TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

COP24: W 2019 r. przybędzie 200 autobusów CNG
InfoBus.pl - Opublikowano: 13.12.2018 10:00:05
COP24: W 2019 r. przybędzie 200 autobusów CNG; fot. ZKKM

Podczas debaty w trakcie COP24, PGNiG poinformował, że Polsce jeździ około 400 autobusów miejskich zasilanych CNG. Za rok ma być ich już ok. 600 szt.

-"Postępująca elektryfikacja sektora motoryzacyjnego jest czymś pozytywnym, ale są takie pojazdy, których łatwo zelektryfikować się nie da. I tu widać szansę dla gazu ziemnego" – ocenił w poniedziałek, podczas debaty na temat wykorzystania gazu ziemnego w celu poprawy jakości powietrza, Jim Herbertson, dyrektor ds. technicznych ze Stowarzyszenia Sektora Ropy i Gazu na rzecz Ochrony Środowiska (IPIECA). Debata została zorganizowana przez PGNiG podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach. O doświadczeniach z pojazdami komunikacji miejskiej zasilanymi gazem, mówili między innymi przedstawiciele Tych i Rzeszowa, gdzie autobusy na paliwo CNG są już wykorzystywane.

Rzeszów i Tychy

-"Obecnie w Polsce jeździ około 400 autobusów na gaz, udało się ten rynek rozruszać ponieważ do końca 2019 roku po polskich miastach będzie się poruszało już 600 takich autobusów. Wierzymy, że będzie to stała tendencja. Przykładem są Kielce albo Warszawa, które w tym roku zdecydowały się na wybór autobusów na CNG. Im większa aglomeracja, tym większy wpływ transportu na smog, dlatego wspieramy transport ekologiczny" – powiedział Marcin Szczudło, wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny.

O autobusach na paliwo CNG mówili również Marek Ustrobiński, zastępca prezydenta Rzeszowa i Andrzej Kowol, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Tychach.

-"W Rzeszowie pierwsze autobusy napędzane CNG zaczęły jeździć po mieście już w 2003" r. – powiedział Marek Ustrobiński. Obecnie jest ich 69 i stanowią 40% taboru. "W najbliższych latach chcemy dokupić co najmniej 60 autobusów na gaz. To wszystko nie byłoby możliwe bez PGNiG, która wybudowała nam stację zasilania" – podkreślił.

Dodał, że miasto stawia również na inne ekologiczne rozwiązania miejskie, np. przystanki ogrzewane zimą, a chłodzone latem za pomocą paneli fotowoltaicznych.

Z kolei w Tychach pierwsze autobusy zasilane gazem pojawiły się na ulicach już w 1998 r.

-"W 2005 r. nastąpiła kolejna wymiana floty. Obecnie ponad 60% taboru stanowią pojazdy napędzane CNG. To 75 sztuk" – mówił Andrzej Kowol z tyskiego przedsiębiorstwa komunikacyjnego. W

Wyjaśnił, że samorząd miasta zadbał o edukację społeczności lokalnej. "Świadomość szła od edukacji załogi, a następnie do społeczeństwa.

Organizowaliśmy spotkania na temat ekopojazdów w przedszkolach i szkołach – tłumaczył. Dodał, że miasto stawia sobie dalsze ambitne cele, m.in. chce pozyskiwać gaz ze spalania śmieci.

-"Inwestycja w ekologię się opłaciła" – oświadczył Kowol.

Idziemy w gaz

Prezes PGNiG Obrót Detaliczny Henryk Mucha podsumował dyskusję, podkreślając notowany na świecie wzrost zapotrzebowania na gaz ziemny. "W 2017 r. globalnie konsumpcja gazu wzrosła o 3,7%. W Polsce ten wzrost jest systematyczny od kilku lat: w 2015 r. zużyliśmy 15 mld m3 gazu ziemnego, w 2016 r. – 16 mld m3, w 2017 r. – 17 mld m3, a w tym roku prawdopodobnie będzie to ponad 18 mld m3" – mówił. "Gaz ziemny staje się coraz bardziej popularny wśród odbiorców indywidualnych, jak i w biznesie" – podkreślił Henryk Mucha.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
COP
CNG
PGNiG
PKM Tychy
MPK Rzeszów

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....