COP24: Polska stanie się trzecim rynkiem elektrobusów w Europie

infobus
04.12.2018 11:34
0 Komentarzy

Szef polskiego rządu zapewnił, że nasz kraj jest wawangardzie rozwijania wszelkich badań, jak i wdrażanych w praktyce programów.Rozwijana jest również cała infrastruktura ładownia samochodów, autobusówelektrycznych. „To jest przecież warunek wstępny, żeby ta deklaracja narzecz elektromobilności stawała się rzeczywistością” – podkreślił.

-„Polska razem z Bankiem Światowym powołuje takżededykowany fundusz elektromobilności w Funduszu Powierniczym Mobilności iLogistyki. Będzie on finansował wdrożenie partnerstwa na poziomie lokalnympomiędzy miastami, regionami. Być może miasta, takie jak Kair, Katowice,Warszawa, Szanghaj czy Dżakarta znajdą tam dla siebie szanse na współpracębilateralną czy multilateralną” – poinformował Morawiecki.

Premier zaprosił zgromadzonych gości na pierwsze światoweforum elektromobilności „Driving Change Together”, które – jakpowiedział – odbędzie się w przyszłym roku w Polsce. „Odczytujemy tutaj tędeklarację +Driving Change Together+ w +Katowice Partnership for E-mobility+jako wyraz naszych dążeń do wzdrażania czystego i przyjaznego klimatowitransportu, a jednocześnie zapewnienia rozwoju technologicznego i rozwojuprzemysłowego” – mówił.

-„Polska ma zamiar być aktywnym i efektywnym graczem wkreowaniu elektromobilnego, przyjaznego ludziom i planecie świata transportuprzyszłości. Mamy nadzieję, że dokonamy tej pozytywnej i potrzebnej przemianyświatowego transportu wspólnie, w duchu współpracy i otwartości” – dodał.

E-rynek

Morawiecki zaznaczył, że nasz kraj ma kompleksową politykę odpowiedzialnegorozwoju, której integralną częścią jest Plan Rozwoju Elektromobilności.

-„Utworzyliśmy specjalny fundusz niskoemisyjnego transportu, któryrozpocznie funkcjonowanie od początku 2019 roku. Uruchamiamy szereg programówrozwojowych, badawczych, które się przyczynią do wzrostu zarównoinnowacyjności, jak i poprawy jakości powietrza w szczególności w obszarzetransportu publicznego” – mówił.

Morawiecki zaznaczył, że na przestrzeni ostatnich trzech lat dla rozwojuelektromobilności i czystego transportu stworzono „pewną przestrzeń regulacyjną”,ale również mechanizmy finansowania tego sektora i mechanizm wsparcia rozwojuinnowacyjnych technologii.

Premier zwrócił uwagę na znaczenie miast w procesie rozwojuelektromobilności. „Proces urbanizacyjny wiąże się z podniesieniem dzisiajemisji związanej z transportem. I dlatego włączenie miast w rozwójelektromobilności, w szczególności w obszarze transportu publicznego, ma takwielki sens” – powiedział.

Podkreślił, że w Polsce, która jest dzisiaj szóstym co do wielkości krajemUE, przygotowano „największy przetarg na transport niskoemisyjny – 1 tys.77 autobusów elektrycznych, wspólnie z naszymi agendami badań i rozwoju”.

„Już dzisiaj Polska staje się 4., wkrótce prawdopodobnie 3. rynkiem UEco do wielkości floty autobusów elektrycznych i ta liczba bardzo szybko rośnie,poprawiając jakość powietrza w naszych miastach” – zaznaczył.

Morawiecki wskazał, że na rozwój elektromobilności i czystego transportu”Polska bezpośrednio przeznaczy w najbliższych 10 latach ok. 3-4 mldeuro”. „I te kwoty powiększamy w najbliższych naszych budżetach”- mówił.

Polska z W. Brytanią

Szczyt klimatyczny ONZ w Katowicach (COP24) we wtorek zdominowałtemat elektromobilności. Tego dnia zaprezentowana została polsko-brytyjskainicjatywa ws. promocji nisko/bezemisyjnego transportu – „Driving ChangeTogether – Katowice Partnership for Electromobility”. Zakłada ona powstawaniesieci partnerstw między władzami miast, regionów i państw, a także organizacjipozarządowych, których celem jest m.in. wymiana doświadczeń ws.elektromobilności. Program ma być bodźcem do rozwoju takiego rodzajutechnologii.

Inicjatywa zakłada powstawanie sieci partnerstw pomiędzywładzami miast, regionów i państw, a także organizacji pozarządowych, którychcelem jest m.in. wymiana doświadczeń na temat rozwoju elektromobilności.Zaproponowane przez Polskę i Wielką Brytanię partnerstwo ma być wspierane dorocznymiforami, a pierwsze ma odbyć się w Polsce.

-„Deklaracja, którą przyjmiemy, ma na celu promowaniepartnerstw pomiędzy miastami, regionami, przedsiębiorstwami, organizacjamipozarządowymi, jak i pomiędzy krajami rozwiniętymi i rozwijającymi się. Jakajest idea? Otóż wydaje się nam, że coraz więcej o przyszłości i dalszym rozwojudecyduje się dzisiaj właśnie na poziomie sektora pozarządowego, w tym wszczególności w samych miast. Chcielibyśmy doprowadzić do sytuacji, w której naprzykład pomiędzy Krakowem i Kairem, pomiędzy Warszawą i Dżakartą, pomiędzyinnymi krajami rozwiniętymi i ich miastami – a krajami rozwijającymi się i ichmiastami, były podpisywane takie partnerstwa, które pozwalałby wymieniaćdoświadczenia i wzajemnie się od siebie uczyć” – dodał wiceministerKurtyka.

Kurtyka podkreślił, że Polska „zdecydowała się podjąćwyzwanie elektromobilności” z jednej strony systemowo (przez odpowiedniąustawę) i tworząc Fundusz Niskoemisyjnego Transportu, a z drugiej stronypoprzez konkretne działania, czyli inwestycje w niskoemisyjny transport.

Komentarze