TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

CBA na tropie łotewskich autobusów [AKTUALIZACJA]
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 12.12.2018 09:00:02 1 komentarz
CBA na tropie łotewskich autobusów

Centralne Biuro Antykorupcyjne w międzynarodowej akcji zatrzymało dwie osoby z Polski podejrzewane o ustawianie przetargów na autobusy i trolejbusy w Rydze (Łotwa) - dowiedziała się w środę PAP. Na Łotwie zatrzymano kolejne cztery osoby.

Zatrzymani przez CBA w akcji pod Poznaniem, to członek zarządu producenta pojazdów komunikacji miejskiej i - podczas działań w Warszawie - jeden z dyrektorów handlowych tej firmy - wynika z ustaleń PAP.

800 tys. euro łapówki miało trafić do Rygi za ustawienie przetargów na transport miejski w latach 2013-16 - w sumie na blisko 200 autobusów i trolejbusów dla stolicy Łotwy.

Wspólna akcja CBA i KNAB

Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził, że we wspólnej akcji z łotewskim Biurem Przeciwdziałania i Zwalczania Korupcji (KNAB) uczestniczyli agenci białostockiej delegatury CBA. "W sumie zatrzymano sześć osób - na Łotwie to m.in. odpowiedzialny za przetargi dyrektor ryskiej spółki komunikacyjnej Rigas Satiksme oraz osoby pomagające w ukryciu pieniędzy z łapówki" - powiedział PAP Kaczorek.

Przeszukano biura zatrzymanych w siedzibie polskiej firmy oraz miejsca zamieszkania zatrzymanych osób. Do podobnych przeszukań prowadzonych przez KNAB doszło także na terenie Łotwy.

Jak ustalili białostoccy agenci CBA, 800 tys. euro nie trafiło bezpośrednio do Rygi. Według śledczych, łapówka miała być wyprana przez łańcuszek podstawionych spółek z Łotwy, Cypru, Hong-Kongu i Chin. Środki miały być przepuszczane przez te firmy w transzach pod pozorem płatności za fikcyjne usługi konsultingowe - wynika z ustaleń śledczych.

Zatrzymani w Polsce trafią do nadzorującej śledztwo Prokuratury Regionalnej w Poznaniu. Mają tam usłyszeć zarzuty korupcyjne i prania pieniędzy. Według śledczych sprawa będzie się rozwijać. (PAP)

Aktualizacja - 12.12 z godziny 10.00

Przedstawiamy oficjalny komunikat CBA w sprawie:

-"To wspólne, międzynarodowe śledztwo służb antykorupcyjnych Polski i Łotwy.

Agenci CBA z Białegostoku zatrzymali pod Poznaniem członka zarządu producenta pojazdów taboru miejskiego, a w Warszawie jednego z dyrektorów handlowych tej firmy. Funkcjonariusze łotewskiej służby antykorupcyjnej KNAB zatrzymali w Rydze 4 osoby: wśród nich dyrektora odpowiedzialnego w lokalnej miejskiej spółce komunikacyjnej Rigas Satiksme za przetargi i osoby, które pomogły w ukryciu 800 000 euro łapówki.

Ustalenia CBA wskazują, że pieniądze miały być zapłatą, korzyścią majątkową za załatwienie kontraktu na dostawę blisko 200 autobusów i trolejbusów do Rygi. Przetargi były organizowane przez Rigas Satiksme w latach 2013-2016.

Jak ustalili białostoccy agenci CBA te 800 000 euro, nim trafiło do Rygi, miało zostać "przeprane" w transzach pod pozorem płatności za fikcyjne usługi konsultingowe poprzez łańcuszek podstawionych spółek z Łotwy, Cypru, Hong-Kongu i Chin.

Zatrzymani przez białostockich agentów CBA trafią do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, gdzie zostaną im przedstawione zarzuty korupcyjne i tzw. prania pieniędzy.

Przeszukano biura zatrzymanych w siedzibie polskiej firmy oraz miejsca zamieszkania zatrzymanych osób. Do szeregu przeszukań doszło także na terenie Łotwy."

Aktualizacja z 13.12 z 10.00

Zarzuty niegospodarności i prania pieniędzy postawiła prokuratura członkowi zarządu spółki Solaris Bus & Coach i jednemu z dyrektorów tej firmy. Obaj zostali zatrzymani w związku ze sprawą ustawiania przetargów na autobusy i trolejbusy w Rydze (Łotwa).

Jak poinformował w czwartek - 13 grudnia - prokurator Prokuratury Regionalnej w Poznaniu Jacek Pawlak, zatrzymani przedstawiciele wielkopolskiego producenta pojazdów komunikacji miejskiej nie przyznali się do zarzucanych im przestępstw. Grozi im 10 lat więzienia.

