Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Co łączy autobusy BRT, TGV i Boeinga 747?

infobus
09.10.2019 10:00
0 Komentarzy

Project Management Institute ogłosił listę 50 najbardziej wpływowych projektów z ostatnich 50 lat. Wśród nich – na 33 miejscu – znalazł się system szybkich autobusów w Kurytybie.

Na liście najbardziej wpływowych projektów znalazły sięinwestycje, które odmieniły poszczególne branże oraz cały krajobraz biznesowy.Można tu wymienić m.in. takie sektory jak technologia i opieka zdrowotna,infrastruktura i architektura, czy finanse i rozrywka.

Wśród wyróżnionychznalazły się też epokowe osiągnięcia z zakresu transportu publicznego, jak pociągi TGV, samolotyBoeing 747, czy system szybkich autobusów w Kurytybie (BRT).

Projektem, który zająłpierwsze miejsce zostało stworzenie sieci WWW (ang. World Wide Web).

BRT, czyli transportowe mistrzostwo świata

Kurytybę zamieszkuje ponad 1,7 mln osób, co daje gęstośćzaludnienia ponad 4200 osób na km2. Aby rozwiązać problem przemieszczania się mieszkańców,brazylijskie miasto już w latach 70-tych wprowadziło BRT, czyli Bus Rapid Transit (Szybki Transport Autobusowy). To system komunikacji autobusowej, który stworzono na wzórsystemów metra. Autobusy, podobnie jak w wielu krajach Europy czy Ameryki,poruszają się po wydzielonych pasach, jednak ich ruch, w przeciwieństwie doinnych systemów komunikacji, nie jest zależny od sygnalizacji świetlnej.

Do tego dochodzi wyjątkowa konstrukcja przystanków.Terminale w kształcie tuby rozdzielają pasażerów wsiadających od wysiadających,a wysoka konstruktach peronów pozwala eksploatować operatorom tańszy,wyskopodłogowy tabor. Jednocześnie znajdujące się na przystankach windy dlaniepełnosprawnych, wysuwane kładki i brak stopni umożliwia korzystanie zBRT osobom starszym, a takżeporuszającym się na wózkach inwalidzkich. Aby jeszcze bardziej skrócić czaswymiany pasażerów, autobusy wyposażone są w bardzo szerokie drzwi. Dzięki tymtemu postój pojazdu na przystanku trwa od 15 do 19 sekund.

W efekcie ponad 70 proc.zatrudnionych mieszkańców Kurytyby podróżuje do pracy autobusem, a brazylijski BRT toprawdopodobnie najtańszy i jednocześnie najbardziej wydajny system komunikacjimiejskiej na świecie. W 1974 roku z pierwszej „zrównoważonej” linii autobusowejw Kurytybie korzystało 25 tys. pasażerów, dziś – z całego systemu – 2 mlnpasażerów dziennie.

I dlatego autobusowy system BRT znalazł się na liście 50. przełomowych projektów z następującym uzasadnieniem: „za bycie bodźcem do rozpoczęcia rewolucji transportowej w miastachna całym świecie.” Oby jak najdłużej.

Top-50

Pełna lista wyróżnionych dostępna jest pod adresem: pmi.org/most-influential-projects. Poniżej 50najbardziej wpływowych projektów:

1. Sieć WWW – za połączenie wszystkich i wszystkiego.

2. Apollo 11 – za udowodnienie, że odpowiednie zarządzanieryzykiem i „kosmiczne” ambicje mogą umożliwić realizację tego, co wydawało sięniemożliwe.

3. Mikroprocesor Intel® 4004 – za upowszechnienie dostępu domocy obliczeniowej*.

4. Waluta Euro – za bezproblemowe przeprowadzenienajwiększej w historii zmiany waluty.

5. Projekt poznania ludzkiego genomu (HGP) – za wykraczaniepoza standardowe ramy myślowe, okrycie tajników podstaw ludzkiego ciała iumożliwienie innowacji na niespotykaną dotychczas skalę w medycynie,biotechnologii i naukach o życiu.

6. Dzień singli (Singles Day) na portalu Alibaba® – zastworzenie największego święta poświęconego handlowi elektronicznemu izasadniczej zmianie sposobu, w jaki ludzie podchodzą do dokonywania zakupów*.

7. Samochód osobowy marki Prius® – za bycie motoremnapędowym rozwoju branży motoryzacyjnej na drodze do bardziej zrównoważonejprzyszłości*.

8. Koncert Live Aid® – za nową koncepcję rozmiarów i modelufilantropii z dużą dawką znanych osobistości*.

9. Usługi finansowe M-Pesa® świadczone za pośrednictwemtelefonu komórkowego – za nowoczesną technologię mobilną, która pozwoliła Keniiwyprzedzić bardziej rozwinięte gospodarki i rozpocząć rewolucję w bankowości*.

10. Globalny Bank Nasion na norweskim archipelagu Svalbard –za zabezpieczenie nasion roślin jadalnych z całego świata na wypadek globalnejkatastrofy.

11. Platforma Netflix® – za udowodnienie, że pojedynczyprojekt może zmienić losy spółki, branży i nawyków ludzi z całego światadotyczących sposobu oglądania treści*.

12. Telefon komórkowy DynaTAC 8000x™ – za skojarzenietelefonów z ludźmi, a nie miejscami*.

13. Usługa głosowa Alexa® – za umożliwienie korzystania wcodziennym życiu z usług wirtualnego asystenta*.

14. Dni mody Paris Fashion Week – za zmianę wiejącej nudąimprezy branżowej w globalne wydarzenie, na którym skupiony jest wzrok całegoświata.

