Ubiegłorocznej gali nie służył amerykański klimat miejsca, które na tę uroczystość wybraliśmy. Wracamy więc do polskiej tradycji i tak jak dotychczas, będziemy bawić się równie dobrze.

InfoBus.pl: W czerwcu br. odbędą się pierwsze targi Silesia Komunikacja, które również mają w swym profilu pokaz autobusów. Czy to poważna konkurencja dla Transexpo?

Z przykrością stwierdzamy, że SILESIA EXPO nie błyszczy wśród ośrodków targowych innowacyjnością. Po kolei kopiuje niemal wszystkie imprezy innych organizatorów wystaw, w tym Targów Kielce, odważnie porywając się na tematy o ugruntowanej pozycji i dużej randze –w myśl powiedzenia: jak spaść to z wysokiego konia. Silesia KOMUNIKACJA będzie pierwszą edycją tej wystawy, więc nie możemy jej ocenić. Dotychczas organizowane przez sosnowiecki ośrodek targi, będące kopiami naszych wystaw, są raczej małe i nie odnotowują sukcesów. TRANSEXPO to targi o międzynarodowej renomie, z siedmioletnią tradycją i wsparciem najpoważniejszego w tej branży partnera, jakim jest Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej. Analizując dane przedstawiane przez Polską Izbę Przemysłu Targowego w Polsce widać, że dominują dwa ośrodki targowe –Poznań i Kielce, które znacznie wyprzedzają pozostałych organizatorów. Przedstawiane statystyki dotyczące wynajętej powierzchni oraz ilości wystawców i zwiedzających są weryfikowane przez niezależny audyt. SILESIA EXPO nie należy do Izby Targowej i dlatego trudno mi jest realnie oceniać wielkość imprez, które organizują, ale jak wcześniej powiedziałam w większości przypadków to raczej wystawy niewielkie. Do Kielc należy 22 procent targowego tortu. To oczywiście zasługa wystawców, którzy nam zaufali i swoją obecnością w Kielcach wspierają ponad 50 imprez, które rocznie przygotowujemy. To potwierdza, że przyjazd do Targów Kielce przynosi wymierne efekty, a to w biznesie jest najważniejsze, nie zaś to, czy wchodzący na rynek nowy organizator sprzeda powierzchnię za symboliczną złotówkę, skoro może okazać się, że ten czas jest zmarnowany. W 2008 roku w Polsce odbyło się 222 imprezy wystawiennicze, TRANSEXPO jest w dwudziestce największych i będziemy dbali o to, aby ta wystawa pozostała w gronie liderów.

A wracając do pytania, czy to poważna konkurencja? My zastanawiamy się, czy to jest w ogóle konkurencja dla TRANSEXPO. Poważna to za mocne określenie. Współorganizator, a zarazem partner TRANSEXPO –IGKM, patronuje i popiera kielecką wystawę. Od wielu lat to właśnie Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej jest organizatorem konferencji, która jest integralną częścią targów. Na konferencji są praktycznie wszyscy liczący się przedstawiciele branży komunikacji miejskiej z całej Polski. Również w tym roku IGKM organizuje 15.09 konferencję na którą przybędą członkowie Izby będący najważniejszymi klientami dla wystawców. Sądzę, że w momencie gdy targi nie mają poparcia ze strony IGKM ich organizacja mija się z celem. Wnioski takie wysnuwam na podstawie tych kilku lat współpracy z IGKM, najważniejszą instytucją branży komunikacji miejskiej. Przez wiele lat dążyliśmy do stworzenia jednej dużej wystawy skierowanej do sektora komunikacji zbiorowej osób. Nie był to tylko i wyłącznie nasz pomysł. Z taką inicjatywą wyszli przede wszystkim nasi wystawcy, którzy uznali, że rozdrabnianie się na kilka imprez targowych generuje tylko koszty i tak naprawdę nie daje oczekiwanych efektów. Tak więc nie zrozumiały jest dla nas argument jakiego używa organizator targów Silesia KOMUNIKACJA, że rynek potrzebuje wystawy typowo poświęconej komunikacji miejskiej. Również argument, którym posiłkuje się Sosnowiec, że Górny Śląsk jest największym węzłem komunikacyjnym w kraju i że w aglomeracji śląskiej jeździ codziennie po ulicach blisko 2 tys autobusów, według nas, nie ma znaczenia dla organizacji targów. Gdyby wszystkie wielkie aglomeracje, nie tylko w Polsce, ale i chociażby w całej Europie kierowały się takim tokiem myślenia, potężne wystawy targowe mogłyby poczuć się zagrożone. A przecież zainteresowane firmy pokonują setki, czasami tysiące kilometrów, aby dojechać na targi do Kortrijk, Hanoweru czy Verony, które nie są potężnymi aglomeracjami w danym kraju, a to właśnie tam odbywają się jedne z największych wystaw autobusowych w Europie.

Tak więc reasumując, uważamy że Silesia Komunikacja nie są dla nas zagrożeniem, a tym bardziej konkurencją. Stworzyliśmy wspólnie z IGKM, wystawcami i wieloma instytucjami dużą, liczącą się wystawę, która znana jest w całej Europie. Staramy się sprostać, wychodzić naprzeciw oczekiwaniom naszych partnerów, współorganizatorów oraz firm, które są współtwórcami targów TRANSEXPO . Dla nas ich satysfakcja i zadowolenie z udziału w naszych targach oraz ze współpracy z nami jest najważniejsza.

InfoBus.pl :Dziękujemy za rozmowę!

Ja również dziękuję za rozmowę i serdecznie zapraszam do Kielc na targi TRANSEXPO w dniach od 16- do 18 września.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
targi
Kielce
Transexpo
Solbus
Scania
PA
SOR
MAZ
Solaris
CMS
AutoCuby

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....