TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

COP24: JSW i Ursus z wodorowym autobusem
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 11.12.2018 10:00:56 1 komentarz
COP24: JSW i Ursus prezentują wodorowy autobus; fot. Mateusz Paszek

10 grudnia Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) zaprezentowała podczas katowickiego szczytu COP24 wodorowy autobus marki Ursus - City Smile 12FCEB. Spółka po raz kolejny podkreśliła, że chce być czołowym producentem wodoru na potrzeby transportu.

Grupa Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) ma ambicję stać się czołowym producentem wodoru na potrzeby bezemisyjnego transportu publicznego. Zasilany tym paliwem autobus, promujący wodorowe plany spółki, wozi uczestników Szczytu Klimatycznego COP24 w Katowicach. W poniedziałek, 10 grudnia, przejechali się nim dziennikarze oraz zaproszeni goście. Zanim pojazd wyruszył w tour po atrakcjach Górnego Śląska, spółka przedstawiła swoje transportowe plany.

Wodorowe plany

Zgodnie z planami jastrzębskiej spółki, instalacja do separacji wodoru ma powstać w Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej. To zakład należący do JSW Koks – spółki z grupy kapitałowej JSW.

W koksowniach z wydobywanego w kopalniach JSW węgla koksowego powstaje koks, a przy okazji gaz koksowniczy, z którego - dzięki technologii adsorpcji zmiennociśnieniowej PSA (Pressure Swing Adsorption) - można separować wodór o czystości 99,999 proc.

Używany w ogniwach paliwowych autobusów lub samochodów wodór, podczas procesu odwróconej elektrolizy, rozkłada się na protony i neutrony. Z tych pierwszych powstaje prąd, te drugie zamieniają się w parę wodną - jedyny rezultat użycia wodoru w pojazdach.

Współpraca z Ursusem

Prezentowany w poniedziałek (10 grudnia) przez JSW autobus wodorowy pochodzi z fabryki Ursusa. Dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Ursus Bus SA Waldemar Rumiński przekonywał, że autobusy elektryczne z ogniwami paliwowymi mogą być przyszłością transportu.

-"W przypadku tego typu rozwiązań unikamy wielu problemów, np. nie jest potrzebna bardzo ciężka bateria elektryczna, nie trzeba zajmować się jej kłopotliwą utylizacją, zyskujemy za to większy przebieg. Samo ogniwo paliwowe jest niczym mała elektrownia" - tłumaczył dyrektor.

Pozycja JSW

Grupa JSW jest największym producentem węgla koksowego w Unii Europejskiej, a także produkuje ponad 3,5 mln ton koksu rocznie. Koksownie grupy JSW mają potencjał do produkcji ok. 72 tys. ton wodoru na rok.

-"Analizując strategię pod kątem ochrony środowiska zauważyliśmy także potencjał tkwiący w naszym gazie koksowniczym, który zawiera ponad 50 proc. wodoru. Dlatego podjęliśmy współpracę z producentem autobusów wodorowych. Uważamy, że mieszkańców Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii mogą wozić właśnie autobusy wodorowe" - ocenił w poniedziałek prezes JSW Daniel Ozon.

JSW analizuje obecnie rozwiązania związane z wychwytywaniem i oczyszczaniem wodoru, szczególnie pochodzące z rynku azjatyckiego. Spółka porozumiała się też z polskimi producentami m.in. z Ursusem w zakresie dotyczącym wykorzystania wodoru jako paliwa.

Zwolennicy wodorowego transportu wskazują, że autobus wodorowy spala jedynie 8 kg wodoru na każde 100 km. Wprowadzenie autobusów miejskich zasilanych wodorem pozwoliłoby zredukować zanieczyszczenie powietrza, smog i hałas, podwyższając przy tym komfort podróżowania.

Wodór na świecie i w Polsce

Według informacji JSW na świecie działa 328 stacji wodorowych, z czego ok. 139 w Europie. W Polsce nie ma dotąd ani jednej, pierwsze - w ramach zainaugurowanego w ub. tygodniu projektu Pure H2- zamierza do końca 2021 r. postawić w Warszawie i Gdańsku Grupa Lotos.

Na czas Szczytu Klimatycznego COP24 pokazowa, mobilna stacja tankowania wodoru stanęła w Katowicach przed siedzibą spółki JSW Innowacje.

"Chcemy, by taka stacja powstała na stałe na Górnym Śląsku" – zadeklarował prezes Ozon.

W planach JSW ma także budowę fabryki i linii produkcyjnej wagonów oraz lokomotyw z napędem wodorowym. W tej sprawie podpisany został kilka tygodni temu list intencyjny z PKP Cargo, co ma pozwoli na rozwój technologii napędu wodorowego, a także list intencyjny z Fabryką Pojazdów Szynowych (Cegielski) w zakresie modernizacji lokomotyw o napędzie diesla. W dalszej perspektywie JSW chce wykorzystać napęd wodorowy w swoich kopalniach, dla zmniejszenia emisji spalin w wyrobiskach górniczych. (PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
COP
wodór
JSW
Ursus
  • PanPajac – 11.12.2018

    Żeby jeszcze zmienili tę paskudną ścianę przednią to może by przeszło...

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....