15. Wieża Burdż Chalifa – za bycie symbolem dywersyfikacjigospodarczej na Bliskim Wschodzie.

16. Park rozrywki Walt Disney World® – za ustawienie poprzeczkiw zakresie wciągającej rozrywki, a następnie nieustanne jej podnoszenie*.

17. Wyszukiwarka Google® – za zmianę sposobu, w jakipostrzegamy informacje*.

18. Inicjatywa Jeden pas, jedna droga – za realizacjęnajwiększej inwestycji infrastrukturalnej w historii świata – dotychczas 1 814projektów (a na tym nie koniec!).

19. Kryptowaluta Bitcoin – za umieszczenie kryptowaluty namapie świata i utworzenie technologii blockchain.

20. Rezonans magnetyczny – za zrewolucjonizowanie medycyny wnieinwazyjny sposób.

21. Seria książek o Harrym Potterze® – za to, że czytaniestało się trendy i był to dopiero początek całej magii*.

22. Samolot Boeing 747® – za to, że dzięki pierwszemusamolotowi odrzutowemu świat stał się mniejszy*.

23. Odtwarzacz muzyki iPod® – za bycie gadżetem, któryotworzył wrota do świata technologii Apple*.

24. Magazyn energii Hornsdale – za pokazanie, jak jedenwielki akumulator może zrewolucjonizować branżę energii odnawialnej.

25. Narodowa Komisja do Zbadania Kwestii Jedności Narodowej(Rwanda) – za wypracowanie drogi do pojednania i powrotu do normalności pobolesnych doświadczeniach.

26. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna – za udowodnienie, żebadanie przestrzeni kosmicznej wykracza poza ramy światowej polityki.

27. Rozbudowa Kanału Panamskiego – za poszerzenie ipogłębienie stuletniego szlaku wodnego pod kątem współczesnych potrzebtransportowych.

28. Globalna Inicjatywa Eradykacji Polio – za największy naświecie program w zakresie zdrowia publicznego oraz niemal całkowite wyeliminowanieśmiertelnej choroby.

29. Konsola gier wideo Atari 2600™ – za umożliwienie graniaw gry wideo we własnym domu*.

30. Plan rewitalizacji Strefy Zero – za umożliwienie miastui narodowi zagojenia się ran, uczczenia pamięci ofiar i podniesienia się potragedii.

31. Aadhaar Aadhaar – za wykorzystanie danych biometrycznychdo zmiany sposobu, w jaki obywatele Indii załatwiają sprawy urzędowe i nietylko.

32. Farma wiatrowa Vindeby – za dowiedzenie opłacalnościmorskich farm wiatrowych jako źródeł czystej energii.

33. System szybkiej komunikacji autobusowej w miejscowościKurytyba – za bycie bodźcem do rozpoczęcia rewolucji transportowej w miastachna całym świecie.

34. System śledzenia przesyłek COSMOS™ – za zniesieniebarier w handlu elektronicznym dzięki opcji śledzenia przesyłek w czasierzeczywistym umożliwiającej ekspresowe dostawy kurierskie*.

35. Projekt edukacyjny w dolinie Swat – za działania narzecz edukacji i aktywizacji dziewcząt w kraju, w którym organizatorkainicjatywy kiedyś została zaatakowana za chęć skorzystania z tego rodzaju praw.

36. Encyklopedia internetowa Wikipedia® – za zgromadzeniewiedzy z całego świata w ramach tworzonej wspólnie, wielojęzycznej encyklopediiinternetowej*.

37. Seria filmów Star Wars® – za zmianę podejścia do efektówspecjalnych i spójną koncepcję serii przebojów kinowych, jednocześniezabierając widzów w podróż do odległej galaktyki*.

38. Program ochrony tygrysów – za ratowanie żyjących wnaturalnym środowisku dużych kotów zagrożonych wyginięciem.

39. Stacja odsalania Sorek – za łagodzenie skutkówniszczycielskiej suszy przy pomocy zrównoważonych rozwiązań.

40. Pierwsze dziecko urodzone w wyniku zapłodnienia in vitro– za współczesny cud medyczny.

41. Usuwanie skutków katastrofy w Czarnobylu – zaograniczenie skutków największej katastrofy nuklearnej w historii świata – i todwukrotnie.

42. E-Estonia – za działania na rzecz budowania pierwszegona świecie e-państwa.

43. Gra World of Warcraft® – za nową jakość w dziedziniegier wideo*.

44. Wielki Zderzacz Hadronów – za umożliwienie niesamowitychodkryć naukowych pomagających fizykom zrozumieć wszechświat.

45. Pociągi szybkobieżne TGV – za superszybki – ajednocześnie bezpieczny – europejski system transportu kolejowego.

46. Usługi edukacyjne Khan Academy® – za pokazaniepotencjału, jaki drzemie w nauce przez internet*.

47. Superkomputer Watson® – za wprowadzenie sztucznejinteligencji i uczenia maszynowego do głównego nurtu*.

48. Farma fotowoltaiczna na pustyni Tengger – za inwestycjęsolarną na miarę Wielkiego Muru.

49. Program mleczarski pod nazwą „Operation Flood” – zaumożliwienie Indiom stania się największym producentem mleka na świecie inadanie dynamiki dopiero kształtującej się gospodarce kraju.

50. Gmach opery w Sydney – za pokazanie możliwościarchitektury w zakresie zmiany wizerunku miasta.

Komentarze