-"Przedstawiono im zarzut popełnienia przestępstwa niegospodarności. Chodzi o wyrządzenie spółce znacznej szkody majątkowej przez osoby, które były zobowiązane do zajmowania się jej sprawami majątkowymi. Ten zarzut dotyczy wyprowadzenia około 1 mln euro ze spółki pod pozorem zapłaty za usługi konsultingowe dla firmy cypryjskiej i firmy chińskiej" – poinformował.

Drugi zarzut dotyczy prania brudnych pieniędzy. "Chodzi o przelewanie pieniędzy pochodzących z przestępstwa przez rachunki szeregu podmiotów, które to środki ostatecznie miały zostać przetransferowane do Chin" – powiedział prok. Pawlak.

Prokuratura nie wyklucza, że w sprawie postawione zostaną kolejne zarzuty.

Przesłuchani mężczyźni złożyli obszerne wyjaśnienia, nie przyznali się do stawianych im zarzutów. Prokurator poinformował, że dziś powinna zapaść decyzja w sprawie zastosowania środków zapobiegawczych.

Jak poinformował w środę PAP w imieniu spółki Solaris Bus & Coach Mateusz Figaszewski, we wtorek funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego "zwrócili się do firmy Solaris z prośbą o udostępnienie informacji".

"Solaris i jego pracownicy dobrowolnie wydali dokumenty i współpracują z funkcjonariuszami w zakresie kierowanych do firmy zapytań. Solaris nie jest uprawniony do udzielania informacji na temat zakresu i charakteru danych, o które wystąpiono, gdyż te objęte są tajemnicą postępowania" – poinformował Figaszewski.

Jak dodał w przekazanym PAP oświadczeniu, "Solaris nie akceptuje jakichkolwiek zachowań swoich pracowników, spółek zależnych czy powiązanych z nim interesariuszy, które mogłyby być uznane za nielegalne". Spółka nie komentuje decyzji prokuratury. Według śledczych sprawa będzie się rozwijać.

Aktualizacja z 13.12 z 10.00

Prokuratura w Poznaniu wystąpiła w czwartek o areszt dla członka zarządu spółki Solaris Bus & Coach i jednego z dyrektorów tej firmy. Wcześniej obaj usłyszeli zarzuty niegospodarności i prania pieniędzy.

Obaj zostali zatrzymani w związku ze sprawą ustawiania przetargów na autobusy i trolejbusy w Rydze (Łotwa). Jak poinformował w czwartek PAP prokurator Prokuratury Regionalnej w Poznaniu Jacek Pawlak, zdaniem śledczych areszt jest zasadny ze względu na grożącą obu mężczyznom surową karę i w związku z obawą matactwa procesowego.

Na razie nie wiadomo, kiedy wnioski prokuratury rozpatrzy sąd. Przedstawiciele wielkopolskiego producenta pojazdów komunikacji miejskiej nie przyznali się do zarzucanych im przestępstw. Grozi im 10 lat więzienia.

Aktualizacja z 14.12

Sąd w Poznaniu w czwartek zadecydował o tymczasowym aresztowaniu członka zarządu spółki Solaris Bus & Coach i jednego z dyrektorów tej firmy podejrzanych o niegospodarność i pranie pieniędzy. Obaj zostali zatrzymani w związku ze sprawą ustawiania przetargów w Rydze (Łotwa).

Jak poinformował w czwartek PAP prokurator Prokuratury Regionalnej w Poznaniu Jacek Pawlak, śledczy wystąpili o areszt ze względu na grożącą obu mężczyznom surową karę i w związku z obawą matactwa procesowego.

Członek zarządu spółki i dyrektor działu eksportu odpowiedzialny za rynek łotewski usłyszeli zarzut popełnienia przestępstwa niegospodarności.

Jak podała prokuratura chodzi o wyprowadzenie ze spółki około miliona euro pod pozorem zapłaty za usługi konsultingowe dla firmy cypryjskiej i firmy chińskiej. Drugi zarzut dotyczy prania brudnych pieniędzy. Jak wyjaśnił prokurator Pawlak, chodzi o przelewanie pieniędzy pochodzących z przestępstwa przez rachunki wielu podmiotów, które to środki ostatecznie miały zostać przetransferowane do Chin.

Przedstawiciele wielkopolskiego producenta pojazdów komunikacji miejskiej nie przyznali się do zarzucanych im przestępstw. Grozi im nawet 10 lat więzienia. Prokuratura nie wyklucza, że w sprawie postawione zostaną kolejne zarzuty.(PAP)
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
sąd
Łotwa
  • Combino – 12.12.2018

    A któregoż to z wiceprezesów SB&C zatrzymali?

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....