TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Co doradzi Rada Nadzorcza MPK Kielce?
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 02.09.2019 12:00:32
Gorący tydzień w Kielcach

We wtorek - 3 września - Rada Nadzorcza MPK Kielce zajmie się sytuacją w spółce.

To efekt ogłoszonego w piątek - 23 sierpnia - pogotowia strajkowe go ogłoszonego przez dwie organizacje związkowe: Związek Zawodowy Pracowników Transportu Publicznego MPK i NSZZ "Solidarność". Operator - ani działające w firmie związki zawodowe - nie wzięły udziału w środowej debacie publicznej o sytuacji komunikacyjnej w Kielcach. 

Aktualny stan

Powodem wejścia związkowców w spór zbiorowy, jest trwający od kilku miesięcy konflikt pracowników przewoźnika, z władzami miasta. Jest on związany m.in. z wprowadzonymi wiosną przez ZTM Kielce zmianami w rozkładach miejskiej komunikacji, co wiązało się m.in. z przerzucaniem kursów w ramach dwóch kontraktów realizowanych dla miasta – z droższego, na tańszy.

Strony (władze MPK Kielce, przedstawiciele samorządu i ZTM) w ostatnich tygodniach spotykały się, by wypracować porozumienie w tej kwestii.

Związkowcy twierdzą, że miasto nie dotrzymało terminu ostatecznej formy porozumienia, które miało być odpowiedzią na postulaty zaproponowane przez pracowników MPK - dlatego opowiedzieli się za pogotowiem strajkowym.

Zdaniem miasta

Kielecki ratusz twierdzi, że wysłał korespondencję w tej sprawie (listowo i mailowo), która była odpowiedzią na treść porozumienia, ale negocjowanego w ramach powołanego zespołu, a nie tylko propozycji związkowców. Zdaniem samorządu propozycje związkowców dotyczą m.in. sposobu realizacji wcześniej zawartych umów, co nie byłoby zgodne z prawem.

W kontekście możliwego strajku, w upublicznionym stanowisku miasto poinformowało, że samorząd Kielc nie może być stroną sporu, bowiem nie jest pracodawcą dla związków zawodowych. Zaznaczono także, że "strajk może obejmować jedynie 3 punkty tj. płace, warunki BHP oraz wolność związkową".

-"Priorytetem Urzędu Miasta Kielce jest przyjazny transport publiczny dla mieszkańców naszego miasta. Chcemy prowadzenia dialogu z MPK, jednak spółka nie może stawiać mieszkańców i miasta pod ścianą" – podkreślono.

-"Jesteśmy przekonani, że kolejne zmiany proponowane przez ZTM są zgodne z umową i przyczyniają się do pozytywnego rozwoju komunikacji miejskiej. Przedstawione przez związki zawodowe MPK porozumienie (żądania) wykraczają poza ramy podpisanych umów i nie mogą zostać wprowadzone w życie. Jeśli Zarząd Spółki lub związki zawodowe uważają inaczej, to takie spory rozstrzygają w naszym kraju sądy. Według nas nie ma podstaw do rozpoczęcia przez MPK strajku" – podkreślił ratusz.

12 postulatów

Związkowcy zgłosili władzom miasta 12 postulatów. Jak powiedział PAP poseł Bogdan Latosiński, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Transportu Publicznego MPK, pracownicy domagają się "stabilności i przewidywalności władz miasta w stosunku do spółki i podpisanej umowy".

-"Po raz pierwszy zdarzyło się, że w maju w trakcie roku budżetowego zostaliśmy poinformowani o ograniczeniach w komunikacji na skalę 50 tys. km. To daje około 350 tys. zł miesięcznie mniej po stronie wpływów. Po drugie zamieniono dwa kontrakty, w wyniku czego zlikwidowane zostały jedne linie, a zorganizowane inne" – podkreślił Latosiński.

Według szefa związku pasażerowie zlikwidowanych linii uważają, że "one powinny dalej funkcjonować". "Jesteśmy tego samego zdania" – zaznaczył poseł. Dodał, że kolejnym problemem są nowe rozkłady jazdy, które "nie są dostosowane do aktualnych warunków panujących w mieście".

-"Kuriozalną rzeczą jest brak korekt tych rozkładów. Z niektórych z nich wynika, że autobusy w godzinach szczytu mają krótszy czas przejazdu, niż w godzinach późnowieczornych, to totalny absurd. My płacimy za to kary, a pasażerowie są niezadowoleni. Zdarza się, że autobus zamiast szybko jechać, musi zatrzymywać się na przystankach i stać, żeby nie odjechać przed czasem. Od pół roku nie chciano tego poprawiać" – podkreślił Latosiński.

-"Nie może też tak być, że w połowie roku kiedy spółka dokonała pewnych inwestycji, a zakupiliśmy 13 autobusów, nagle dowiadujemy się, że tak naprawdę od czerwca jest zapotrzebowanie na sześć autobusów. Wynika z tego, że zakupiliśmy za dużo o siedem autobusów. Nie może tak być" – alarmował szef związkowców.

Pytany o kolejne kroki, jakie podejmą związkowcy zapewnił, że "strajk jest ostatecznością, bo uderzy w pasażerów".

Sztab i rozmowy

ZTM podjął pierwsze rozmowy z zewnętrznymi firmami, które mogłyby zabezpieczyć transport publiczny w Kielcach, w razie podjęcia przez MPK strajku. Prezydent Kielc w związku z zaistniałą sytuacją powołał też sztab kryzysowy.

Ratusz zapowiedział też organizację publicznej debaty o komunikacji miejskiej w Kielcach. Władze MPK oraz związkowcy w przesłanym mediom stanowisku zapowiedzieli, że nie wezmą udziału w spotkaniu. Wskazali, że jest ona potrzebna i była potrzebna, ale przed wprowadzeniem zmian w rozkładach jazdy. "Źle się stało, że takiego dialogu z mieszkańcami wówczas zabrakło i dalej go nie ma" - zaznaczono.

Wskazano także, że temat debaty dotyczy obowiązku spoczywającego na organizatorze transportu, którym nie jest MPK. Zaapelowano też do prezydenta Kielc o zapoznanie się ze stanem uzgodnień i projektem porozumienia w wersji MPK Kielce, którego rozwiązania "nie ingerują" – wg przedstawicieli spółki - w treść podpisanych umów.

Na początku 2018 r. kielecki ZTM podpisał z MPK nową 10-letnią umowę o wartości ponad 600 mln zł na świadczenie usług komunikacyjnych w Kielcach i dziewięciu ościennych gminach.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
związek
MPK Kielce
ZTM Kielce

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....